Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Szeretnék nagyon sokáig...

Szeretnék nagyon sokáig szoptatni. Mire ügyeljek?

Figyelt kérdés
7 hetes a lányom, 3 hete csak ciciből eszik. Az első 2 hétben kellett pótolni hozott tejjel, mert nem volt (vagy legalábbis elhittem ezt a védőnőnek) elég a tejem. Illetve 4 hétig fejtem, és cumiból kapta, mert hamar bealudt szopi közben, de szerencsére sikerült cicire szoktatni.
2011. jan. 13. 20:09
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Szoptass sűrűn, amikor csak kéri a baba és a maradék tejet mindig fejd ki - ez később jó lesz pótlásra, vagy a hozzátáplálásnál főzelékbe pl. (Vigyázz arra, hogy a lefagyasztott tej 3-6 hónapig áll el, erről különböző vélemények vannak.)


Pihenj sokat, egyél rendesen és akarj (fejben is) sokáig szoptatni. Én így csinálom és csak szopizunk, kisfiam egy hét múlva lesz 5 hónapos.


Pár hete már nem fejek, teljesen beállt a kereslet-kínálat, így csak eszik, utána pihenünk és minden megy a maga útján. :)

2011. jan. 13. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
10%
Ha van tejed és tudnál hosszabb ideig szoptatni, akkor is simán előfordulhat, hogy egy idő után a baba úgy dönt, hogy már nem kér belőle.
2011. jan. 13. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 xStefix ***** válasza:
85%

Én 34 hónapja szoptatok - ennyi idő után már teljesen másképp látja az ember a dolgokat, mint az első évben. :)

Nem tudom, évekre gondoltál-e, de azért leírok pár tapasztalatot, ami segíthet, ha ilyen sokáig szoptatnál.

Az első fél évben a növekedési ugrásokra kell figyelni, amikor hirtelen megnő a baba igénye és átmenetileg nem lesz neki elég az addigi mennyiség. Ilyenkor gyakrabb szoptatással lehet neki több tejet gyártani. Olyan 4 hónapos kor körül van még egy fejlődési ugása, amikor elkezd elforogni a mellről, mert egyre jobban érdekli a környezete. Ebben a szakaszban (jobb híjján) türelmesnek kell lenni és megvárni, amíg a baba megtanulja, hogy először eszünk és utána játszunk. Persze lehet azért őt finoman bíztatgatni, de végső soron az idő oldja majd meg a helyzetet.

Fél éves korban/után indul a hozzátáplálás. Hú, ez egy nagyon mozgalmas időszak! Amire itt nagyon figyelni kell: lassan, fokozatosan kell etetni a babát. Nem ELválasztani (elhagyni a szopikat, célorientáltan), hanem HOZZÁtáplálni, tehát szopi mellett etetni. Lassan haladni, széthúzva a dolgot. Ebben a szakaszban is sok minden történik: mozgásfejlődés, értelmi fejlődés, szeparációs szorongás - csupa olyan dolog, ami felkavarhatja a szopi rendet is. Ami ekkor segíthet: az anya rugalmassága, a gyerekhez való alkalmazkodás, türelem és a szoptatásra való bíztatás.

Ennek a bíztatásnak egyik jó eszköze, hogy napi ritmusokat alakítunk ki, megszokott eseményekhez, dolgokhoz kötjük a szopit. Ha ezt sikerül (valamelyest) fixálni a második félév folyamán, akkor jó eséllyel meg lehet ezt tartani az első életév utánra is. Viszont, a fixáláson itt nem azt értem, hogy pl. mindig este 8-kor van szopi - mert az időpontok folyamatosan csúszkálni fognak, ahogy nő a gyerek. Hanem azt, hogy a napirendben mindig közel azonos módon követik egymást a dolgok, ill. hogy a szopinak mindig stabil, előre tudható helye van a napban. Ezzel ki lehet alakítani a gyerekben a megszokást, az igényt a szopi iránt hosszabb távon is. Hogy előre tudja és várja majd az anyával való összebújást.

1 éves kor után is lesznek majd olyan szakaszok, amikor újra (átmeneti) káosz lesz, pl. fogzás, szuri (MMR), betegség vagy bölcsi idején. De ilyenkor is az lesz a jó "taktika", ha a gyerek szükségleteire reagálunk és figyeljük, hogy neki hogy a legjobb.


Végső soron az a 3 dolog, ami mindezt összeköti: a gyerek mindenkori igényeinek megfelelő szoptatás, a türelem és a rugalmasság. Ha ezek megvannak, akkor jók az esélyek. :)

2011. jan. 13. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
62%
Mindemellett sok-sok folyadék.
2011. jan. 13. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
76%

xStefix nagyon jól leírt mindent, illetve én leírnám a személyes tapasztalataimat (6 hósak vagyunk kizárólag anyatejes):

- sok fehérjét eszek,

- az elején sülve-főve együtt voltam a babámmal volt, hogy másfél órán át lógott a cicin :)

- ha nagyon nyűgös volt a cici megoldott mindent. :)

- akarj szoptatni ez a legfontosabb. én mindig úgy álltam hozzá hogy nincs más táplálási mód. vannak anyukák akik nagyon gyengék e tekintetben.

- a másik a kitartás. nekem sokszor szalad a lakás, fáradt vagyok, mert a szoptatásos táplálás fárasztó bárki bármit mond.

- lesznek idők amikor a melled már nem feszül annyira és kicsit lazább - az nem azt jelenti hogy nincs tejed!!! akkor is van tejed.

- a tej elapadása kb. 6 hét alatt zajlik le, szóval nem olyan egyszerűen apad el.


Remélem sikerül szoptatnod sokáig. :)

2011. jan. 13. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Stefi nagyon jól összefoglalta a lelki és a gyermekkel kapcsolatos vonzatait a kérdésnek, a tejmennyiségről csak annyit, hogy én is hangsúlyozom, figyelj oda a folyadékbevitelre, határozd el, hogy mikor iszol, mert könnyű elfeledkezni róla. Ivás és pihenés.
2011. jan. 13. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! Akkor szerintetek kezddünk sínen lenni? Teljesen igény szerint szoptatok, vannak olyan napok, amikor túlzás nélkül egész nap a cicin van a lányom. Jaj nagyon jó lenne, ha évekig tudnám.

És külön köszönöm a választ xStefixnek! Te szoptatási tanácsadó vagy? Szeretem a hozzászólásaidat!!!

2011. jan. 14. 10:19
 8/9 anonim ***** válasza:

Szia!

szerintem sínen vagytok és hamarosan ki fogod ismerni a jelzéseit és be fog állni. Én őszintén szólva azt hittem, hogy az igény szerinti szoptatás egy hülyeség - ezt persze még azelőtt hittem, hogy anya lettem - szerencsére nálunk a gyerek átvette az irányítást. Kívülről elég össze-visszának tűnt a dolog, időnként finoman megkaptam, hogy "már megint eszel, te gyerek?" meg ilyesmi és közben mi tudtuk, hogy igenis van rendszer a dologban.


Nagyon lényeges amit Stefi írt, hogy a növekedési ugrásnál ne hagyd magad elbizonytalanítani.

Ügyes vagy, hogy elhagytátok a pótlást és visszaszoktattad!

2011. jan. 14. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 xStefix ***** válasza:
100%

Nem, csak szeretnék majd az lenni. :)

Hajrá, én is csak bíztatni tudlak! Az anyai ösztön általában jót súg...

2011. jan. 15. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!