A 2010. ápr.30. azt is jelenti, hogy aki ezután szül, annyit maradhat otthon amennyit közvetlenül a szülés előtt dolgozott?
Szia!
Az egyik kérdésnél már leírtam, de bemásolom ide is:
"... csak jövőhéten lesz a parlamentben szavazás, egészen pontosan május 25-én lesz:
11. napirendi pontként
A teljes törvényjavaslat itt tekinthető meg:
A tgyás, GYED-es rész a 19. oldal alján kezdődik (indoklása: számozott 14. oldal, mivel egyben van a törvényjavaslattal kb. a 43. oldalon található)
Röviden:
A JAVASLAT az, hogy mind a tgyás-hoz, mind a gyed-hez kell a 365 nap, a GYED annyi ideig jár, amennyi időt előtte anyuka biztosítási jogviszonyban töltött, de max. 2 év. (Vagyis, akinek éppen, hogy megvan a 365 napja, annak csak egy évig jár, akinek előtte több éves a munkaviszonya, annak 2 évig jár.)
GYED-nél, ha anya az igényléskor vagy azt megelőző két évben jogosult volt GYED-re, akkor az akkor megállapított folyósítási időnél nem lehet a jelenlegi folyósítási idő rövidebb. (Vagyis ha az első gyerekkel két évre voltál jogosult és ha az első után két éven belül szülsz újabb gyereket és a második gyerkőccel már nem lennél jogosult a 2 éves időtartamra, akkor is jár a két év gyed.)
"A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény módosítása" rész a 21. oldalon kezdődik. (Indoklás: kb. 44.oldal)
Ez a családi pótlékról szól, röviden arról, hogy ha a gyereket védelembe kell venni, akkor a csp az 50%-ig természetbeni juttatásként adható oda, azaz, akinél úgy ítélik meg, hogy apa, anya esetleg nem a gyerekre költi a csp-t, akkor az összeg feléig pl. pelenkát kap a család, a másik felét ugyanúgy tovább pénzbeli juttatásként.
A másik változás itt az lesz (ha megszavazzák), hogy az oktatási intézmény adatot szolgáltat a kincstárnak. Ez megint csak jó, hiszen így ellenőrizni tudják, hogy a gyermek a közoktatásban részt vesz-e.
A lényeg:
23. oldal Záró rendelkezések:
A 40-42. § (ez vonatkozik a tgyás, gyed-re) 2010. május 1-én lép életbe! Azaz arra, aki április 30-án szül, annak még a jelenlegi, aki május 1-én szül, arra már ez fog vonatkozni.
A családi pótlékos rész 2009. szept. 1-én lép hatályba."
Ha április 30-ig szülsz, akkor még a jelenlegi szabályozás lesz érvényben, azaz ha megvan a 180 napod, akkor a gyerek két éves koráig maradhatsz otthon.
Vagyis ha most esel teherbe, de csak szeptembertől jelentenek be, akkor nagyon necces a dolog, hiszen a baba februárban fog születni, vagy pont meglesz a 180 napod, vagy pont nem. Ha most álláskeresési járadékot (nem segélyt!) kapsz és annak lejártát követő 30 napon belül bejelentenek, akkor minden oké, hiszen az álláskeresési járadék folyósítási ideje beleszámít a biztosítási jogviszonyba.
Hát ezt most nem mondod komolyan??? Tényleg megszavazták? Mostanság későig dolgoztam így nem tudtam követni az eseményket. De lassan kezdek kitérni a hitemből. Én nekem most decemberben lesz 1 éve hogy dolgozom. A babuci már 1,5 éve nem jön, és ahogy a dolgok állnak az egészségemmel még akár várathat is magára.
De én már azon kiakadtam, mikor 2 évvel ezelőtt érdeklődtem a gyes, gyed után annó a régi "munkahelyemen".
Én doktorandusz hallgató voltam akkoriban és azt mondták az egyetem az beleszámít ezekbe a dolgokba, de mivel én már több mint 3 éve végeztem így már olyan mintha még az életben nem dolgoztam volna. A PhD képzés nem számít sehová. Pedig nappali tagozatos, bejelentett stb.
