Hogyan vegyem rá a másfél hetes kisbabámat, hogy szopizzon; illetve miért van az, hogy nem akar enni és aludni sem?
Császárral született másfél hetes kisbabám. Ehhez képest a tejelválasztásom nagyon megindulna, viszont a kisbabám nem szopizik, csak cumizik a mellemen, állandóan elalszik rajta, ha le akarom rakni a kiságyba, rögtön sírni kezd. így a gyerek alig alszik, néha 6 órát is fenn van egyfolytában, a kevéske kb. napi 20-40 ml tejem pedig nem gyarapszik. Fejni sem tudok rendesen, mivel kb. 10 ml jön össze egy nap kb. 3-4 fejéssel!!! 2-szer sikerült odaadnom a babának a lefejt tejet felhigítva vízzel, de úgy érzem nem ez a megoldás.
Az etetések sokszor, sőt 2 napja állandóan 3-6 órásra nyúlnak, a babám mivel folyton éhes, szinte alig alszik.
Kiváltottam a tápszert és néha már úgy érzem, hogy már ott tartok, hogy odaadom Neki, de akkor biztosan tápszeresek leszünk, ezt pedig végképp nem akarom.
A baba születési súlya viszonylag nagy 4,55 kg, ami sajnos a másfél hét alatt nem gyarapodott, ugyanannyi kg. Azt mondják a nagy súlyú babáknál nem gond, amiket leírtam, de én mégsem vagyok nyugodt. Még egyszer sem lakott jól, emellett a nem alvás az idegrendszerének sem tehet jót.
Remélem tudtok segíteni. Elnézést, ha kicsit szétszórtan írtam.
biztos,hogy jól kapja be a cicit? figyelj,hogy ne csa a bimbót vegye a szájában. és ha jól vette be akkor ne hagyd rajta elaludni.
A melled nincs begyulladva? lehet,hogy ezért nem tudsz fejni rendesen.ha keménynek érzed akkor ki kell masszirozni a csomókat. de Ha úgy érzed hogy minden oké,és mégsem sikerül szoptatnod,akkor tényleg inkább tápszerezd.
Először is NYUGI!, ne ess kétségbe, nincs semmi baj. Beszélj a védőnővel, kérd a segítségét, de ha nem segítőkész (sajnos az enyém sem volt az), akkor hívd fel a La Leche Ligát (LLL), akik biztosan segíteni fognak, ők szoptatási specialisták.
Az nagyon fontos, hogy a baba ne éhezzen. Elég valószínű, hogy azért nem alszik és azért nyűgös, mert éhes. A szoptatást és a fejést is meg kell tanulni, rá kell érezni. 3 óránál gyakrabban ne fejj, ill. ne szoptass. Ha szoptatsz egyik mellből, akkor utána persze fejhetsz a másikból, de ha kiürül, akkor hagyj időt az újratermelődésre. Szoptatások/fejések között PIHENJ! és igyál nagyon sok folyadékot. Ilyen pici babák még gyengék, még nem biztos, hogy ráérzett a szopási technikára, hagyj neki időt, bele fog jönni. Vagy lehet, hogy nem kényelmes neki a póz, ahogy tartod. Azért is javaslom a LLL-t, mert lehet, hogy rosszul harap rá a cicire, és ezért nem tud szopni.
A tejet a szopás, ill. a fejés gyarapítja, azaz az ingerek hatására lesz több. Öleld sokszor magadhoz, fektesd a mellkasodra a babát.
Mivel fejsz? Nekem a kézi egyáltalán nem jött be, viszont a gépi igen, patikából kölcsönöztük. A gépivel még akkor is jött belőle, amikor kézzel már egy csepp sem.
De amíg nem jöttök bele a szoptatásba, és látod, hogy nem eszik eleget (én az elején minidg mértem, hogy mennyit szoptak), akkor a helyedben én is adnám a tápszert, de csak HA-sat vegyél. Mi BEBA HA Start Pro1-eset használtunk az első 6 hónapban, de lehet, hogy nektek csak pár hétig kell, utána beindul a tej, és bőven elég lesz.
