Kevés a tejem, hogyan csináljam? Ki mikortol adott tehén tejet és hogyan? (többi lenn)
12 hónapos kortól adható tehéntej, tehát most még csak az anyatej és a tápszer játszik nálatok
én megkérdezném a gyerekorvost, hogy melyik fajtát javasolja, fel is tudja írni tb támogatottan
Ha a legjobbat akarod a picinek, akkor tápszert, tejitalt adsz legalább 2 éves koráig. De ha úgy döntesz, hogy inkább a tehéntejet szeretnéd adni (amit megértek a mai tápszer árak mellett), akkor azt is csak 1 éves kor után, de legalább 11 hónapos koráig várj.
Szóval most még tápszer kéne neki. Először add az anyatejet, és utána a tápszert pótlásként, mert az anyatej a fontosabb, azt igya meg mind.
Nem sikerül növelni a tejed mennyiségét? Mert szuper lenne, ha 1 éves korig kihúznátok azzal, akkor nem kéne tehéntejben gondolkodni.
Tejterméket sem eszik (lassan) annyit, hogy az anyatejjel együtt elég legyen neki?
1 éves korig tápszert javasolt adni, utána lehet tejitalt is, ha gondolod. A tehéntejet 1 éves kortól érdemes próbálni, ha nincs allergiás a családban - de sokan azt mondják, minél tovább húzod, annál jobb.
Illetve, egyre többször beszélgetek anyukákkal, akik egyáltalán nem adnak tehéntejet a gyereknek, hanem egyrészt fermentált tejtermékeket (amit jobban visel az emberi emésztés), másrészt szója-, rizs-, kókusztejet stb. Egyelőre nem vagyok én se meggyőződve erről, de több kutatási adat és logikus gondolatmenet utal arra, hogy a tehéntej nem az embernek való...
Az az érdekes, hogy egye kevésbé vagyunk meggyőződve arról, hogy a tej tényleg annyira értékes élelmünk. Az oké, hogy sok benne a kálcium, de pont ezért is, elég rendesen leterheli a gyerekek veséjét (részben ezért is vannak a 2-3 éves tehéntej-bevezetési javaslatok). Most azt hirtelen nem tudom, hogy a benne lévő kálcium mennyire jól felhasználható formában van jelen, de hajlok azt gondolni, hogy az anyatejből még jobban és könnyebben felszívódik. (Itt a vasból indultam ki, de lehet, hogy a Ca más eset.)
Illetve az ún. laktóz-intolerancia is azóta létezik, amióta rendszeressé vált a tehéntej fogyasztása; főleg nagy mennyiségű fogyasztása. Az emberi faj veleszületetten nehezen boldogul a laktózzal, MIUTÁN lecsengett a szoptatási időszak - ebből arra lehet következtetni, hogy talán ezután már nincs is szüksége a tejre, így más állat tejére sem. Persze vannak rasszok, amelyek jobban tolerálják a laktózfogyasztást, mint mások, de itt Mo-n elég sok gond van vele, vagyis a mi népcsoportunk nem alkalmazkodott hozzá elég jól.
Ezt nem kritikaként írtam le, csak információként. Még én se olvastam erről eleget ahhoz, hogy biztosat merjek mondani (már amennyire biztos lehet az ember táplálkozási kérdésekben), de amit olvastam, az mind ebbe a irányba mutat...
Ne haragudj, hogy ezt válaszolom, de ez tipikusan olyan reakció volt, amikor a másik fél már nem igazán tud semmilyen objektív tényt felhozni, ARRA, amit az egyik fél írt - ehelyett a saját szubjektív élményeit keveri bele, illetve elviszi a témát más irányba, amiről többet tud vagy amit behozva "hatással" lehet a többiekre...
Mindezt nem a személyed ellen írtam!, mert egyébként megértem és elfogadom a te álláspontodat is; főleg, hogy (ahogy írtam) még én sem vagyok biztos abban, amit én tudok és kezdek gondolni. De én sem/nem akarok senkit semmitől megfosztani, vagy pláne műanyag vackok vásárlására biztatni. Lehet, hogy nem személyesen rám gondoltál ezekkel, de így is lehetett érteni.
A tehéntejnek vannak értékei, ezt nem is tagadja senki, de vannak káros(nak sejtett) hatásai is, sőt, egyre többféle. Nem biztos, hogy ez magának a tejnek tulajdonítható; simán lehet, hogy "csak" a tej újfajta (mesterséges) feldolgozási módjainak (lásd tápszerek!), vagy szimplán az emberi szervezet "elpuhulásának" a következménye, hogy ilyen-olyan betegségek vagy allergiák köthetők hozzá. De ami a végeredmény szempontjából igazán fontos, az az, hogy a tejfogyasztással valami "baj" van és egyre látványosabban.
