A tejszaporító teát a szülés után kezdjem inni, vagy az utolsó hetekben?
Majd akkor idd, ha nincs tejed. A gyereked kereslet-kínálat alapján beállítja majd.
Nekem ezt tanácsolták és bejött.
Szülés előtt semmiképp, de utána sem szükséges.
A terhesség során már megemelkedik a vérben a prolaktin hormon szintje (ami beindítja a tejtermelést), a szülés idejére már nagyon magas, de a méhlepény által termelt hormonok nem engedik még érvényesülni. A szülés során távozik a méhlepény is, és néhány nap alatt kiürülnek a vérből az általa termelt hormonok - ezért történik csak pár nap múlva a tejbelövellés, és ezért független attól, hogy császáros vagy-e vagy sem.
A szülés után az első 6(-8) hétben a tejtermelés teljesen automatikusan történik, függetlenül attól, hogy a baba szopik-e vagy sem, DE a baba szopizása, és különösen az első kb. 2 hétben a sűrű mellretétel növeli a bimbóudvarban bizonyos receptorok számát, amelyek később bővebb tejtermeléshez vezetnek. Ezek az újonnan kialakuló receptorok tartósan megmaradnak, és későbbi babánál bővebb tejtermeléshez vezethetnek.
A 6-8 hét végétől áll át a szervezet a kereslet-kínálat szerinti tejtermelésre, amit a baba addigi szopása alapoz meg.
Hogy az első 6-8 hétben fejsz-e, érdemes-e fejned, az több mindentől függ. Ha olyan sok a tejed, hogy a baba nem tudja kiüríteni, akkor mindenképp érdemes annyit kifejni, a csomókat kimasszírozni, hogy ne gyulladjon be a melled. (Ha tudod, add le. Nagyon sok baba nem jut anyatejhez, és már egy kevés is értékes tápanyagokat ad.)
Ha szaporítani akarsz, mert kevés a tej, akkor is érdemes fejni, hogy több ingert kapjon a mell, DE ehhez a kézi fejés nem megfelelő. A bimbóudvar megfelelő ingerléséhez babaszáj kell, vagy az újabb fejőgépek között van olyan már, amelyik erre a stimulálásra képes (nekem Medela kórházi gépe volt, ami egymaga képes volt fenntartani a tejtermelést úgy, hogy a fiam utána még hónapokig kizárólag anyatejes tudott lenni. A fiam koraszülött, az első 8 hétben egyáltalán nem tudott szopni. A Medelának, ha jól tudom, a nem kórháziak között is van olyan gépe, ami erre képes, és talán az aventnek is, de ami nekem még lényeges volt, hogy kicsi a mellbimbóm, és csak a Medelának volt hozzá való kisebb tölcsér. De a fejőgép-témára ráérsz akkor, ha meglesz a gyerkőc, hogy egyáltalán kell-e, milyen kell.)
Ezen túl a tejtermelés hormonális egyensúly, a te egészséged és tápanyag-ellátottságod függvénye. Sokgyermekes anyák tudnak róla mesélni, hogy jellemzően nem volt egyforma a tejtermelésük az egyes gyerekeknél.
Szóval fontos, hogy amikor csak teheted, pihenj, és sok ÉRTÉKES tápanyagot fogyassz. Minél kevesebb finomított cukrot és társait. Ezek gyorsan dobják a vércukorszintet, ami viszi magával az inzulint meg a növekedési hormont, és borul a hormonális egyensúly.
Van olyan tejszaporító tea, ami valóban megszaporítja a tejet mind mennyiségben, mind minőségben, de ezt a neked szükséges tápanyagok rovására teszi. Saját tapasztalatom, hogy nem érdemes, amikor elkezdett apadni a tejem, mindenképp szaporítani akartam (ez már 5 hósan volt), sikerült, és ez után elromlottak a fogaim, a fogínyem, a hajam, és 6 év után még mindig nyögöm a következményeket. A gyerekemnek meg inkább egy tartósan egészséges anya kellene, nem kizárólag anyatej. A végeredmény pedig úgyis ugyanaz lett: az anyatej mellé bejött a táp is (és rövidesen a hozzátáplálás is).
Szóval szerintem ne igyál szaporító teát. Amit kezdeti sűrű (az első 2-3 hétben akár óránkénti) mellretétellel és fejéssel tudsz szabályozni, azt tedd meg ÉS PIHENJ, amikor csak teheted, NAGYON FONTOS! Figyeld, hogy van-e így elég tej a kicsinek, ha nincs, ne görcsölj rajta, nyugodtan kezdj el mellé tápot adni.
És tényleg ne görcsölj, csak rugalmasan :) A babák sokszor másképp döntenek, és a szervezet sokszor másképp működik, mint ahogy az ember eltervezi. Vannak jól szopó babák, és van amelyiknek kevésbé megy. (Még egy tapasztalat: ha nem megy, ne ijedj meg. 1. szoptatási tanácsadó, 2. dévényes gyógytornász. 3. ha ez után sem megy, tápszer)
Van, aki sok tejet termel, de nem elég zsírosat. Vagy az első, hígabb tejből megtelik a baba pocakja és nem jut hely benne a hátsó zsíros tejnek, ezért hiába van tej, éhes marad. És még ezer variáció. (Az első és a hátsó tej is fontos. Az első tej híg, szomjoltó, cukrokban és ami nagyon fontos, immunanyagokban gazdag. A hátsó tej zsíros, tápláló.)
Még egy gondolat: a babák bukása lehet reflux, de sokszor egy túlérzékenységi reakció valamire, amit te eszel. Legtöbbször tej és tojás. Nálunk volt tej, tojás, gomba, kávé. Ha megettem egy gombóc tejes fagyit, a következő szoptatásnál bukott. Ha bukik a babád, érdemes ezt megpróbálni, hogy bizonyos dolgokat elhagysz legalább egy hétig, annyi idő alatt már kiderül, hogy az volt-e a ludas.
És nem maradt úgy, időről-időre próbáltam, mit bír, tojást fél év után ehettem, tejterméket 8 hónaposan, tejet 1 évesen. Aztán 1 éves kora után maga is fogyasztja ezeket, probléma nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!