Mit jelent pontosan az igény szerinti szoptatás? Aki így szoptat annak kb hányszor eszik a babája?
minden gyerek más, hasonlítgatni nincs értelme.
te is igény szerint szoptatsz, mert akkor eteted, ha kér.
8 hónapos a fiam, kb 4 óránként szopizik, de pl ha beteg vagy főzelék után többet szopizik. éjszaka már nem eszik.
Te JÓL szoptatod. Csak sokan azt tartják igény szerintinek,
ha sír a baba, akkor akár félóránként is szoptatják. Ez sem a babának, sem az anyukának nem jó. Az ismerősöd kisfiának már elég lenne reggel-este szopni, esetleg napközben ebéd, uzsonna után, ha kéri. Egy évesen már sok mást is kellene neki enni.
Te is igény szerint szoptatsz, ami meg a másik kisfiút illeti, több lehetőség van:
1. Egyszerre keveset eszik és tényleg ilyen gyakran éhes/szomjas (ezt nem hiszem).
2. Nagyon hozzá lett szoktatva a cicin való cumizáshoz és ezért igényli.
3. Nem is igényli annyira, csak anyukája hozzászokott, hogy mindent cicivel old meg.
Hozzátenném nem ítélkezem, mert (bár csak 5,5 hónapos a fiam) én is hajlamos vagyok "feleslegesen" szoptatni (fogzás miatt). Nappal kb. 5ször eszik, azzal nincs gond, de éjjel többet cicizik, mint kéne.
"éjjel többet cicizik, mint kéne"
Ki szerint?
Az igény szerinti szopi azt jelenti, hogy a baba igényeihez igazodik az anya, és ha a baba 5x szopizik éjjel, akkor annyiszor.
Pont ez a lényege, hogy nem lehet meghatározni, hogy mennyi az "ideális", mert babánként eltérő, hogy melyik mit szeretne.
A szopi nem csak táplálék, hanem annál sokkal több, kapcsolat a mamával.
Jó a kérdés. :)
Szerintem:
A szoptatás - a Természet adta út-mód szerint! - nemcsak a baba táplálását, hanem (szinte) teljeskörű gondozását jelenti. Vagyis nemcsak azért kérhet a baba szopit, mert éhes/szomjas, hanem azért is, mert fáradt, álmos, fáj valamije, egyedül érzi magát stb. Ezek az igények mind (jól, természetes módon) orvosolhatók szoptatással, és ha a babának ezt megengedik ill. hagyják neki, akkor szokássá válhat számára ez a fajta szopizás. (Megjegyzem, ez nem rossz szokást jelent!) Vagyis, nemcsak etetni lehet a szoptatással, hanem GONDOZNI is. Ez az első fontos dolog.
Mivel mindazok az okok, amik miatt a baba szopizni szerethet (lásd feljebb), relatíve gyakran előjöhetnek egy nap folyamán, így ezek a babák a ma megszokottnál jóval többször is szophatnak egy nap. Pl. ha valaki csak etetésre szoptat, akkor mondjuk 2-3 óránként teszi ezt és éjjel egy idő után talán már nem lesz erre szükség. Viszont az a baba, akit mondjuk hordoznak is, vele is alszanak (így sokkal intenzívebb közelségben lehet az anyikájával, az anya jelenléte többször "csábíthatja" szopizásra) és szopival altatnak el, ennél sokkal többször is mellre kerülhet egy nap. - Mindkettő lehet igény szerinti szoptatás, de nagy különbség, hogy az utóbbi esetben a szoptatást GONDOZÁSKÉNT fogja fel az anya, nemcsak etetésként, ezért több a szopik száma is.
És ha már igény szerinti szopi, aki a "nagykönyv szerint" totálisan akarja csinálni, az kipróbálhatja a kizárólagos szoptatást is emellett, ami ennél még egy fokkal több. Ez azt jelenti, hogy "a baba minden szopási igényét az anyamellen elégítheti ki". Vagyis:
- a baba csak anyatejet kap (semmi más folyadékot és táplálékot nem - ergó sokat fog szopizni, evés gyanánt is)
- és azt is csak mellből kapja (nem lefejve pl. üvegből)
- és nem "érintkezik a szája" semmi mással a cicin kívül (nem kap játszócumit, üveget, bimbóvédőt, nem szopja az ujját sem stb.).
Ez a fajta szoptatás, ha belegondolsz, sokszor további szopikat fog jelenteni, hiszen semmi olyan eszközt, ételt-italt nem kap a baba, amivel ki lehetne váltani néhány szoptatást.
Én pl. a fiamat már nemcsak igény szerint, de kizárólag is szoptattam fél évig, ami azt jelentette, hogy 4 hós koráig nappal óránként, éjjel 2-3 óránként szopizott. 6 hóig nem kapott mást, csak cicit, nincs cumija, nem kapott sose üveget, mellen altatom, rendszeresen hordoztam és együtt alszom vele mostanáig is. Ezért számára ez volt/lett a norma, ez vált szokássá. De nem rossz szokássá, mert ez a fajta gondozás sem rossz. Akik így gondozunk, mindössze kihasználjuk a szoptatás adta lehetőségeket a baba szélesebb körű gondozására; azt, hogy a baba megnyugszik, elalszik a mellen, ha olyanja van, mert a cici és a szopi erre is lett kitalálva, nemcsak az evésre.
Vajon miért van az, hogy pl. a legtöbb újszülött még belealszik a szopásba...? Azért, mert ez a normális, és nemcsak a szopizás fárasztó volta miatt. Csak sok babát később leszoktatnak erről ilyen-olyan okból, vagy ringatják, vagy cumiztatják vagy énekelnek nekik. Persze ezek a módszerek is jók lehetnek, csak mi megtartjuk a szoptatást ilyen szempontból is, mert valamiért azt gondoljuk, hogy ez így jobb. Nálam legalábbis ez tudatos döntés volt.
Valami ilyesmiről szól a válasz. :)
Stefi pontosan leírta, hogy mit jelent az igény szerinti szoptatás. Ezt kár lenne ismételnem, meg ilyen részletesen, érthetően úgysem tudnám leírni. Csak a mi példánkat írom le neked. Azt mondod, 7-8 szoptatás sok 1 évesnek. A kislányom 22 hónapos, igény szerint szoptatott, amolyan "stefiféle" módon.
Szopik reggel 6 körül, majd visszaalszk, aztán legközelebb 8 körül ébredéskor, a délutáni alváskor cicin alszik el, majd ébredéskor újra kéri. Sokszor együtt fürdünk, ilyenkor kizárt, hogy ne kapjon kedvet hozz, majd cicin alszik el este. Mivel jókat vacsorázik (ráadásul szereti az emberes étkeket, mint szalonna, tepertő, kolbász), éjfél körül megszomjazik és újra szopik. Ez kb 7 szoptatás egy nap. Persze néha becsúszik vagy kimarad egy-egy alkalom, szituációtól függően.
Biztos van, aki a fejét fogja, hogy ennyi idősen már csak 1 vagy 2 szoptatás kellene, sőt fél/egy éves koron túl már nem is kell egyáltalán.
Engem nem zavar ez a szoptatási rendszer(telenség), a gyerekem boldog, hol itt a probléma. Úgy gondolom, hogy mindenkinek meg kell találni a számára és gyereke számára legmegfelelőbb módot. Én ezt az utat választottam, nekünk bevált, a kicsi és én is boldogok vagyunk, a férjem büszke rám.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!