Miért van az, hogy kizárólagos szopis babákkal sokkal több baj van?
Most biztos lavinát indítok el, nem ez a szándékom, csak szeretném megosztani a "megfigyeléseimet".
Környezetemben azok a babák sokkal "problémásabbak", aki szopiznak. Van hogy óránként ennének, van, hogy órákig esznek, éjjel 3-4x kelnek, csak cicire nyugodnak meg, csak cicivel tudnak elaludni, tépik rángatják a cicit, ami rettentően fáj az anyának...... míg ezzel szemben azok a babák, akik cumisüvegből kapnak enni (mindegy, hogy tiszta anyatejet vagy tápszert) sokkal nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak. Miért van ez szerintetek?
Nem gyártok ideológiát arra, hogy miért jó nekünk, hogy cumisüvegesek vagyunk, mert szerintem mindegy honnan eszik a baba a lényeg, hogy egyen. Nekem nem okoz lelkiismeret furdalás, hogy nem szopizik, mert teljesen kívülálló dolog miatt alakult így, nem pedig én vallottam kudarcot. Szerettem volna szoptatni, de el kell ismernem, hogy hozzám nem áll olyan közel maga a szoptatás, mint itt sokakhoz közületek.
Ettől függetlenül örülök, hogy sokan egyet értenek velem és örülök, hogy vannak itt oly szoptatós kismamák, úgy gondolják, hogy a cici nem mindenre megoldás, mint ahogy én is.
Amúgy az eredeti kérdésemre visszatérve, azt vontam le a válaszokból, hogy bizony nagyon sok esetben nyugisabbak a cumisüveges kisbabák és könnyebb az élet velük.
ezt megcáfolom:
és soha nem kaptam anytejet, a 70-es évek elején születte, egyértelmű volt, hogy tápszer (sajnos) de 2,5 éves koromig nem aludtam át az éjszakát
Mint írtam valamelyik kommentben, a fiam 21 hónapig cicizett, de ő jó alvó volt, a lányom 2 éves múlt, még cicizik, ő nem jó lavó.
na akkor most mi van?
Szerintem nem a szoptatástól függ ez. Kizárólag szoptatom a babámat, 4 hetesen ráállt a napközbeni 4 óránkénti evésre, 5 alkalommal eszik egy nap, éjjel legalább 8 órát alszik egyhuzamban 2,5 hónapos kora óta. Ritkán tér el csak ettől, van, hogy 1-2 alkalommal többször kér enni (inni) nap közben, de akkor hamar végez és csak az előtejet issza meg.
Éjszaka - lekopogom - több mint egy hónapja nem kelt fel, most 4 hónapos.
Meg tudom nyugtatni azzal is, ha felveszem, vagy összegombócolom fekvő helyzetében, vagy csak egyszerűen simogatom, beszélek hozzá. Nem szopi közben alszik el, este is szopi után van a fürdés és utána megy aludni.
3 hetes kora óta van cumija, azt cumikázza elalvás előtt, de amint mély álomba merült, ki is pottyan és nem kell neki.
Tehát szerintem ez, amiket írtál, lelkialkat kérdése a babáknál.
Szia!
A lányom fél évig csak cicis volt, azóta folyamatosan szopizik igény szerint másfél éves lesz 2 hét múlva!
Az elején természetesen voltak hosszú szopik....DE 8 hetes korától csak evésre használja!3 hós korától átalussza az éjszakát és 5* szopott egy nap!
A fogzás nagyon megviselte, akkor ciczett sokat/többszörr és hosszabban, de nem rángatta!Csak feküdt az ölemben és a szájában volt!(azért írommúlt időben mert a nagyján már túl vagyunk 16 foggal)
Ha beteg akkor csak azt fogADJA EL, DE NEM EGÉSZ NAP, CSAK AKKOR AMIKOR ÚGYIS EVÉS IDŐ VAN!
Bocsi cups lock...
Soha nem használtam megnyugtatásrea a mellem!
Bár egy van amit nem papírforma szerint csinál a lányom, mert cicin alszik el, de ez engem nem zavar!
Kb 1 éves korától (13 hó) eszik meg mindent, és 16 hós korától amit meg tud fogni azt egyedül eszi :)
Szóval én áldom az eget, hogy még mindig ciczik, és remélem a maradék 4 fognál is még szopis lesz!
Bár azt hozzátenném, hogy én végig szakmai segítséggel csináltam végig a szopit és a párom is 100%-ban mellettünk állt!Nekem az Ő segítségük támogatásuk megerősítésük nagyon fontos volt!
