Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Szopis kérdések tömkelegében...

Szopis kérdések tömkelegében várnék válaszokat?

Figyelt kérdés

Sziasztok! :))


Épp az első babánkat várjuk, a várandóssághoz és a szüléshez kapcsolódó kérdéseket már nagyon körbejártuk (a férjem orvos, ő a fiziológiai folyamatokról mesélt már sokat, no meg én is olvasgattam, és hála Istennek anyukák tapasztalataival is ismerkedhettem), de így a szülés felé közeledve egyre inkább azt érzem, hogy a szoptatásról semmit nem tudok. A legközelebbi ismerősök, akikkel erről beszélhetnék sajnos ilyen-olyan okok miatt nem tudtak/nem akartak szoptatni, köztük édesanyám sem (bár ő szeretett volna), én viszont egyrészt borzasztóan szeretnék, másrészt őszintén remélem, hogy tudok is majd, így erre a variációra készülök elsősorban. Lenne egy pár kérdésem, ha van kedvetek, válaszolnátok?


1. Mit tehetek már most, vagy mondjuk rögtön a szülés után, hogy legyen elég tejem?

2. Ne nézzetek hülyének: de hogyan megy a szoptatás: jelzi a baba, hogy éhes és akkor kap enni, vagy mondjuk x óránként meg kell szoptatni?

3. A kórházban azonnal cicire lehet majd tenni, hacsak nem császár lesz (reméljük nem): ilyenkor van már elég tej neki, vagy ha nincs, akkor nem lesz éhes, mit kap ilyenkor?


Tudom, nagyon bután hangozhatnak ezek, de olyan elveszett vagyok, neten az infó rengeteg, és amíg az alapokról sincs gőzöm sem, addig nem is nagyon tudok eligazodni. Köszönöm ha segítetek...:)


2012. márc. 18. 15:49
 1/9 xStefix ***** válasza:

Ezeket a honlapokat ajánlom neked, itt minden fontosat megtalálsz nemcsak a fenti kérdéseidre vonatkozóan:

www.lll.hu -> szoptatós füzet, cikkek

www.szoptatasert.hu -> Oktatóanyag

2012. márc. 18. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Ó, neki is állok, nagyon köszönöm! :)
2012. márc. 18. 15:58
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

az lll.hu ténxleg jó oldal, de azért válaszolok is.

1: semmit, majd a szülés következtében a hormonok dolgoznak azért hogy beinduljon a tejtermelődés.

2: jelzi, látni fogod ha éhes. Az elején minél többet van cicin, annál több tejed termelődik. Az is lehet hogy nem éhes, csak a közelségedre vágyik majd, akkor is mellre teheted. Hivatalosan 3 óránként eszik, de ha igény szerint szoptatod, akkor akár óránként is megetetheted. Nem lesz hasfájós tőle.

3: szülés után egyből mellre teheted, császár után kórházanként változó. Nekem császér volt, 6 óra elteltével kaptam meg a kisfiamat. Az előtejről olvashatsz a neten, az a legfontosabb a babának az első napokban.

2012. márc. 18. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 xStefix ***** válasza:
100%

Jó, akkor én is. :)

1. Minél korábbi mellretétel. Ha olyan a kórház, akkor próbálhatsz picit "harcolni" is azért, hogy minél hamarabb szoptathass és lehetőleg végig veled maradhasson a babád, rooming-in-ben. A bababarát kh-kban ez általában evidens, máshol sajnos nem.

Tejserkentő szereket se kezdj el használni a kh-ban, mert ha még nem lövellt be a tejed addigra, akkor túlpöröghetsz tőlük, ami kellemetlen. (Egyébként se ezektől várd majd az elég tejet, hanem a helyes szopis gyakorlattól, lásd honlapok.)

2. Elég tejed akkor lesz/lehet, ha a babád elégszer teszed mellre, vagyis az ő jelzései, igénye szerint szoptatod. Ezért már az első perctől kezdve figyeld a viselkedését, próbálkozz így-úgy reagálni rá, hogy minél hamarabb összeszokjatok és megtanuld megérteni őt. Ez azért nem megy rögtön, de minél nyitottabb és türelmesebb vagy magatokkal, annál jobb lesz.