Ha már kálcium- és egyéb-forrás, egy sor olyan élelmiszerünk van a tejen kívül is, amikből hasonlóan jól fedezhetőek ezek az igények. Persze nem azt mondom, hogy egy gyereknek ne adjunk tejet, mert egyébként én is a kevert táplálás híve vagyok. Ráadásul, ha nincs anyatej, akkor a tehéntej alapú tápszer a következő alternatíva, mert még mindig ez az, ami az összes közül leginkább hasonlít az anyatej összetételéhez. De ahogy a gyerek nő és elhagyja az anyatejes korszakot, már nem biztos, hogy annyira nagy szüksége van rá... na ez az, amiről még mélyebben informálódnom kell nekem is.
A fermentált tejtermékeket általában jobban tolerálja a szervezet, könnyebben birkózik meg vele az emésztőrendszer, ezt írtam is korábban. (Nem véletlen, hogy ezek a hozzátáplálási sorrendben is előbb vannak, mint a tehéntej vagy más tejkészítmények.) Ha úgy tetszik, ezekről nem "kell" feltétlenül lemondania annak sem, aki úgy dönt, hogy a rendes tejről valamiért le akar állni.
És szeretném még egyszer leszögezni, hogy nem akarok senkit semmire rábeszélni vagy lebeszélni. Csak azért hoztam fel ezt a témát, mert nem tudom, ki mennyit tud róla vagy egyáltalán foglalkoztatja-e a téma...
Engem mint dietetikus-hallgatót és mint leendő szopis segítőt, eléggé igen. :)
Én az írásomat inkább a hallgass a józan eszedre felszólítással jellemezném. Ha megengedsz te is egy kritikus megjegyzést: a tejfogyasztással baj van és egyre látványosabban mondatod meglehetősen hatásvadásznak bizonyult. Szubjektív: környezetemben jelenleg sincs egyetlen tejallergiás gyerek, akiről tudnék. Glutén igen, de ez sem jelenti azt, hogy a búzával baj lenne (még ha van is). A tej bevezetésének idejéről is módjáról nincs egységes álláspont, még mindig nem sikerült dűlőre jutni a kérdésben. Valóban van egyéb kalciumforrás, de egy nem szoptatott, adott esetben még fogatlan csecsemőnek fokozatos hozzátáplálással nehezen lehetne azokból válogatni, főleg ha még egy éves kor után is mámorosan kéri már szóban is az ő tejecskéjét...
Tehát akkor ahogy véleményezed, mégsem a tej a ludas, hanem valószínűleg egyéb tényezők (feldolgozás stb). Ezért javaslom én a csecsemőnek a forralt házi tejet, de nem akarom a fentieket ismételni. Viszont ahogy írtam, a tej alapvető táplálék: mi lenne a mediterrán konyha (görög, olasz) nélküle, de lehetne a végtelenségig sorolni… Akkor mit is kell elhagynia a gyereknek a szoptatás után? A sajtot, a joghurtot, a túrót, vajat stb is? Az egészséges szervezet csodálatosan hasznosítja a tejtermékeket laktózostul, ez is a bizonyíték arra, hogy a tej felnőtt ember számára is tápanyag és nem méreg! Remélem, ha ezt állítom, akkor ez már objektív ténynek számít. Hozzátáplálási sorrend: középkorú, 35 év körüli gyerekorvosunknak két kisgyereke van, tehéntejet ad nekik igényüknek megfelelően, de az ajánlott napi fél litert nem túllépve. Nekem is ezt javasolta, illetve, ha a gyerek nem iszik fél litert, akkor hígítatlanul kevesebbet, de a 250-300 ml-t nem túllépve. Ez itt ismét szubjektív vélemény, viszont mivel ő orvos, én pedig laikus vagyok, nyugodt szívvel elfogadom amit mond, főleg hogy máshol is olvastam már ezt. Én nem kezdek el minden kérdésben szakirodalmat olvasgatni és keresni a gyenge pontokat, de ha mégis, felülbírálom a józan eszemmel is azt, amit olvasok. A laktóz mellett fruktóz intolerancia is van, akkor ennek is utána kell járni, sőt gyümölcsöt se együnk emiatt? Szerintem egész egyszerűen mindent mértékkel kell fogyasztani és mindenkinek egyénre szabottan jelzi a szervezete, mi és milyen mennyiségben nem neki való.
