Ha a szülés normális ütemben zajlik, miért kell burkot repeszteni? Nem jó ha a baba feje szakítja fel? Nem rossz neki "szárazon"?
nem a baba feje repeszti meg, hanem egy erős fájástól reped meg...
és tényleg utána gyorsabb lesz a szülés viszont fájdalmasabb is !!!!!
Nekem azt mondták, hogy a magzatvíz a burokrepesztés után is termelődik, nem marad teljesen szárazon...
Ezért van például az, hogy akinek elfolyik a vize, annak folyamatosan csordogál utána is....
nekem nem tudtak burkot repeszteni :)
annyira ráfeküdt a feje a lepényre, hogy nem sikerült és örülök neki :)
az első tolós fájásnál mikor felültem, elfolyt a víz, majd jött a babám... :)
Ha normál ütemen zajlik, akkor megreped magától.
A elsőnél magától megrepedt, 4 órára rá született meg a lányom. Folyamatosan folyt a magzatvíz.
A másodiknál nem repedt meg, 4 ujjnyira voltam nyitva (spontán tágulás volt, nem kaptam oxitocint), amikor burkot repesztettek. Várt a doki, amíg lehetett. Utána meg is született a másik lányom.
Kedves Kérdező és Mindenki!
Nem jó, ha beleavatkoznak a szülés normális menetébe. Burkot repeszteni általában azért szoktak, mert gyorsítani akarják a szülés menetét. Van egy tankönyvi adatuk arról, hogy a szülésnek milyen ütemben kell haladnia, és ha ez alapján tekintik elérkezettnek az időt a burokrepesztésre, akkor az nem jó, mert egy szülésnek nem attól normális a menete, hogy úgy halad, ahogy a tankönyvben le van írva. Minden szülés más, és minden fölösleges beavatkozás káros, főleg azok, amiket rutinszerűen végeznek, és sajnos sok ilyen van a vajúdás és a szülés alatt, után is. Ezeket persze a kórházban mindig megmagyarázzák és úgy adják elő, mintha indokolt lenne, még akkor is, ha nem az, mert ők így tanulták.(Pl. borotválás, beöntés, evés-ivás tiltása, WC-re menés tiltása, sétálgatás vagy egyéb mozgás tiltása, bizonyos szülő pózba kényszerítés, burokrepesztés, korai vagy szügségtelen gátmetszés, oxitocin adása szülés előtt-alatt, de még nem a vége felé, katéterezés. Most ennyi jut eszembe, de biztos van több és akor még a babával kapcsolatos dolgokról nem is beszéltem.) A fölösleges beavatkozásoktól annyira megváltozhat a szülés menete (pl. elhúzódik), hogy még császár is lehet a vége, mert mondjuk elfogy az anya ereje a végére, vagy ami a barátnőmmel történt: nagyon jól haladó szülésnél csak azért repesztett burkot a doktornő, hogy még jobban haladjon, ehhez képest a baba onnantól kezdve nem jött előrébb és a barátnőmnek olyan elviselhetetlen fájásai lettek, hogy 2 óra múlva már könyörgött, hogy császározzák meg, ami a végén úgy is lett. Nem tudhatjuk, mi lett volna ha nem repesztenek burkot, de az biztos, hogy az ő esetében erre a beavatkozásra akkor nem volt szükség. Ha pedig valamire nincs szükség, akkor nem kell csinálni, csak akkor és annyira szabad beavatkozni, amennyire tényleg szükséges. Aki a természetes szülést részesíti előnyben, jobb, ha megkérdezi, hogy mit csinálnak rutinszerűen a kórházban, ill. az ő orvosa, szülésznője hogy áll a dolgokhoz, és ha a szülő nő valamit nem szeretne, akkor jó, ha előre megbeszéli, hogy azt ő szülés alatt nem szeretné. Ha rosszul reagálnak, az már intő jel. Remélhetőleg nem hazudnak, mert az elég durva, ha szülés közben szembesül az ember azzal, hogy mégsem úgy történnek a dolgok, ahogy azt előre megbeszélték. Mindig a természetes út a legjobb és a legbiztonságosabb, életveszély esetén más a helyzet, de az ritkán van, ill. sokszor pont a beavatkozások miatt alakul ki. Ezért van, hogy Magyarországon nagyon magas a császármetszések száma. A WHO szerint kb. 10% lenne indokolt, nálunk kb. 30%, van olyan intézmény, ahol még magasabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!