Baja lehet a babámnak ha szedem a fogamzásgátlót?
Nem tudom, mit értesz régi tej alatt, de ha azt, hogy 2 hónapja "benned áll" a tej, akkor rosszul gondolod. A tej mindig frissen termelődik és mindig tökéletes összetételű a baba számára.
Ezt a fogigátlót nem ismerem és nem tudom, lehet-e szoptatás mellett szedni (ezt a nőgyógyász ill. gyógyszerész meg tudja mondani). De én alapból nem tartom jónak, ha szoptatás mellett gyógyszert szed valaki.
Van olyan fogamzásgátló, amit lehet szoptatás mellett szedni, direkt olyat kell felíratni az orvossal. Létezik.
"Javasolható módszerek szoptatás alatt
A kismamák fogamzásgátlásának két alapvető szempontja, hogy a módszer ne csökkentse a tejelválasztást, a másik, hogy ne akadályozza a tervezett további gyermekáldást. Az első szempontból minden olyan módszer elfogadható, amellyel nem jut ösztrogén a szervezetbe, ami gátolná az emlők tejmirigyeinek működését. (Ez a magyarázata annak is, hogy az elválasztás utáni elhúzódó tejcsöpögés kezelésére miért javasolják ösztrogén tartalmú fogamzásgátló tabletta szedését.)
Minipillek
A legáltalánosabban elterjedt kombinált hormonális fogamzásgátlókkal ellentétben a minipillek ösztrogént nem, csak progesztineket tartalmaznak. A legkényelmesebb és legcélszerűbb megoldás a kismamáknak tehát ezeknek a tablettáknak az alkalmazása. A hatékonyságot a Pearl-indexszel szokták megadni, melynek értéke a bekövetkezett terhességek száma osztva 100 "asszonyévvel". A minipillek Pearl-indexe 0,5-6,0. Szoptatáskor a szervezet saját fogamzásgátlása és az alkalmazott külső módszer együttesen hat, hatékonyságuk összeadódik. Vagyis a szoptatás alatt nagyon jól lehet védekezni. A minipillek szedésével gyakorlatilag csaknem 100%-os a hatékonyság. Előnye, hogy nincs ösztrogénfüggő kockázata, krónikus betegségek mellett (cukorbetegség) is biztonságosan alkalmazható, véd a kismedencei gyulladásoktól, így lényegében védi a fogamzóképességet is. Sokkal pontosabban kell azonban szedni, mint a kombinált készítményeket, és mivel bevétele után egy órával a leghatékonyabb, nem reggel, hanem este, - mondjuk, a fogmosás alkalmával - kell lenyelni.
Méhen belüli eszközök
Kiemelve a többi módszer közül, hadd szóljunk néhány szót a nagyon kedvelt, kényelmes és biztonságosnak tartott méhen belüli eszközökről, amelyeket épp ezért sokan minél előbb szeretnének alkalmazni. Nagyon sok nő csaknem követeli nőgyógyászától az ún. intrauterin (intra=belül, uterus=méh) eszközök, röviden az IUD-k (intrauterin device) felhelyezését. Hatásmechanizmusuk nem kellően tisztázott. Meglepő módon bizonyított, hogy már a fogamzást is megakadályozzák, nem csupán a beágyazódást. Legismertebb képviselőjük a spirál. "
Amikor gyógyszert írattál, miért nem mondtad, hogy még szoptatsz? Akkor olyat írtak volna fel, amit szoptatás alatt is lehet szedni.
Meg most nekem valami nem tiszta. Szóval azt írod, hogy 3 hónapos kora óta nem szopik, de közben a végén meg azt, hogy szeretnéd tovább szoptatni. De hát már két hónapja abbahagyta, nem? Vagy két hónapja szeded a gyógyszert, és azóta nem szoptatod?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!