Hogyan alakul a baba igenye a szopasra? Marmint eleinte kb 3orankent aztan mennyi idosen ritkulnak a szopasok?
A lányom sosem szopott 3 óránként.
Volt, hogy fél óra után megint mellre tettem, volt, hogy csak 2 óra múlva. Szinte sosem vártam meg a 3 órát, max. akkor, ha nem voltunk otthon és nem volt lehetőség szoptatni.
Most 6 hónapos, még mindig 1-2 óránként mellre teszem.
Az éjszakát viszont már egész szépen végigalussza, 1-2 alkalommal kel.
Hát eleinte nagyon nem 3 óránként szopiznak... bár lehetnek kivételek. ;)
A szoptatási gyakoriság egyrészt függ a babától, hogy neki milyen igényei ill. képességei vannak (nagyon szeret szopizni vagy inkább kevésbé, ügyes vagy ügyetlenke stb.), ÉS attól, hogy TE magad hogyan, milyen elvek szerint szoptatod őt!
A baba igényeit nem lehet előre megjósolni, még a testvérek szokásai is teljesen eltérőek lehetnek. Erre a legjobb tanács, ha a szülés után jócskán adsz magatoknak időt arra, hogy összeszokjatok: figyeld meg a babád jelzéseit, viselkedését, hogy mit hogyan szeret. Mindig akkor fogsz jól eljárni, ha NEKI akarsz megfelelni, nem magadnak vagy másoknak.
Viszont az, hogy te mit gondolsz a szoptatásról, milyen elvek szerint csinálod, már abszolút a te asztalod, rajtad múlik. Vannak, akik időhöz kötötten szoptatnak (pl. 3 óránként) és a szigorú rendszerességben hisznek. Viszonylag ritka, hogy a baba is éppen "így működik" ill. alkalmazkodni tud ehhez; a gyakorlatban ez a szoptatási módszer szokta a legtöbb problémát okozni. Aztán vannak, akik igény szerint etetik a babájukat, vagyis a szoptatást csakis etetésnek tekintik, de abban már rugalmasabbak, hogy a baba szabja meg, mikor szeretne enni. Ez már "jobb" módszer, de még mindig hordoz magában nehézségeket. És végül vannak, akik igény szerint szoptatnak (ideális esetben kizárólag is), ami azt jelenti, hogy teljes mértékben a babára bízzák mikor és miért szeretne szopizni (éhes, szomjas, álmos, fáj valamije stb.). Ez az utóbbi módszer az, ami leginkább megfelel a szoptatás természetének és a baba szükségleteinek, ezért manapság ezt javasolják a szakemberek is.
Ez a háromféle szoptatási gyakorlat, szerintem sejted, hogy háromféle szoptatási gyakoriságot is jelent egyben. Aki időhöz kötve szoptat, az általában tartja magát az x órákhoz és nem nagyon variál ezen. Aki igény szerint etet, az már rugalmasabb, aki viszont iszk szoptat, az sokkal gyakrabban találkozik azzal, hogy a baba "összevissza" szopizik. Vagyis vannak időszakok, amikor gyakrabban, máskor ritkábban, attól függően, épp milyen fejlődési szakaszban van. De általánosságban tényleg igaz az, hogy ahogyan a baba nő, egyre ritkábban szopizik és egyre több idő telik el a szopik között. De természetszerűen ez a változás egyáltalán nem egyenletes, hanem eléggé hullámzó.
A fiam végig óraműpontosan 3 óránként szopizott, kb. hat hetes korára állt be. Kettő és négy hónapos kora között az éjszakát is átaludta, utána kelt éjjel is, mert kevés volt a tejem. Hat hónapos koráig csak anyatejet kapott.
A lányom jelenleg majdnem 5 hónapos, napközben 3 óránként eszik, ötször, éjjel nem kel fel. De előfordul, hogy 2 óra múlva megéhezik, mint pl. ma, mert a bátyja nem hagyta enni és éhes maradt. De van olyan is, hogy nappal is nagyobb szünetet tart. Vagy mert ő nem éhes, vagy mert úgy jön ki a lépés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!