Ha a szülésnél a feneke van lefele a babának nem a feje úgy is megszülhetem természetes úton?
Nővéremnek két nappal szülés előtt fordult meg a baba, úgyhogy bízz a legjobbakban!
Egyébként meg miért akarod megszülni farosan? Ne akard!!
Nekem 4 faros ismerős közül 3 +az enyém a 38. héten fordult be, akinél nem, ott az első baba is faros volt.
Ezek mind 2. babák.
Azért jól el lehet rajta idegeskedni.
Én több dokival is beszéltem, és nagyon dokifüggő. Van ahol a kórház eleve tiltja, de ahol nem, ott is mondjuk 20-ból 2-ről tudott, hogy vállalja hogy levezet faros szülést. A többi, pláne ha ügyeletesként lát, tuti lebeszél majd, és végül is nem olyan nagy baj az szerintem. Én is mindenképp bevállalós dokit akartam keresni, de aztán rájöttem hogy nem biztos hogy megéri a legkisebb kockázat is.
Faros szülés: Ezeket találtam neked
A faros szülés levezetését egyre ritkábban vállalják be az orvosok, mivel nagy a kockázat.
Mivel a baba popsija nem tudja olyan mértékben kitágítani a szülőcsatornát mint ha a feje menne elől, és még ráadásul a köldökzsinór is előrébb van ilyenkor, ezért amíg a baba koponyája át nem megy a medencén, a köldökzsinór leszorítódik. Ezáltal megszűnik benne a keringés, oxigénhiányos állapot léphet fel, mellyel károsodik a baba agya. A gyors áthaladás miatt nagyobb megterhelés éri a baba koponyáját is.
Ennek ellenére előfordulhat a spontán szülés levezetése is, amennyiben a baba nem túl nagy, jól halad előre a szülés, és nincsenek szövődmények. Ilyenkor gátmetszést végeznek, és oxitocin injekcióval gyorsítják a szülés lefolyását. Sok esetben a 37. hét betöltése után, külső fordítással megpróbálhatják fejvégűvé tenni a magzat fekvését, ha megfelelőek a feltételek.
Vannak úgynevezett ötletek, hogyan lehet esetleg „rábírni” a babát, hogy megforduljon, bár ezek sikeressége nem bizonyított:
Összetekert takarót a vese tájékán a gerinc alá helyezni és így feküdni 5-10 percig, vagy a kismama hanyatt fekve megemeli a medencéjét, ezáltal a magzat az anyuka bordái felé csúszik és mivel kényelmetlen lesz neki, megfordulásra késztetheti. Vagy négykézláb a kismama a karját könyökére támasztja, ezáltal a baba feneke kimozdul a medencéből és igyekszik az alulra került fejét felfelé kormányozni. De a legjobb ha a kismama naponta sétál egy órát, mivel a mozgás és a gravitáció, a kicsi legnagyobb és legnehezebb részét - a fejét – a medence felé csalogatja.
Ha a kisbabád fartartásban marad a szülés időpontjára is, akkor dönteni kell abban a fontos kérdésben, hogy hogyan szülessen meg. A következőket érdemes megfontolnod: a császármetszésnek is lehetnek szövődményei. Ezek közül a legfontosabb, hogy megelőző császármetszés után, a következő szülésnél is császármetszésre számíthatsz a hegszétválás kockázata miatt. Következő terhességnél nagyobb eséllyel lehet számítani lepény és tapadási rendellenességekre, ami a magzat oxigénellátását ronthatja.
Azért érdemes szembenézni ezzel a kérdéssel, mert ma ismét lehet találni olyan szülészorvosokat, szülésznőket, akik vállalkoznak hüvelyi szülésre akkor is, ha a baba fartartásban helyezkedik el. Gondosan meg kell vizsgálni azonban, hogy nincs-e valódi téraránytalanság, azaz a kisbaba feje át fog-e férni a medencéden. Ez ultrahangvizsgálattal és klasszikus medenceméréssel dönthető el. További feltétel, hogy a magzat várható súlya 2500 és 3500 gramm között legyen és a szülés dinamikusan haladjon előre, ami azt jelenti, hogy a méhszáj tágulása másfél óránként legalább egyujjnyi legyen.
A faros szülés
A medencevégű szülést azért tartják kockázatosabbnak a fejvégűnél, mert a baba legnagyobb része, a feje, utoljára gördül ki, így nincs ideje arra, hogy hozzáidomuljon a medence méreteihez. Fejvégű tartásban a kontrakciók hatására ugyanis a magzat koponyája nyitott kutacsának köszönhetően lassan a medence méretéhez tud idomulni. Ezért farfekvéses szülésre készülődve különösen fontos a pontos diagnosztika, a magzat méreteinek ismerete. A szülés alatt is nagyobb körültekintésre van szükség. Ennek az az oka, hogy az utolsó szakaszban, a fej megszületésekor a köldökzsinór a csontos medence és a fej közé szorul. A magzat körülbelül öt percig bírja maradandó károsodás nélkül az oxigénhiányos állapotot, ezért a szülés nem állhat le, ennyi idő alatt a fejnek meg kell születnie. A biztos eredmény érdekében ezért mindig oxitocin infúziót kötnek be és rendszerint a gyors megszületés érdekében a szokásosnál nagyobb gátmetszést végeznek. Az orvos speciális műfogást alkalmazva segíti világra a magzatot, azaz a méhösszehúzódásokkal összhangban a szülész finoman az anya hasa felé fordítja az arccal a gát felé néző magzatot. Ha így, a szakmai szabályokat betartva vezetik a faros szülést, akkor semmilyen magzati és anyai károsodással nem kell számolni.
Az István kórházban például megpróbálják megfordítani a babát.
Ha az első simán született, akkor nagyon jók az esélyeid, hogy akár farosan is megszüld hüvelyi úton.
A második baba később fordul be amúgy, mint az első.
És én így születtem, anyum nagyon keskeny csípőjű, és akkoriban még nem császároztak emiatt.
Amúgy a dokim azt mondta, hogy a farfekvéses babát is jobb természetesen szülni, mint császárral... De saját tapasztalatom nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!