Hát azt hittem eldobom az agyam. Most meg ez? Már a mi gyerekeink már 2 évesen óvodába mennek? Az első évek szinte a legfontosabbak és majd pont a bölcsödébe fog az a 3-4 dada foglalkozni egyénenként a 40-50 gyerekkel(mert annyi lesz ha mindenkinek megszűnik az otthon lét).
Hát én nem tudom még mit akarnak. Ellehetetlenítik az anyák és a leendő családok helyzetét. És akkor sírnak hogy nem születik elég baba.
Bocsánat hogy kifakadtam.
Szia megint!
Te álláskeresési járadékot kapsz. A tisztánlátásért bemásolom mind a kettő feltételét.
"Az álláskeresési járadékra jogosult az a személy, aki:
* álláskereső, és
* az álláskeresővé válását megelőző négy éven belül legalább 365 nap munkaviszonnyal rendelkezik, és
* rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra nem jogosult, továbbá táppénzben nem részesül, és
* munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, és számára az illetékes munkaügyi központ kirendeltsége sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani. "
"Ki jogosult álláskeresési segélyre?
Az álláskeresési segélynek három típusa van.
Az álláskeresési segély első típusa annak az álláskeresőnek jár, aki legalább 180 napig álláskeresési járadékra volt jogosult, és a járadék folyósítási idejét kimerítette. Ebben az esetben az álláskeresési segély folyósítása iránti kérelmét az álláskeresési járadék megszüntetésétől számított 30 napon belül kell benyújtania.
Az álláskeresési segély második típusa azon álláskereső részére állapítható meg, aki álláskeresési járadékra nem jogosult, de az álláskeresővé válását megelőző négy évben legalább 200 nap munkaviszonyban töltött nappal rendelkezik.
Az álláskeresési segély harmadik típusára jogosult az az álláskereső, akinek maximum 5 éve hiányzik a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséhez a segély iránti kérelem benyújtásának időpontjában. További feltételei, hogy legalább 140 napig részesült álláskeresési járadékban, és a járadék folyósítási idejének kimerítését követő három éven belül betölti a rá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt, továbbá rendelkezzen az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel."
A "kifakadós" válaszolónak:
A tgyás és a gyed feltétele az előző két (!) évben szerzett 180 (később 365) nap, ezért nem számít bele a három évvel korábbi egyetem, főiskola stb.
Viszont "közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejéből 180 napot" bele fognak számítani a 365 napba. Jelenleg nem tudom, hogy hogyan van.
Tudom, ez téged már nem vigasztal, de annak ez jó hír, aki a diploma után egy évvel szül, így ő már jogosult lesz.
Neked akkor fog járni 2 évig a gyed, ha 2011. januárjában szülsz, ha 2010. december előtt, akkor annyi ideig, amennyit biztosításban töltöttél.
Példa: tegyük fel, hogy 2008. december 15.-én léptél munkába. 2010. december 16-i -vagy későbbi- szüléssel már két évet maradhatsz otthon. Ha 2010. május 15.-én szülsz, csak 1 év 5 hónapot maradhatsz otthon, június 1év+6hó, július 1+7, augusztus 1+8, szeptember 1+9, október 1+10, november 1+11. Ha 2010. májusig szülsz, akkor 2 évig jár a gyed.
A kérdezőnek:
Rosszul mondták, mert ez a kétlépcsős kifizetés pont a járadékra jellemző:
"folyósítása két szakaszra tagolódik. Az első szakaszban – amely a folyósítási idő feléig, de legfeljebb 91 napig tart – a folyósítás maximális összege az álláskereső korábbi átlagkeresetének 60 százaléka. A folyósítás második szakaszában ez az összeg egységesen a minimálbér 60 százaléka."
Az álláskeresési SEGÉLY időtartama össz-vissz 90 nap, kivéve az 50 év felettieknek, nekik 180 nap.
A szülést megelőző két évben kell majd összeszedni a 365 napot. (Most is így van, csak most a 180 napot.) Vagyis a 2007-es év csak a 2008 és 2009-ben igényelt ellátásnál számít bele!
Nagyon ki kell, hogy ábrándítsalak, mert ez a jogszabály (ha megszavazzák) majd csak 2010-ben lép életbe, csak a 2010. májusától született bébikre vonatkozik, vagyis az első beleeső 2010. novemberében fogja igényelni a gyed-et, amikor a 2009, 2008. évekből kell összeszedni a 365 napot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!