Jó, igen, a kiemelt mondatomat így is lehetett érteni, bár azért van benne igazság is. ;)
Szubjektív: Nekem több tejérzékeny ismerősöm is van, köztük gyerekek is, bár a rokonságban még nem tudok egyről se (perpill). Van köztük laktóz- és tejfehérje-allergiás is. Meg néhány cöliákiás is rajtuk kívül. - De ha magunkat nézzük, a fiam kivételével az egész család atópiás bőrű, lányom és én ekcémásak is vagyunk, ő endogén típusú, én kontakt. Ráadásul hónapok óta készen van az emésztésem is, és nem kizárt, hogy a tejnek is köze van ehhez. De ha ehhez nem is, az viszont biztos, hogy már évek óta meghajt a reggeli tejes italom, bár (még) nem vagyok laktóz-érzékeny... és a családom tagjai születésük óta tejfogyasztók.
Egyetértek veled abban, hogy mindehhez valószínűleg a szervezet (nem túl jó) egészségi állapotának, illetve az ételek (nem túl jó) minőségének is köze van - de ezt lehetetlen minden esetben bebizonyítani. Nem azt mondom, hogy akkor ezért álljunk is meg a tüneti kezelésnél és pl. ne fogyasszunk tejterméket, ha érzékenyek vagyunk rá, mert a legjobb tényleg az ok megszüntetése lenne. Nade egy allergiás vagy arra hajlamos szervezet megerősítése, felturbózása nagyon sok időt és energiát vehet igénybe, a módszerről nem is beszélve. Nem lehetetlen kigyógyulni ezekből a bajokból, de nagyon nem könnyű. És addig is, amíg a testi-lelki gyógyulás tart, valahogy csökkenteni kellhet a tüneteket.. és erre sokszor nem marad más lehetőség, mint az adott allergén (teljes) kerülése.
Igazad van abban is, hogy nehéz bármi pontosat állítani az élelmiszerekről, táplálkozásról, ezt mint diet-hallgató, én testközelből is látom. :) A tej is pont ilyen dolog, egyik évben igyunk sokat, a következőben kerüljük, mert pl. rákot okoz... ember legyen, aki biztosan tudja, mi az igazság. De talán nem is kell pontosan tudni, "csak" szimplán dönteni kell, hogy akkor akarod-e inni vagy sem. Csakhát nem mindegy, hogy amit döntesz, az jó-e neked vagy nem. És (saját magamból is kiindulva) azt gondolom, elég kevesen vannak, akik jól ismerik saját magukat és jól tudják, hogy mire van szükségük vagy nekik éppen mi tesz jót... Szóval necces.
És akkor meg főleg van jelentősége, ha az ember a saját gyerekének az egészsége felől kell, hogy döntsön. Pl. egyre többen javasolják, hogy próbáljam ki a lányomnál a tejmentes diétát, hátha elmúlik az ekcémája. A lányom naponta iszik tejet, eszik tterméket, imádja - de lehet, hogy nem marad más, mint a diéta-próba, mert nem akarom állandóan szteroiddal kenni. Megjegyzem, nem kizárt, hogy az újszülöttként adott tápszernek is nagy köze van ahhoz, hogy ekcémás lett.
A tej bevezetésének hivatalos álláspontjával kapcsolatban nekem az a véleményem, hogy pont az ilyen "a pici babának még szüksége van valamilyen tejre"-helyzetek miatt annyira fontos a szoptatási segítségnyújtás, amivel szintén foglalkozom. De persze mindig lesznek olyanok, akik számára valódi kérdés lesz a tehéntej, vagy tápszer vagy rendes tej formájában. És mivel nincs mindent megdöntő bizonyíték, sokszor tényleg csak a józan észre hallgatás marad; csak nem mindegy, hogy ez az ész mennyi információval rendelkezik és hogyan mérlegel.
Ami pedig az orvosokat illeti: mélységesen tisztelem őket, mert ABBAN, ami a szakterületük, nagyon sokat tudnak. Viszont pl. táplálkozási kérdésekben én magam is megtapasztaltam már, hogy egy belgyógyász és egy gasztroenteros nem értett egyet - és én mint talán a legkompetensebb (csak nagyon kezdő), hoztam a 3. variációt. Szóval csakis azért, mert valaki orvos, még nem biztos, hogy jól tudja, amit tud, főleg, ha nem a saját szakmájába vágó dologról van szó. (Ezt a szoptatás területén (is) naponta tapasztaljuk.)
Egyébként örülök, hogy értelmesen elbeszélgetünk, annak dacára, hogy nem mindenben értünk egyet. Sajna ritka itt az ilyesmi, előbb-utóbb mindig személyeskedésbe megy át a dolog.. úgyhogy pacsi. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!