Mi lehet az oka, hogy a mellemből spriccel a tej amikor szoptatok?
Pár perc alatt végez a kisfiam. Sokszor sír, mert ömlik a szájába a tej, szívnia sem kell.
A miértjére lennék kíváncsi, hogy nekem miért ilyen a mellem?
Másnak is ilyen? Egyszerre kb 4-5 lyukból spriccel szanaszét.
És ha a fiam nem ébred "időben", akkor a mellem megkeményszik, szúr és saját magától kezd spriccelni olyan 4 óra eltelte után, de van amikor 2 órával az előző etetés után.
Vajon miért?
Nekem is ilyen volt, sőt amíg egy mellből evett, a másikból is ömleni kezdett. Szerencsétlen gyereknek úgy spriccelt a szájába a tej, hogy alig tudta nyelni. Tejtermelésben egy tehenészetet lenyomtam volna.
Az első gyereknél iszonyat sokat szenvedtem, állandóan csomós, kemény volt a mellem.
Erős a tejleadó-reflexed, illetve érzékeny vagy az oxitocinra, ezért a spriccelés. Idővel valószínűleg enyhülni fog. (Gondolom, viszonylag pici még a babád.)
A keményedésre viszont figyelj! Ilyenkor túltelítődik a melled tejjel, amiből könnyen elzáródás lehet! Ha nem tudsz éppen szoptatni, fejj belőle egy keveset, hogy csökkenjen a feszülés.
Egyébként nem hallelujázunk, mert ez legalább annyira rossz lehet, mint a kevés vagy nehezen folyó tej. Az én fiam 2 hétig sztrájkolt is miatta.
A tekervényeknek ehhez semmi köze. Azoknak a fejben kéne lenniük... ;)
Igen, sokszor nem épp a legszerencsésebb, mert fulladozik a babám ilyenkor. Illetve, ha csak nyugicicit szeretne, akkor pedig teljességgel kiakad, hogy ömlik a tej.
Megkeményedik egy pillanat alatt, szúrkál, majd spriccelni kezd, ha melltartó nélkül vagyok.
Mindhárom gyermekemnél ez volt/van, pedig semmi különöset nem teszek a szoptatás érdekében. Arra lettem volna kíváncsi, hogy lehet -e, hogy ez pszichés eredetű? vagy hormonális? vagy fizikális?
3hónapos a kisfiam.
Igaz, 1 éves szoptatás esetén nem spriccelt már anno. Csak olyan sokaknak nehéz a szoptatás, és nem értem, hogy a szoptatás ösztönös egy nőnél és ezért spriccel pszichésen vagy ha valaki nem akar szoptatni, akkor nem is spriccel a tej vagy valami más oka van?
MIndegyik:).
A psziché erősen befolyásolja a hormonális működést(gondolj csak arra, hogy sok anyukának elég megéreznie a babája illatát, hallani a hangját és máris beindul a tejcsorgás, mivel ezek a hatások oxitocintermelődést indítanak el, amik összehúzzák a tejcstornákat, így ürül a tej). A fizikális rész is erősen kapcsolódhaz az előbbiekhez, hiszen ha inger éri a mellet, akkor az szintén oxitocintermelődéssel jár.
Az, hogy kinél hogyan, milyen mértékben működik ez, nagyon- nagyon sok mindentől függ. Például arra, hogy kinek milyen mértékben érzékeny a szervezete az oxitocin- löketre(mint ahogy szülésnél is ki- ki másképp reagál). Vagy hogy ki mennyire nyugodt, kinek milyen mértékű stressz okoz gondot. A stresszhormonok ugyanis nagyon erősen gátolják az oxitocin felszabadulását(ezért is fontos pihenni és megpróbálni nyugodtnak maradni, mert ez elősegíti a tejtermelést, ürülést).
SZóval nagyon összetett dolog ez, minden mindennel összefügg, de azért remélem, sikerült kicsit "kitisztázni" a szálakat:).
De én sem nyugodt, sem kipihent nem vagyok, sőőőőt sajnos.....és mégis. érdekes.
A legnagyobbom 4 éves, a legkisebb 3hónapos. mégcsak enni sincs időm rendesen, mégis ömlik. szerencsésnek tartom magamat, de nem értem tényleg. ha nem ömlene, kevés lenne, akkor mindent megpróbálnék, hogy tudjak szoptatni, de úgylátszik szerencsés vagyok. anyu engem nem tudott szoptatni, ő mondta.
Nem mindenkire hat ugyanúgy a stressz sem, sőt. ;)
Az én lányom alig volt fél éves, amikor a férjem elköltözött tőlünk, akkor még nem tudtuk, hogy csak időlegesen. Komolyan úgy nézett ki, hogy alig 1 évnyi házasság után vége van mindennek. Amikor - úgy hittem - utoljára elment és néztem utána az ablakon át, úgy éreztem, darabokra hullik a szívem és az életem. Nem vagyok egy haragtartó típus, de 1 hónapig alig beszéltem vele, vagy ha mégis, akkor csak oltottam... Nagyon nehéz időszak volt lelkileg-testileg egyaránt. - De a kislányom ugyanúgy szopizott, mint addig, se a tejmennyiség nem csökkent, se a feszültségemet nem érezte (akkor), szerencsére.
Illetve én szemszer 2 éves koráig éreztem szopi közben a tejleadó-reflexet (több mint 3 évig szoptattam). Amikor elmondtam ezt egy szaktanácsadónak, ő is csodálkozott, azt mondta, ritka, hogy valaki ennyire érzékeny legyen.
Szóval látod, nagyon nagy különbségek vannak az egyéni adottságokban, testi működésekben és a szopis gyakorlatokban is. :)
Kérdező, próbáld ki a hátradőlve szoptatást, ha még nem tetted! Nálunk ezt oldotta meg a kisfiam alvásos sztrájkját.
Köszönöm a válaszaitokat. Az 1. babától kezdve ilyen a mellem és a tejtermelése, pedig ő az a tipikus többemberes baba (a mai napig nehéz vele). A 2. és 3. babám között is két év van, ők az eszem-alszom-leteszem, ottmarad félék:)
Hátradőlve nem jó, mert 6,5kg a 3 hónaposom és nagyon nehéz lenne nekem. Ami működik, hogy az ölembe teszek egy nagyobb párnát, arra fekszik és úgy ölben szoptatom-alatom, illetve este-éjjel mellettem fekszik és fekve. nekem így a legkényelmesebb. De mostanában már nem is kéri félóránként a nyugicicit, mert megtalálta a hüvelykujját:) én déltől reggelig egyedül vagyok hármojukkal és igencsak fáradt vagyok, lelkileg-idegileg is. ezért is gondoltam arra, hogy lehet, hogy nálam az idegességtől ömlik. és még az is érdekes, hogy a melleim a szoptatás időszakára triplájára nőnek. érdekes ez a biológia. azért is csodálkozom, mert minden alkalommal a kórházban a szobatársaimnak probléma volt a szoptatás, már folyamatosan jártak be a szoptatási tanácsadók, hogy segítsenek nekik. énmeg mellretettem, harmadnapra pedig már 90gr-okat szopott most a 3. babám is, amikor bent voltunk. éjjel is kiadták, mert sírt, hogy éhes. lehet, hogy az én gyerekeim egy "szopógépek" gyárilag????? csak tényleg elgondolkodtam a miérten.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!