Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » A 2010. ápr.30. azt is jelenti...

A 2010. ápr.30. azt is jelenti, hogy aki ezután szül, annyit maradhat otthon amennyit közvetlenül a szülés előtt dolgozott?

Figyelt kérdés
Azt írta valaki, hogy már megszavazták. Én most munkanélküli vagyok. Szeptembertől leszek bejelentve. Ha pl. ebben a hónapban teherbe esem (nagyon szeretném), akkor szeptembertől a szülésig, fél évet leszek bejelentve, tehát másfél évet lehetek otthon?
2009. máj. 22. 10:03
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Pontos dátumokkal:

Csak akkor fog beleszámítani a 2008-as év, ha legkésőbb 2010. július 16-án szülsz és a tgyást a szülés időpontjától kéred. Ekkor a gyed-et 2010. dec. 31-i dátummal kell igényelned.

Ha viszont 28 nappal a szülés előtt igényelni akarod a tgyást, akkor a legkésőbb 2010. augusztus 13-án szülhetsz (tgyás igénylése 2010. július 16!), ahhoz, hogy még 2010-ben igényeljed a gyed-et és így beleszámolható legyen a 2008-as évben összegyűjtött biztosítási napok.

2009. máj. 22. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Már rajta vagyunk a babadolgon, remélem már most sikerül és akkor februárba szülök:)
2009. máj. 22. 11:25
 13/20 anonim válasza:

Sziasztok!

Mi is babatervezés előtt állunk. Le kell írjam, hogy eléggé elgondolkodtat az, amiket itt olvasok. Valahol meg tudom érteni mind két oldalt, de viszont, inkább azok párjtán állok, akik ragaszkodnának a 3 évhez. Nem csak a babának, de igen is a mamának is fontos az a bizonyos 3 év. Úgy gondolom, hogy a legtöbben - mint leendő anyukák - igen is szeretnék teljesen és szívvel-lélekkel kihasználni azt, hogy csodás éveket lehessen együtt a gyermekével! Hiszen utána mi marad nekünk??? Továbbra is a robot, az, hogy a kedves férjünkkel együtt biztos megélhetést nyújtsunk gyermekeink számára.

Nagyon fogom sajnálni, ha megszavazzák a 2 évet! Természetesen megértem azt, hogy más országokban, keményebbek a szabályok, de viszont remélem, és bízok benne, hogy a mi országunk egy kicsit belátóbb lesz.

Persze jogos az is, hogy aki megteheti úgy is otthon lesz a gyermekével, ameddig akar, de ha valóban korlátozzák ezeket a rendeleteket, hol lesz annyi bölcsi? Hol lesz annyi munkahely, ami magába szívja a dolgozó anyukát, és a picuri gyerkőcöt???

Be kell látnunk: Magyarország nem igazán készült fel ezekre az új rendeletekre!


És már elnézést minden kivűlállótól - akinek nem inge ne vegye magára! - lehet, hogy van a 2 évtől is rosszabb, de nem véletlenül találták ki anno azt a bizonyos 3 évet, ami egy gyermek számára meghatározó! Ne a kárörvendést lássátok, hogy Magyarország -is majd oda jut, ahová..., hanem azt, hogy igen szomorú dolog megélnünk - mint anyáknak, és leendő anyáknak, ezeket a gincsolásokat!


UI.: A folyton lepontozósnak: Már bocsi, de nem osztom a véleményedet, már csak azért sem, mert bár igaz, hogy ha valaki akar gyereket, akkor teljesen mindegy az időpont, de viszont az sem mindegy, ki mennyi időre, és hogy tudja rendezni az életét egy-egy babaprojekt előtt! Lehet, hogy Te megteheted, hogy nem számít Nektek egy rendelet, de bizony, nagyon sok leendő kis családot megnyomorít, és romokba dönt! Ezt mérlegeld, és ne a saját elveid! Csak nézz alaposan körül ebben az országban!!

2009. máj. 22. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Kedves Utolsó!

Valamit nem látsz teljesen tisztán szerintem. A GYED idáig is két évig járt, a harmadik évben (vagy aki nem volt jogosult a gyed-re) idáig is csak a gyes járt.