Az időhöz kötött szoptatást én nagyon nem javaslom, minimális az esélye, hogy így is tudjon valaki (tartósan és rendben) szoptatni!

3. A kh szokásai döntik el, mikor kapod meg a babád, de ahogy fent írtam, határozottan, de nem erőszakosan próbálhatod minél előrébb hozni az első találkozás idejét.

Az első napokban még csak előtejed lesz, ami ugyan pár csepp, de neki pont elég, sőt, nagyon koncentrált "vitaminbomba", úgyhogy mindenképp szoptasd őt! A honlapokon majd olvasol róla, mi a helyzet a táppal, cukros vízzel, teával; most csak annyit, hogy ezek általában feleslegesek, sőt, esetenként kifejezetten károsak is. Ha mégis szóba kerülnének, kérd meg az eü-söket, hogy mielőtt bármit adnának a babádnak, szóljanak neked is, elvégre neked is van beleszólási jogod ebbe a témába, mégha nem is vagy orvos.

2012. márc. 18. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
nagyon jól összefoglalták itt már előttem, csak annyit fűznék hozzá, hogy tapasztalatból írom, sokan megijednek hogy az első napokban nincs tejük, valahogy azt képzelik, hogy szülés után rögtön van tejcsi is, és vagy 130 ml-nek kell lennie rögtön. Hát nem :) A baba gyomra viszonylag kicsi még születéskor, és amit eszik az előtejjel bőven elég neki, nem kell aggódni hogy éhes! Amikor pedig belövell a tej, tuti h elég lesz neki, hiszen még mindig kicsi a gyomra!:)
2012. márc. 18. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm lányok, most már okosabb vagyok picit! :))
2012. márc. 18. 17:56
 7/9 A kérdező kommentje:
Egyébként nagyon bababarát a kórház: hacsak nem muszáj, akkor végig velem van, egészen onnantól, hogy kibújik. :) Köszönöm még egyszer, és olvasgatok, remélem jól fog menni a dolog! :)
2012. márc. 18. 18:04
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

A legjobb, amit a sok tejért tehetsz az az, hogy szoptatsz :) amikor cska sír, cuppog vagy a kezeit a szájába veszi, azt jelenti szopizni akar (nem feltétlenül éhes, lehet, hogy csak testközelségre és anyaszagra vágyik :-)). A legjobb azigény szerinti szoptatás, amikor a baba kér, anélkül, hogy néznéd az órát, mellre teszed. Sokan mondják, hogy megterheli a baba gyomrát a sok szopi, de ez nem igaz, az anyatej nagyon hamar megemésztődik, ha nehezebb napotok van, akár egész álló nap szoptathatsz. :)

A kórházban érdemes kérni, hogy azonna a melledre tegyék, amint lehetséges, a szülés utáni első percek nagyon fontosak. ÉRdemes rooming.in elhelyezést kérni, hogy ne adjanak a babának kiegészítést, cukros vizet, tápszert vagy teát, mert a kórházi cumisüvegekből ömlik a lé, nagyon könnyen cumizavart okozhatnak, aminek akár a szoptatás sikertelensége is oka lehet.


Az elején kolosztrum, azaz előtej termelődik, ez ragacsos, sűrű és sárga színű folyadék, melyből alig pár csepp jön. De a születéskor a baba gyomra kisebb, mint egy cseresznye, pont elegendő neki. A gyomor űrtartalma napról napra nő, ahogy egyre több tejed lesz. Általában egy hét után a tej érett tejjé válik, melynek eleje vizes, szinte áttetsző, a vége meg olyan ragacsos, nyúlós és hófehér, mint a régi ragasztók :)

A kolosztrum is folyamatosan, a szoptatással termelődik, mint az anyatej (a tejbelövellés után), így mindig elegendő van belőle, hogyha a baba nem kap heéyette mást. :)

2012. márc. 19. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm Neked is, most már sokkal kevésbé érzem elveszettnek magam! :)
2012. márc. 20. 17:31

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!