Mit gondoltok jó döntés ha a természetes szülést választom majd érzéstelenitő nélkül? Vagy kérjek epidurálist?
Szia!
A természetes szebb és fárasztóbb de készülj fel mindenre! császáros is lehetsz, tapasztalat sajnos... Én is mondtam hogy érzéstelenítő nélkül és természetesen a gátmetszés sem zavar csak rendben menjen minden a nagy természetességnek császár lett a vége és egy elég kemény depresszió hogy nem vagyok nő mert nem tudtam a babám megszülni és páromtól is elvettem ezt az élményt hogy láthassa megszületni a gyerekét stb... Én azóta megtanultam hogy a szülési terv csak!! egy terv nem kell beleélni magunkat hogy minden úgy lesz mert már nulla rizikóval szülesztenek az orvosok... Legkisebb gebasznál tólnak a műtőbe...
ha van lehetőséged,akkor szerintem döntsd el szülés közben.
Mindenkinek más a fájás erőssége.
Az első szülésnél még elviselhető volt a fájdalom,most a másodiknál a falat kapartam volna legszivesebben..!!
Az epi lehetséges mellékhatásai (ez egy kórházi tájékoztatóból származó részlet):
Mint minden orvosi beavatkozásnak, az epidurális érzéstelenítésnek is lehetnek szövődményei. A méhet ellátó érzőidegek mellett az alsó végtag érzőidegeit is elérzéstelenítjük, mely az alsó végtag zsibbadásához vezethet. Ezen túl esetenként a mozgatóidegek érzéstelenítése is bekövetkezik, így az alsó végtag mozgása is gyengül, a helyzetérzékelés bizonytalanná válik, emiatt a szülőnő nem kelhet lábra (ez egyben az alternatív vajúdási módszerek pl. labdán, kádban vajúdás alkalmazását is korlátozza, vagy kizárja).
A húgyhólyagban lévő vizelési ingert közvetítő idegekre is hatással van az érzéstelenítés, ez a vizelési inger nem megfelelő érzékeléséhez, a hólyag túlfeszüléséhez, hólyagürítési zavarhoz vezethet, ami katéter felvezetését teheti szükségessé.
Az epidurálisan adott gyógyszerek a vegetatív idegrendszerre is hatással vannak, ami, különösen arra hajlamos egyéneknél, vérnyomáseséshez, lassú szívveréshez, következményesen pedig szédüléshez, hányingerhez, hányáshoz és rossz közérzethez vezethet. Ezek a mellékhatások a fekvőhelyzet változtatásával, infúzió és gyógyszerek adásával korrigálhatók.
Ritkán előfordulhat, hogy az epidurális tér rendellenessége vagy a gerinc elváltozásai miatt nem sikerül felvezetni az epidurális katétert. Ekkor alternatív fájdalomcsillapítási lehetőséget ajánlunk fel. Az esetek 1%-ában az érzéstelenség csak a test egyik felére terjed ki, illetve 6-8%-ban bizonyos területek érzéstelensége elmarad („mozaikos” érzéstelenítés). Igen ritkán egyáltalán nem működik az érzéstelenítés. Legtöbbször, ezekben az esetekben különböző manőverekkel megoldható az érzéstelenítés kiterjesztése, azonban ritkán szükség lehet a kanülbehelyezés megismétlésére.
Bár a bizonyítékok nem egyértelműek, felmerült, hogy az epidurális érzéstelenítés esetleg elnyújtja a kitolási szakot és ennek következtében növeli a császármetszés elvégzésének szükségességét.
Az epidurális érzéstelenítés után jelentkező makacs, napokig tartó, főleg járáskor és üléskor jelentkező fejfájás valószínüsége 1% alatti. Előfordulhat, hogy a kanül felvezetéshez használt tűvel megsértjük a kemény gerinchártyát. Ilyenkor az érzéstelenítést végző aneszteziológus a szülőnő biztonsága érdekében úgy dönthet, hogy nem kivitelezhető a kanülbehelyezés. Továbbá az előzőekben már említett fejfájás fellépésének valószínűsége 80%-ra nő.
Nagyon ritkán az epidurális kanül egy vénába kerülhet az epidurális térben. Bár ez legtöbbször észlelhető és korrigálható, előfordul, hogy nem válik nyilvánvalóvá. Ilyenkor a beadott gyógyszer bizonyos adagon túl mérgezéses tüneteket (szájzsibbadás, elkent beszéd, izgatottság, görcsök, eszméletvesztés, extrém esetben keringésleállás) okozhat. Hasonlóan elenyészően ritkák a korábban nem ismert gyógyszerallergia miatti súlyos tünetek. A szúrás helyén jelentkező hátfájdalom ártalmatlan és spontán szűnik.
Az epidurális érzéstelenítés következményeként (a beadott gyógyszer károsító hatása vagy vérömleny illetve fertőzéses tályog keletkezése miatt) kialakuló átmeneti vagy tartós (6 hónapon túli) neurológiai tünetek (zsibbadás, érzéketlenség, mozgás zavara) rendkívül ritkák (1:10 000 és 1:100 000). A végleges idegkárosodás (a rettegett alsó végtagi bénulást és a vizelet- és székletürítés szabályzásának képtelenségét is beleértve) valószínűsége pedig 1:1000000, mely hozzámérhető a villámcsapás okozta halálozás esélyéhez.
Első szülésnél kértem, nem volt. Semmi, jól irányzott fejbevágás, büdöszokni ezek voltak, meg alternatív forma, mint kád, labda, séta... 18óra pokol.(szedtem homeós bogyót)
Második törpével 2:45perc volt mindennel a szülés, és nem is fájt annyira.(csak terhes voltam:) se homeós bigyuk, se érzéstelenítés, se semmi spéci dolog, vajúdás alatt sétáltam, amikor fájás jött és úgy éreztem támaszkodtam a korlátba, leültem, ringatóztam, és a nagy altatóját énekeltem, a kitolás se volt nehéz...)
Túl lehet élni, lehet minden bigyú nélkül szépen szülni.
Köszönöm a válaszokat!
Nehéz döntés mivel még nem szültem, első baba. En is ugy képzeltem hogy simán szülök érzéstelenítő nélkül, de ha szükség lenne rá azért legyen kéznél. Persze ha császározni kell akkor legyen..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!