Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Elolvasnátok ezt a kérdést?

Elolvasnátok ezt a kérdést?

Figyelt kérdés

http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__terhes..

Rossz helyre irtam ki,hátha itt tud valaki válaszolni nekem.


2010. jún. 30. 16:11
 1/7 anonim ***** válasza:

Az emberek vére nem egyforma – mindenki valamilyen vércsoportba tartozik. Egyrészt valamilyen fő (A, B, AB, 0) vércsoportba, másrészt a vér Rh-faktora szerint lehet pozitív, vagy negatív. Az ember vércsoportját a szüleitől kapott gének határozzák meg. Tulajdonképpen mindegy, milyen a vércsoportunk, de van két élethelyzet, amikor sorsdöntő lehet: a vérátömlesztés és a terhesség. Csak az Rh-negatív kismamáknak van aggodalomra okuk – ha az apa Rh-pozitív (ez a gyakoribb), nagy az esélye, hogy a magzat is Rh-pozitív lesz. Ha egy Rh-negatív nő Rh-pozitív babával terhes, az első terhességnél még semmi nem történik. De a második babánál már gondok lehetnek, a harmadiknál még több.



Az okok


A szülésnél a magzat véréből egy kevés átjut az anya vérkeringésébe – ez az 1-2 ml ugyanolyan hatással van az anya szervezetére, mint egy Rh-faktor szempontjából hibás vérátömlesztés. Ekkor az anya szervezetében ellenanyagok termelődnek a bejutott magzati vörösvértestek ellen. A szülés időtartama alatt nem termelődik olyan mennyiség, ami az első csecsemőt károsítani képes. Az anya immunrendszere azonban „megtanulja a feladatot". A következő Rh-pozitív magzat jelenlétére már gyorsabban és hevesebben reagál, az ellenanyagképzés a terhesség alatt felgyorsul. Az anyai ellenanyagok megtámadják a magzati vörösvértesteket, azok így szétesnek, elpusztulnak. Az anya ellenanyag-termelő képessége terhességről-terhességre fokozódik, és az újszülöttek egyre betegebbek lesznek.


Gyógyítás odabent


Ma már egyre több beavatkozást tudnak végezni a beteg csecsemőkön még megszületésük előtt. Az ultrahang készülékkel láthatóvá vált magzatnak a köldökzsinórba fecskendezve vért tudnak adni. Ezt a szülés megindulása előtt általában többször is elvégzik. Ezekkel a transzfúziókkal sokat javítanak az Rh-gondokkal születő babák esélyein.



Gyógyítás idekint


Ha a csecsemő sárgasága fenyegető mértéket ölt, le kell cserélni a vérét. Fölváltva, hol az idegen vérből fecskendeznek a csecsemőbe, hol az ő véréből csapolják le ugyanazt a mennyiséget (10-20 ml). A műveletet addig végzik, amíg el nem fogy a cserére szánt vérmennyiség, amely a baba vérének a 2-2,5-szöröse. A baba vérének 90%-át cserélik ki. A megmaradt saját vérben lévő ellenanyagok még okozhatnak gondokat, ezért sokszor 2-3-szor is megismétlik a vércserét. Cseretranszfúziót Magyarországon csak kijelölt centrumokban végeznek.


Megelőzés


Az Rh-összeférhetetlenségből adódó magzati ártalom megelőzhető! A módszer igen egyszerű: minden Rh-negatív nőnek egy Rh-ellenanyagot tartalmazó injekciót kell megkapnia, első terhessége után 1-2 nappal, még mielőtt a saját ellenanyagtermelése megindulna. (Terhességről, nem szülésről van szó! Az abortusz folyamán – akár spontán, vagy művi vetélés – az ellenanyagtermelés ugyanúgy beindul, mint a szülésnél.) A beadott ellenanyag viszont nem csak a magzatból az anyába jutott vörösvérsejteket pusztítja el, hanem megakadályozza azt is, hogy az anya szervezete ellenanyagot termeljen. Fontos, hogy minden Rh-negatív lány tudjon erről, még az első terhessége előtt! (Ehhez ismernie kell a saját vércsoportját.) Az injekció minden szülészeti osztályon hozzáférhető, és kötelezően beadandó – természetesen ingyen.

[link]

2010. jún. 30. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm.Ezt márelolvastam.Én arra lennék kiváncsi,hogy mennyi az esély arra,hogy baja lesz a picinek?Tapasztalatokat kérnék,ha van.
2010. jún. 30. 16:30
 3/7 anonim ***** válasza:
Nem valószínű, hogy baja lesz, ilyenkor havonta menned kell injekcióra, így védve lesztek mind a ketten. Szüléskor is szúrni fognak, sőt azt hiszem ilyenkor császározni is.
2010. jún. 30. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Utolso:ez tapasztalat?mert nekem nem mondta a dokim,hogy kapnék bármilyen injekciot:(
2010. júl. 1. 10:58
 5/7 anonim ***** válasza:

Szia

Nekem is ez volt a helyzet a második lányomnál. Annyi több vérvételem volt, mert minden 4. héten nézték az ellenanyag szintet.

Természetes úton szültem, semmi komplikáció nem volt, még be sem sárgult. A szülés után reggel megint beadták a az anti-d injekciót.

A doki és a védőnő sem mondta, hogy valami baj lenne. Most már a 3. babánkat várjuk, jövő héten megyek vérvételre, én nem izgulok.

Az én vércsoportom 0-, mindkét lányom A+ :-D

2010. júl. 2. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm kedves utolso.akkor most megnyugodtam kicsit:)
2010. júl. 2. 14:11
 7/7 anonim ***** válasza:

Szia nekem végig pozitív volt az ellenanyagom, pedig az első terhességem volt. B- vagyok. Azt mondta az orvosom, a legrosszabb ami történhet a babával, a vérátömlesztés szülés után.

Hüvelyi úton született a kislányom, nem sárgult be. B+ a vécsoportja. Kaptam injekciót szülés után.

Igazából a több vérvételen kívül más bajom nem volt belőle.

2010. júl. 2. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!