Nem arról szól a törvényjavaslat, hogy mindenki két évig maradhat otthon, a két év lejárta után menjen vissza dolgozni.


Túl azon, hogy nem 180 biztosítotti nap, hanem 365 nap kell, arról szól, hogy aki az igénylést (illetve a szülést) megelőző két év alatt végig biztosításban volt, annak megmarad a két év gyed. Akinek megvan a 365 napja, de kevesebb, mint 730 (azaz két év), annak csak addig jár a gyed, amennyi időt ledolgozott: ha ez 728 nap, akkor annyi, ha 367 nap, akkor annyi ideig. Akinek viszont nincs meg a 365 napja, annak nem jár a gyed, csak a gyes.


Annyi könnyebbség van, hogy (mint ahogyan egy korábbi válaszomban leírtam) a közép- és felsőfokú nappali tanulmányokat, ha több volt, mint egy év, akkor 180 nap(!) erejéig beleszámolják. Vagyis aki frissen kijön az iskolából, neki nem két évet kell biztosítási jogviszonyban lennie, hanem csak egyet, hogy jogosult legyen max. ideig a gyed-re.


Mivel ez a törvényjavaslat nem foglalkozik a gyes intézményével, így az változatlanul marad a gyerek 3 (ikrek, tartós betegek esetében iskolakezdés, illetve 10) éves koráig.


Összességében ez a törvényjavaslat azoknak kedvezőtlen, akik akkor jelentették be magukat, amikor kiderült az állapotosságuk, illetve azoknak, akik be voltak jelentve, de nem lesz meg a szülésig a 365 nap. De ha valaki utánaszámol egy kicsit: ahhoz, hogy ne legyen meg a 365 nap az kell, hogy a várandósság előtt ne legyen legalább 3 hónapja munkahelye az illetőnek. Ekkor csak egy évig lesz jogosult a gyed-re, de még mindig több, mint a gyes.

2009. máj. 22. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

Lehetne egy kérdésem, ha már ennyire belemerültetek a számokba? :D

Babát szeretnénk, de még eddig nem jött. Nappali tagozatos egyetemista vagyok, illetve (remélem) idén végzek, de szeretném folytatni msc-n. Akkor nekem ez az elmúlt 3 év mintha dolgoztam volna? (Ja, államin vagyok)

2009. máj. 22. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

Nem teljesen.

Az most is alap, a törvénymódosítás után is az, hogy mindig az igénylést megelőző két évről beszélünk, az előtte lévő idő senkit nem érdekel. Most az igénylést megelőző két éven belül kell lennie a 180 napnak, május után a 365 napnak.


Jelenleg úgy van, hogy nincs megszabva, hogy mennyire számítják bele az egy évnél hosszabb ideig tartó közép- és felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán folytatott tanulmányokat, mivel csak 180 napnak kell meglennie. Ez azt jelenti, hogy az is jogosult a tgyásra, gyed-re, akit az érettségi vizsgájáról visznek a szülőszobára.


Májustól ez úgy módosul, hogy az egy évnél hosszabb ideje tartó közép- és felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán folytatott tanulmányokat 180 nap erejéig számítják majd be. Ha te öt évig jártál egyetemre, akkor is csak 180 napot számolnak bele a 365 napba. Az előző példával élve májustól akit az érettségi vizsgájáról visznek a szülőszobára, az nem lesz jogosult a tgyás-ra, gyed-re, mert csak 180 napja lesz, nem lesz meg a 365 napja.


Egy példa pontos dátumokkal: 2009. július 10-én megszűnik az iskolai jogviszonyod, egyből lesz bejelentett munkád. Ha 2010. január 15. után szülsz, akkor jogosult leszel Gyed-re, de csak egy évig. Magyarázat: a minimum a 365 nap, amíg gyeden lehetsz, a maximum annyi, amennyit biztosításban töltöttél, ez nem lehet kettőnél több. Mivel ebben az esetben te csak 365 nappal rendelkezel (suli 180 nap, utána 186 nap), így csak egy évig leszel jogosult a gyed-re. Ahhoz, hogy két évig legyél jogosult a gyedre legkorábban 2011. jan. 11.-én kell, hogy szüljél.

