Hogy lehet ritkítani a szopizásokat?
14 hónapos fiam állandóan szopizna. Mindig is sokat szopizott, de néhány hete egyre gyakrabban kéri, sőt követeli. Azt gondoltam, ahogy nő, és egyre több szilárd kaját eszik, kevesebbet fog szopizni, de épp ellenkezőleg teszi. Nem értem, hogy miért. Rendesen eszik, és nagyon sokat foglalkozok is vele.
Nem elválasztani szeretném. Nem zavar, sőt szeretek szoptatni, de sokszor kellemetlen helyzetbe hoz, társaságban rángatja le rólam a ruhát, hisztizik, ha nem adom azonnal. Amikor otthon vagyunk nem volna gond, de azért mégsincs helyén pl. félóránként szopizni ebben a korban.
Kicsit be kellene keményítened szerintem, és szoktasd le arról, hogy így követelőzzön! Mi lesz később?
Nem könnyű, tudom, 3 gyerekem van, de muszáj, mert így nem jó. Taníts meg neki valami rendet, hogyan kérheti, mikor szopizzon.
- Egyes (pl. kültéri) szopik helyett tanítsd meg, hogy inkább bújjon oda hozzád, ölelkezzetek, adsz neki egy puszit stb., ha szüksége van rád. A túl gyakori szopi az (átmenetileg) nagyobb mértékű anya-igényt is jelezheti. Lehet, hogy mostanában szeparációs szorongást él át, ezért kéreckedik rád ennyiszer. Ilyenkor (is) muszáj biztosítani számára a közelséget, de ha ez a fajátája számodra már zavaró, akkor ebben a korban már nyugodtan lehet neki más megoldást is javasolni (lásd feljebb).
- Ha unalomból kéri a szopit (bár azt írtad, ennek kicsi az esélye), akkor próbáld meg elterelni a figyelmét, lefoglalni valamivel. Játék, éneklés, séta stb.
- De bármi is az ok, határozottan meg kell neki mondanod, hogy bizonyos helyzetekben (amikor szerinted nincs rá égető szüksége) ezután nem kap szopit. Ezzel tutira ki fog nála borulni a bili és lesz még jópár nagy cirkusz, de muszáj kitartanod, különben kezdi előlről. A legjobb talán, ha a tiltással egyidőben mutatsz neki másik alternatívát is, pl. házon kívül nem szopizunk, de ha hazaérünk, akkor majd lehet (és ezt persze tartsd is be). Ez így már konstruktív tiltás, amit általában jobban viselnek.
- Próbáld meg logikusan átrendezni a szopikat: azokat, amikre úgy tűnik, hogy nagyon szüksége van, hagyd meg, de a "fölöseket" lassan vedd vissza. Ennyi idősen már biztosan látod, érzed rajta, hogy mikor kéri komolyan a szopit és mikor "csak úgy". Célszerű, ha az egyes szopikat bizonyos ismétlődő és viszonylag fix időpontú eseményekhez kötitek (evésekhez, sétához, játékhoz, fürdéshez), így előbb-utóbb bele fognak illeszkedni a napi rutinba.
És végül készülj fel rá, hogy jó ideig eltarthat, amíg enyhülni fog a hisztije, de ha egyszer megszokja az új (logikus és számára sem kellemetlen!) rendet, akkor könynebb lesz. Kitartást és sok türelmet hozzá!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!