Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Miért mondják, hogyha tápszert...

Miért mondják, hogyha tápszert kell adni a babámnak, mert nincs elég tejem, akkor ez rossz hatással van az anyatejes táplálásra?

Figyelt kérdés
1,5 hónapja akadozik a babám súlygyarapodása, így napi két etetésnél tápszert is adok. Még nem adtam fel, próbálom serkenti a tejet, de ez a maximum. A tápszertől megnőhet hirtelen a baba súlya - még nem tapasztaltam - , többet akar majd enni, de ha közben arányosan növelem a tápszer mennyiségét, közben szoptatok is, miért apadhat el a tejem? Sok helyen olvasom ezt.
2010. febr. 1. 22:16
 1/6 anonim ***** válasza:
82%

Mert tej akkor termelődik, ha inger éri a mellet. Minél több cicizést hagysz ki, annál kevesebb tejed lesz!

Próbáld így: 5perc cici és utána tápszer, majd tápszer és büfi után megint cici. Ha van időd a cumi helyett is cici!

2010. febr. 1. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
köszi, de én így csinálom, mindig cici után kap tápit, ha még üvölt, mert éhes, aztán ha még nyammogni akar, akkor ismét cicit kap...azért nem értettem, mert én így csinálom, de akkor így már tiszta sor, mert lehet, van, aki rögtön tápit ad...?
2010. febr. 1. 22:33
 3/6 anonim ***** válasza:
54%
Ahhoz, hogy beinduljon a tejcsid, tényleg sok inger kell, és van, hogy csak 6-7 nap után látod az eredményét. Ezért nem szabad feladni!
2010. febr. 1. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Én egyböl tápit adtam. ez 2 hónapja volt.
2010. febr. 2. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 xStefix ***** válasza:
100%

A baba nő, tehát (majdnem) folyamatosan nő az étvágya is. Tegyük fel, hogy ez az egyik héten kb. 70 ml/evés, amit 50 szopi+20 tápival eszik meg. De a következőn már 100 ml-re lenne szüksége.

Ha folyamatosan ugyanannyit szopik (tehát nem egészen igény szerint) és mellette tápszert is kap pótlásként, akkor ezt az ugrást elsősorban a tápi-mennyiség növekedéséből fogod látni. (A szokásos adag megevése után is tovább tátog az üvegért.) Ha ilyenkor nem növeled a szopik gyakoriságát (számát/időtartamát), hanem a tápszer mennyiségét emeled, akkor a megtermelt tejmennyiség stagnálni fog. Magyarul, a 100 ml 50 szopi+50 tápiból fog kijönni. Így ideális esetben ugyan nem csökken a tejmennyiséged/nem apadsz el, viszont nőni sem fog (pedig kellene), és összeségében, ahogy a babád nő és egyre többet eszik, arányaiban egyre kevesebb anyatejet és egyre több tápszert fog enni. Ez önmagában még nem jelentené a véget, viszont nagyon sok anyuka mégis azt tapasztalja, hogy a tápszeres táplálás előbb-utóbb magával hozza az elapadást és/vagy elválasztódást.

Ennek pedig elsősorban nem az anyatej drasztikus csökkenése az oka (hiszen az elméletileg megállt egy bizonyos mennyiségen), hanem az, hogy a baba lassan leszokik/leszoktatódik a szopásról.

Mert: A cumisüveges pótlási mód nagyon csábító (az anyán kívül) a baba számára is, mert sokkal könnyebb és gyorsabb szívni. (Sok téma van erről a fórumon.) A játszócumi használata csökkenti a mellen töltött időt és így szintén gátolja a tejserkentést. Ezeken kívül még külső tényezők is "segíthetik" a leszokást: fogzás elindulása, 4-6 hónapos korban a szopás kaotikussá válása (a környezetre figyelés zavaró hatása miatt), korai hozzátáplálás (főleg a makacs tévhit miatt, miszerint a tápis babákat korábban el kell kezdeni etetni, mint a szopisokat) vagy túl gyors tempójú hozzátáplálás stb. Ezek az események sokszor összefüggenek, egymás után alakulnak ki. Hiába indult csak onnan a történet, hogy tápis pótlás szopi mellett, az áttételes hatások miatt mégis idő előtti elválasztódás lehet a vége.

2010. febr. 2. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
kedves utolsó! Köszi a levezetést! Nálunk ebből még annyi a pozitívum, hogy a babám utálja a játszócumit és szerencsére követeli, hogy este cicin alhasson el. Így ha kell is tápszer, utána nyammog még 20 percet cicin, és közben elalszik. Ilyenkor már tele a pocak és nem balhézik, ha nem jön szinte semmi!
2010. febr. 2. 21:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!