Nekem is részben tápszeresek voltak, mert hármasikrek, nem volt elég tejem, de egyáltalán nem lett cumifüggőségük.
(Bocsánat, hogy ilyen hosszan fejtettem ki, de úgy tapasztalom, nagyon sok friss anyuka küzd hasonló problémákkal)
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat. Úgy fogok tenni, hogy mindig, amikor felébred, tisztába rakás után cicire teszem. Amikor úgy érzem elalszik, néha a mellkasomon tartom, (mert úgy látom, hogy egyenlőre ott a legnyugodtabb és én is...)
Az esti 22-23 órai evésnél egy kevéske tápszerrel pótolom a tejet, amitől remélhetőleg jobb lesz. Napközben igyekszem szopiztatni. Ha a helyzet nem javul drasztikusan, akkor rátérek a tápszerre.
Még egyszer nagyon köszönöm a segítséget.
Boldog karácsonyt :-))
Ha bírod, tartsd annyit mellen amennyit szeretne (és semmiképp sem 3, inkáb fél-1 óránként- szoptatás közben termelődik legjobban a tej, akkor is ha "csak" cumizza, nem kell erre "időt hagyni") Még ha bealszik rajta, de rendszeresen cumizó mozgást végez, az is termeli a tejet, tapasztalhatod hogy ettől is beindul a tejadó reflex.
Én valsz. azt csinálnám kb amit írtál is, hogy ha már 4-6 órája nem tud aludni mert éhes, akkor adnék egy kis tápszert, ill. este, mert fontos hogy aludjon. Mire felébred úgyis éhes és hajlandó lesz remélhetőleg dolgozni a cicin. Veszélye persze a cumizavar....Persze ebben nincs tapasztalatom, de napokig nem tudnám nézni hogy éhezik..
Ha viszont 1 héten belül sem lesz több tej, akkor lehet hogy alkati dolog (vagy a császár miatt nem úgy indult be, nekem 2 barátnőm is így járt, és a 2. babát már tudták szoptatni)
Köszönöm szépen a válaszokat. Igazából én sem tudom már nézni :-(( így is azt gondolom, hogy nagyon erős vagyok (lelkileg) Bevallom, hogy nagyon sokat sírok, szinte minden szoptatás után :-( Tudom, hogy ez nem a legjobb (mármint a sírás). Amikor hazajöttünk a kórházból a védőnőm azt mondta, hogy ki se váltsam a tápszert, hanem ébresztgessem, élénkítsem a babám szopizás közben, majd beindul, de azt nem mondta, hogy közben majdnem éhezik a gyermekem (még hál Istennek nem fogytunk, de nem is híztunk...). Nem telt el egy hét itthonlét, mire rá tudtam jönni, hogy a védőnőm, bár nagyon tapasztalt és majdnem tökéletes, de a tápszerrel kapcsolatban nem volt igaza. Az én babámat nem lehet élesztgetni, ha elalszik, akkor elalszik. A szopást sem lehet eröltetni, ha cumizik rajta, akkor sem tudok mit tenni. Úgy tűnik, hogy az esti tápszer be fog válni. Sokkal nyugodtabb éjszakánk volt. Kétszer keltünk fel két óránként. Nap közben 1,5-2 óránként eszegetünk. Napi 20-30 ml tejet sikerül fejnem, azt is odaadom Neki este. Minden nap mérem. De most még nem merem adagolni a tápszert csak úgy, hogy 2 x 40 ml. Egyenlőre napközben még nem adok Neki, de fokozatosan fogom növelni az adagot.
Még egyszer köszönöm,
Kedves Kérdező!
A szoptatással kapcsolatos infóid hiányosak,javaslom hogy mindenképp beszélj szopis tanácsadóval,megéri a fáradtságot, hiszen lehet tudnál szoptatni rendesen, egy kis profi segítséggel.
4 gyerekes Anyuka
Ahhoz hogy jól tudjunk szoptatni,nagyon fontos a megfelelő TUDÁS és a megfelelő SEGÍRSÉG!
4 gyerekes
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!