Miért mondják, hogyha tápszert kell adni a babámnak, mert nincs elég tejem, akkor ez rossz hatással van az anyatejes táplálásra?
Mert tej akkor termelődik, ha inger éri a mellet. Minél több cicizést hagysz ki, annál kevesebb tejed lesz!
Próbáld így: 5perc cici és utána tápszer, majd tápszer és büfi után megint cici. Ha van időd a cumi helyett is cici!
A baba nő, tehát (majdnem) folyamatosan nő az étvágya is. Tegyük fel, hogy ez az egyik héten kb. 70 ml/evés, amit 50 szopi+20 tápival eszik meg. De a következőn már 100 ml-re lenne szüksége.
Ha folyamatosan ugyanannyit szopik (tehát nem egészen igény szerint) és mellette tápszert is kap pótlásként, akkor ezt az ugrást elsősorban a tápi-mennyiség növekedéséből fogod látni. (A szokásos adag megevése után is tovább tátog az üvegért.) Ha ilyenkor nem növeled a szopik gyakoriságát (számát/időtartamát), hanem a tápszer mennyiségét emeled, akkor a megtermelt tejmennyiség stagnálni fog. Magyarul, a 100 ml 50 szopi+50 tápiból fog kijönni. Így ideális esetben ugyan nem csökken a tejmennyiséged/nem apadsz el, viszont nőni sem fog (pedig kellene), és összeségében, ahogy a babád nő és egyre többet eszik, arányaiban egyre kevesebb anyatejet és egyre több tápszert fog enni. Ez önmagában még nem jelentené a véget, viszont nagyon sok anyuka mégis azt tapasztalja, hogy a tápszeres táplálás előbb-utóbb magával hozza az elapadást és/vagy elválasztódást.
Ennek pedig elsősorban nem az anyatej drasztikus csökkenése az oka (hiszen az elméletileg megállt egy bizonyos mennyiségen), hanem az, hogy a baba lassan leszokik/leszoktatódik a szopásról.
Mert: A cumisüveges pótlási mód nagyon csábító (az anyán kívül) a baba számára is, mert sokkal könnyebb és gyorsabb szívni. (Sok téma van erről a fórumon.) A játszócumi használata csökkenti a mellen töltött időt és így szintén gátolja a tejserkentést. Ezeken kívül még külső tényezők is "segíthetik" a leszokást: fogzás elindulása, 4-6 hónapos korban a szopás kaotikussá válása (a környezetre figyelés zavaró hatása miatt), korai hozzátáplálás (főleg a makacs tévhit miatt, miszerint a tápis babákat korábban el kell kezdeni etetni, mint a szopisokat) vagy túl gyors tempójú hozzátáplálás stb. Ezek az események sokszor összefüggenek, egymás után alakulnak ki. Hiába indult csak onnan a történet, hogy tápis pótlás szopi mellett, az áttételes hatások miatt mégis idő előtti elválasztódás lehet a vége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!