2009. máj. 22. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

Sziasztok!

Olvastam amit írtatok, de azért leírom a példámat, ha valaki megmondaná, hogy kapok-e gyedet, akkor azt nagyon megköszönném.

2009.január 15-ig volt 7 éves munkaviszonyom,utolsó 6 hónapban betegállományban voltam,nem tudom ez számít-e.A munkaügyi központban csak március15-én jelentkeztem be onnantól kapom a pénzt december 15-ig.Tehát kimaradt 2 hónap.Kiderült hogy babát várok, szülés ideje 2010 január.

Remélem segít valaki.Előre is köszönöm.

2009. máj. 23. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim válasza:

Kedves tegnap 12.52-es Válaszoló!


Tisztában vagyok a dolgokkal, leginkább az keserít el, hogy bármit is döntenek odafent, az csak szigorításokkal jár - még ha én nem is esek bele - mások számára. Nem hiszem, hogy ha most megszavaznak dolgokat, azzal mi jól járnánk (bár mostanában nem lehet jól járni). Még mindig nagyon elkeserítőnek tartom, hogy a nyugdíjasokat, és a kismamákat "piszkálják", ahelyett, hogy más pénzforrásokból vonnának, ahhoz, hogy jobbítani tudják az ország helyzetét!

Szép napot Neked! :)

2009. máj. 23. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim válasza:

Amit még elfelejtettem:

Továbbra is csak erősíteni tudom azoknak a táborát, akik maximálisan ki akarják azt használni, hogy a gyermekével teljes mértékig, amennyit csak lehet, otthon legyen! Persze azt elítélem én is, ha valaki akkor gyorsan jelentkezik be egy 'állmunkahelyre', hogy ki tudja használni a forrásokat.


Más részről sajnos őket is meg tudom érteni két okból is őket: az egyik mint már említettem az, hogy egy nő számára - szerintem - csodálatos dolog a babavárás, és az otthon töltött idő, mivel utána visszazökkenés van a monoton munkába. Persze, akik karrieristák ebbe nem esnek bele, de én az anya típusba tartozom inkább, és örömmel várom, hogy otthon lehessek majd az első gyermekünkkel.

A másik ok, jelen esetben a barátnőm, aki terhes esett bele egy ilyen szituba; Határozott időre szól a szerződése, ami június környékén jár le, eddig úgy volt, hogy továbbra is szerződtetik, viszont, most hogy kiderült van egy édes kis pocaklakója, a főnöke közölte vele, hogy nem hajlandó szerződést hosszabbítani vele! Ez felháborít, de sajnos ilyen világban élünk!

2009. máj. 23. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

13:57-nek:

A tgyáshoz, gyedhez szükséges napokat mindig az előző két évből kell összeszedni, nem kell folyamatosnak lennie, de az igénylés pillanatában kell biztosítási jogviszonynak lennie.

Az álláskeresési járadék (és nem segély!) biztosítási jogviszonynak számít. Ha lejár december 15-én, akkor azt jelenti, ha jan. 26-ig szülsz, akkor jogosult leszel a tgyásra.

Viszont a gyed már nem ennyire egyértelmű, hiszen ha valakinek nincs érvényes biztosítása, akkor csak akkor jogosult gyedre, ha kapott tgyást és a biztosítási jogviszonya a tgyás ideje alatt (!) szűnt meg.


Nem írtad, hogy pontosan mikorra vagy kiírva! Ugyanis ha jan. 12. előtt vagy kiírva és a tgyást 28 nappal előtte (azaz dec. 15. előtt) igényled, akkor a tgyás ideje alatt fog megszűnni a jogviszonyod, így jogosult leszel gyedre. Ha jan. 12. után, de jan. 26 előtt fogsz szülni, akkor tgyásra jogosult leszel, de gyedre nem. Ha jan. 26 után szülsz, akkor elméletileg semelyik nem fog járni. Ekkor viszont méltányossági alapon meg lehet próbálni, hátha megkapod.

2009. máj. 25. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!