Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Mindig adhatok cicit a babámna...

Mindig adhatok cicit a babámnak amikor csak igényli?

Figyelt kérdés
Eddig így csináltam, és volt hogy negyed, vagy fél óránként is kérte. Pár napja tele lett a feje, arca tejpöttyökkel, és nagyon csúnya. A védőnő szerint most hogy már egy hónapos ne adjak, csak másfél óránként, mert azért ilyen mert túlzabál. A hasa is ezért fáj, és ezért bukik olyan rengeteget. Azt mondta a köztes időben vizet, vagy teát adjak neki. Most mit csináljak? Örülök hogy végre tudok szoptatni, a fiamat nem tudtam. Melyik a jó módszer? Ebbe bele lehet hülyülni! Segítsetek! Minnél több tapasztalatra szükségem lenne!
2008. júl. 19. 19:05
 1/8 anonim ***** válasza:
59%
Szia! Szerintem a védőnők általában hülyeségeket beszélnek, de most igazat szólt. Valóban nem jó a negyed óránkénti cicizés, ez már tényleg nagyon rendszertelen, és a bezabálás esélye is nagyobb. Próbálj rendszert vinni az etetésbe, a köztesvíz és a tej is jó ötlet. Szerintem nem is igazán éhes olyankor, csak a cici kell neki.
2008. júl. 19. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
32%
valóban nem kellneki mindig. A babák nem csak akkor kérik a cicit amikor éhesek hanem csak úgy is, mert örömüketlelik benne,nyugtatja őket,de eznem jó..még a másfélóra is sok szerintem..mással kell lekötni,mert ez lesz a következmény és el is hízhat.
2008. júl. 19. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
77%

Lehet, hogy most páran megköveznek, de én ezt a periódust cumival éltem túl. Az én babám is cicizett volna negyed óránként, de már vér folyt tej helyett, annyira kisebesedett a mellbimbóm. Ha úgy láttam, hogy már csak komfortszopizik, benyomtam neki a cumit, vagy ha nyűgös volt két etetés között, akkor is azt kapta. Mivel ő már a 3. baba, nem tudtam megoldani, hogy fél óránként etessem. Másfél órát szerintem is ki kell(ene) bírnia a babádnak. Szerintem is csak cicizni akar. Pár hónap múlva ez az erős szopási inger egy kicsit alábbhagy, mert más dolgok is felkeltik a babócák érdeklődését. Nálunk kb. 3 hónapos kora körül állt be egy nagyjábóli etetési menetrend. Vízzel én is próbálkoztam, de nem kellett neki, gondolom azért, mert nem volt egyáltalán szomjas...

Sok kitartást kívánok!

2008. júl. 19. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Én mindig adok neki, ha kéri, meg sem nyugszik mástól. Lányom 5 hetes, ha nem alszik egész nap-mert van ilyen-akkor eddig óránként kérte, volt, hogy elaludt, felébredt, és félóra mulva megint kérte. Mindig adtam neki. Most már csak 2-2,5 óránként kéri, kicsit ritkult. És tejpöttyök nálam is vannak, de nem hiszem, hgy ez baj lenne. Lányom sem eszi túl magát.

A bukás ellen próbáld meg, hgy evés közben is megböfizteted, ez nálam bejött. És nálunk is vannak napok, mikor sokat bukik, máskor meg egyáltalánnem.

A víz kell a picinek, de csak annyi amennyit igényel. Ne itasd vízzel vagy teával tej helyett, mert eltelik a gyomra, és nem kell neki a tej. Lányom 4-5 kiskanállal iszik naponta párszor, attól függ, milyen meleg van. (most ebben a hüvösebb időben nem is kéri pl. )

Szerintem, ha neked nem megterhelő, adj neki nyugodtan, ha kéri a cicit.

2008. júl. 19. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
2008. júl. 19. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
53%

Miért jó az igény szerinti szoptatás a tejtermelés szempontjából?


Igény szerinti szoptatásnál biztosítva van az, hogy a tejtermelés a baba igényeihez alkalmazkodjon. A mellben a tej a kereslet-kínálat elve alapján termelődik, vagyis minél többször szopizik a baba, annál több lesz a tej. Az anyamell tárolókapacitása nagyon korlátozott, így a tej nagy része nem szopik között gyűlik össze, hanem szopi (vagy fejés) alatt, magának a szopinak (vagy fejésnek) a hatására termelődik. Ez fokozottan igaz a kisebb mellű nőkre. Vagyis tejtermelő képesség szempontjából nincs különbség a kis- és nagymellű nők között, de lehet, hogy a kisebb mellű nők ugyanazt a mennyiséget gyakoribb szopikkal tudják megtermelni.

A babák fejlődése során vannak ún. növekedési ugrások, amikor táplálékigényük egyik napról a másikra hirtelen megnő. Ezek papírforma szerint 3 és 6 hetes ill. 3 és 6 hónapos korban jelentkeznek, de mivel a babák nem mind olvassák a nagykönyvet:o)), más életkorokban is előfordulhatnak. Ilyenkor átmenetileg gyakrabban kéredzkednek mellre egy pár napig, ezzel tornázva föl a tejmennyiséget egy magasabb szintre. Ha óra szerint etetjük a babát, a tejmennyiség nem fog tudni alkalmazkodni a megnövekedett igényekhez.