De amúgy szerintem ez mentalitás kérdése (nem a szoptatás, hanem a nyugodtság),szóval ez is "genetika", nem azon múlik, hogy táplálunk!
Én nem ítélek el senkit/ semmilyen módszert, de nagyon remélem, hogy a következő babám is hosszú ideig fog szopizni!Mert én ebben vagyok gyakorlott, én ezt módszert ismerem, csináltam végig már egyszer!
Mindenkinek Jó babázást kívánok!
Akkor én már csak arra utalnék neked, kedves Kérdező, hogy a "kizárólag szoptatott babákkal sokkal több baj van" c. kijelentésed (amit már a kérdésedben adekvát tényként közölsz), attól is függ, hogy az anya GONDNAK érzi-e azokat, amiket te felsoroltál.
A kommentjeidből nekem úgy tűnik, te azok közé tartozol, akiknek ez már túl sok. Mindez nem baj, csak vedd észre, hogy nem mindenki gondolkodik így.
És nem értem, hogy a hsz-ek miért épp arról győztek meg téged, hogy neked volt/van igazad. Csak néhány olyan válasz érkezett, akik szóról szóra igazat adtak neked, a többiek vagy ellentéteset tapasztaltak, vagy finomítani próbálták a véleményed...
Az pedig, hogy szerinted az igény szerinti szoptatás azt jelentené, hogy minden nyekkre szoptatunk, megint durva általánosítás és helytelen elképzelés! Nem erről szól az egész történet - csak sajnos sok nem szoptató anyuka, (pont a tapasztalatok hiánya miatt) ezt a képzetet alakítja ki magában.
Továbbra is azt mondom, tájékozódj, de HITELES forrásból is, mielőtt végleg eldöntöd, hogy is van az, amit te magad nem éltél át.
"Problémás"-témához:
Biztos, hogy az a problémás baba, aki:
* gyakran megéhezik - mert mondjuk újszülött; vagy épp növekedési ugrásban van; vagy olyan fejlődési szakasznál tart (3-5 hó körül), amikor az egyéb sajátságok miatt "nincs ideje" egyszerre sokat szopizni, ezért inkább sokszor szopizik kevesebbet; vagy azért teszi ezt, mert az anyukának természetes és normális módon estefelé kevesebb a teje?
* órákig eszik - mert mondjuk szintén újszülött és/vagy nehezen lassan szopizik; vagy hipoton vagy más egyéb (valódi!) problémája adódik; vagy netán koraszülött?
Megjegyzem, jó lenne, ha mindenki tisztában lenne vele, hogy a szoptatás nem etetést jelent!!! Sokkal több.
Épp ezért szopizás közben a baba nyilván nem eszik órákig egyfolytában: hol aktívan szopik, hol pedig csak komfortszopik, "cumizik" - utóbbi pedig nem káros, akárki is mondja az ellenkezőjét. Pontosan megvan ennek is az oka és célja, csak tudni kellene..
* éjjel gyakran kel - mert még kicsi a gyomra, egyszerre nem tud sokat szopizni; vagy mert szeretne anya közelében lenni; vagy megintcsak ugrásban van; vagy nappal nem szopik eleget, ezért ezt éjjel pótolja (ez időszakosan megintcsak normális jelenség!); vagy szeparációs szorongása van; vagy fogzik; vagy szurit kapott / beteg stbstbstb.?
* megnyugszik a mellen - mert az a világ legjobb helye: anya illata, testmelege, szívhangja, közelsége; és maga a szopizás, ami többszörösen nyugtató hatású (anyatej-hormonok + a szopómozgás közben felszabaduló hormonok)?
* mellen alszik el - mindazért, amit az előbb írtam le?
* időnként megharapja az anyját - mert mondjuk épp fogzik és még nem tanulta meg, hogy ne anyán gyakoroljon?
* időnként rángatja a mellet - mert már nagy, ügyes, gyors, és pont ezért egyre türelmetlenebb, hogy kivárja, amíg a hátsótej is elkezd ürülni, ezért érthető módon így reagál rá?
Ezeknek a dolgoknak a nagy része élettani és normális jelenség. Persze vannak olyan helyzetek, amikor érdemes/kell változtatni valamin, mondjuk hogy ne harapja szét a fogzó baba a mellet. De a többi (szerintem) világos és érthető.
Mindezek miatt pedig/viszont nem lesz PROBLÉMA sem!
Azok a babák, akik így csinálnak, NEM PROBLÉMÁSAK, hanem teljesen normálisan viselkednek.
Gondolom, nyilvánvaló, hogy akkor kinek is lesz valójában probléma mindez, ennek ellenére is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!