Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Régen mi történt azokkal,...

Régen mi történt azokkal, akik nem tudtak természetes úton szülni?

Figyelt kérdés
Pl. akiknél olyan probléma volt, amit ma császármetszéssel kezelnek...meghalt anya is, magzat is?

2015. okt. 13. 20:06
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
100%
Meghaltak.
2015. okt. 13. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:
És császármetszést mióta végeznek úgy, hogy már nagyobb volt a túlélés esélye?
2015. okt. 13. 20:11
 3/25 anonim ***** válasza:
62%
A komplikációtól függ. Ma minden fingra császároznak. A régi bábák még le tudtak vezetni egy faros szülést, ma már orvost sem találsz, aki látott olyat egyáltalán. Egy részük bizonyára sérült vagy meghalt a komoly komplikációk miatt. De a who szerint az indokolt császár kb.15%. Ma 30 felett van Magyarországon. Így a császárok fele felesleges és nem életmentő.
2015. okt. 13. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
79%
Szerintem elég részletes: [link]
2015. okt. 13. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:
És mi a helyzet azzal, amikor pl. nem fér ki az anya medencéjén a baba? Végül is a medencecsontot csak nem vágták át anno, hogy kiférjen a baba...vagy régebben szélesebb volt a nők medencéje? Csak mert gondolom nagy babák régen is voltak, nem? De biztos voltak fiúsabb medencéjű nők is...
2015. okt. 13. 20:14
 6/25 anonim ***** válasza:
81%
Mit értesz rég alatt? Tudod honnan kapta a császármetszés a nevét?
2015. okt. 13. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:
Sokan hiszik, hogy Julius Ceasar miatt, de ő nem császárral született, mert az anyja még évekig élt utána, márpedig régen csak halott anyán végeztek császárt, hogy ezzel megmenthessék a még esetleg élő magzatot.Legalábbis Czeizel szerint.
2015. okt. 13. 20:44
 8/25 anonim ***** válasza:
86%

Nem, az emberi anatómia az utóbbi párezer évben nem változott.


Ha elakadt, akkor a magzat megfulladt a szülőcsatornában, majd később hullamérgezésben az anya is meghalt.

Ráadásul a sebészet hajnalán, még Semmelweis előtt tényleg általános volt, hogy boncolás után mentek szülést levezetni, kézmosás nélkül. Az anyák meg hullottak, mint a legyek.

Nem is annyira régen még az is elterjedt hit volt, hogy a nő gátsebét lótrágyával kell kenni, mert az gyógyít (nem).


De régebben a csecsemőhalandóság is jóval nagyobb volt. Az ötvenes években az élveszületett csecsemők 66-67%-a érte meg az egy éves kort. Azaz egyharmaduk nem. Ebben az oltások bevezetésének és az orvostudomány fejlődésének is jelentős szerepe van.

2015. okt. 13. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
97%

Érdekesség: egy Inez Ramirez nevű mexikói nő 2000-ben saját magán hajtott végre császármetszést. 3 erős feles után végigvágta a hasát, némi nyaszatolás után élve kihúzta a babát, elvágta a köldökzsinórt, aztán elájult. Amikor magához tért, rongyokkal elszorította a sebet. Pár órával később egy ismerős házi eszközökkel összevarrta. A művelet után 16 órával került kórházba. Ott műtőben helyreállították a beavatkozás helyét.


Mind ő, mind a baba túlélte.

2015. okt. 13. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
100%

A császármetszés története


A császármetszés (latin neve sectio caesarea) a terhességet befejező műtétek közé tartozik, mellyel kikerülhető, hogy a magzat a szülőcsatornán keresztülhaladva jöjjön a világra. Maga az az elnevezés vágó metszést jelent magyarul. Ez, az egykoron az anyák számára 100%-os halálozással járó műtét mára a szülészet egyik legfontosabb és leggyakrabban használt, biztonságos műtéti beavatkozásává vált.


A köztudatban az hiedelem él, hogy Julius Caesar császármetszés útján jött világra, és ennek tiszteletére nevezték el róla a műtétet. Ez a vélekedés talán azért terjedhetett el, mert Plinius, az I. században élt római történetíró feljegyzései ezt támasztják alá. Ez azonban igen valószínűtlen, hiszen Aurelia, Caesar édesanyja a szülés után még évtizedekig élt, és igen nagy befolyást gyakorolt fia személyiségére.


Nincs tehát semmiféle hiteles bizonyíték arra nézve, hogy Julius Caesar császármetszéssel jött volna a világra, Caesar neve ennek ellenére mégis összekapcsolódott a császármetszéssel, ugyanis törvényben (Lex Caesarea) rendelte el, hogy az élő magzatot ki kell metszeni a halott vagy a haldokló anyából.


Új korszakot nyitott a szülészet és az egész orvostudomány történetében Semmelweis Ignác (1818-1865) zseniális felismerése, az asepsis-antisepsis elvének gyakorlati elterjedése. A különböző műtétek, és így a császármetszés anyai halálozása is jelentősen lecsökkent, 15-25%-ra, ami azonban még mindig túl magas volt ahhoz, hogy szélesebb körben alkalmazzák. A császármetszést ekkor még csak abszolút anyai javallat esetében, az anya biztos életveszélyének elhárítására végezhették. Az első sikeres császármetszést, amelynek kapcsán anya és újszülöttje is élve hagyták el a klinikát, hazánkban Tauffer Vilmos (1851-1934) végezte 1890-ben.

2015. okt. 13. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!