Nagy melegben szintén biztos, hogy gyakrabban, bár esetleg egy-egy alkalommal rövidebb ideig fog szopizni a baba, így biztosítva a megfelelő folyadékbevitelt.


Mit jelent az igény szerinti szoptatás?


Az igény szerinti szoptatás azt jelenti, hogy a babát mindig mellre tesszük, ahányszor szopizni szeretne, függetlenül attól, hogy mennyi idő telt el az előző szopizás óta. Vagyis a babát nézzük, nem az órát. Az anyatej egyrészt nagyon könnyen emészthető, roppant gyorsan kiürül a babagyomorból, tehát gyorsabban, gyakrabban éhezhetnek meg a szoptatott babák, mint tápszerrel táplált társaik. Másrészt az anyatej nemcsak étele a csecsemőnek, hanem itala is (amire pl. nagy melegben gyakrabban szüksége lehet), ráadásul egy csomó olyan anyagot tartalmaz, amelyek szerepe pl. a fájdalomcsillapítás, az elaltatás, ellazítás. És nem utolsósorban olyan jó odabújni anyához szopizni!:o)))

Igény szerinti szoptatásnál akár 8-12 alkalommal is szopizhat a baba az első időkben, sőt, vannak babák, akik ennél jóval többször kéredzkednek mellre. A legtöbb baba reggel-délelőtt hosszabb szüneteket hagy a szopik között, nagyobbakat alszik, este-délután viszont gyakrabban szopizna, sőt, akár egy hosszabb időt folyamatosan mellen töltene. Ez teljesen normális jelenség, abból adódik, hogy estére kifáradnak a babák, ingerfeldolgozó kapacitásuk teljesen kimerül, és ahhoz folyamodnak, ami egyedül ismerős, megnyugtató nekik: anyához és a szopizáshoz. Ezzel párhuzamosan délután-este kevesebb tej termelődik, de ez is természetes jelenség, ugyanis ez a tej zsírosabb, laktatóbb. Ilyenkor nyugodtan hagyhatjuk a babát szopizni addig, amíg csak szeretne.


Szüksége van-e a szoptatott babának vízre, teára?

Megérkezett a meleg, nyári idő. Ilyenkor az ember óhatatlanul elbizonytalanodik, nincs-e szüksége a babájának külön folyadékpótlásra az anyatej mellett.


Az első fél évben egyértelműen nem a válasz. Az igény szerint szoptatott babáknak az anyatejen kívül nincs szükségük más folyadékra még kánikula idején sem. Az anyatej 87%-a víz, tehát fedezi a baba folyadékigényét is. A szoptatás elején ún. elsőtej termelődik, ami vizesebb, kevésbé zsírdús, szomjoltásra kiváló. Amikor a babák szomjasak, akkor csak pár percig fognak szopizni, hogy ezzel az elsőtejjel oltsák szomjukat. Úgyhogy nagy melegben a babák általában nagyon gyakran kérik mellre magukat, de csak kevés ideig szopiznak egy-egy alkalommal. Ha úgy látjuk, hogy babánk kevesebbet pisil a szokottnál, vizelete koncentrált, akkor nyugodtan megkínálhatjuk őt szopival akár óránként is.

A tea, víz adása több szempontból is gondot okozhat. Egyrészt a cumisüveg használata cumizavar kialakulásához vezethet az eltérő szopizási technika miatt, másrészt a tea, víz, lemossa a bélfalról az anyatejes védőbevonatot, harmadrészt pedig az egyéb folyadék adásával megzavarjuk a kereslet-kínálat folyamatot, amelyen a tejtermelés alapszik.

A második fél évben, a hozzátáplálás megkezdése után megkínálhatjuk babánkat forralt-lehűtött csapvízzel, ha úgy gondoljuk, hogy szomjas. De ne essünk kétségbe, ha nem fogadná el: a gyakori szopizás az idősebb baba folyadékszükésgletét is ugyanúgy képes fedezni még kánikulai meleg idején is.

2008. júl. 19. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Az utolsó válaszadó nyugtatott meg, titkon reméltem hogy így csinálom jól. Persze a védőnőnek aki nekem tanácsot adott nincs még gyereke. No comment. Köszi szépen a válaszokat, aranyosak vagytok!
2008. júl. 20. 12:52
 8/8 anonim ***** válasza:
Én akkor adtam mikor igényelte, és rendesen gyarapodott is.A tejpötty nem a sok tejtől van hanem hogy szülés után beindultak a hormonjaid, és ezt a baba szervezete nehezebben szokja meg.Ezt a kiütést sok gyerekorvos anyapöttynek hívja.Én 9 hónapig nem adtam más folyadékot csak anyatejet, butaság hogy vizezd, vagy teáztasd a babát.Nem gondolom hogy bármit is rosszul csinálnál.csak ciciztesd amikor kéri.A lányom 25 hónapig cicizett, és igény szerint.(a végén csak este)
2008. júl. 20. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!