Szakértőibe hogyan készüljünk?
Biztos hogy szakértői vizsgálatra utalták be, nem pedig nevelési tanácsadásra? Mindkettő a Pedagógiai Szakszolgálatnál történik, ugyanazok az emberek végzik, de más a célja és az eljárásrendje is. Az ilyen "túl zárkózott, nem barátkozik, de egyébként nincs vele probléma" gyerekeknél semmi nem indololja a szakértői vizsgálatot. Fel se merül a tanulási vagy magatartási nehézség, esetleg sajátos nevelési igény, aminek a megállapítására vagy kizárására ez a vizsgálat való. Hacsak nem autizmusra gyanakszik a tanító...
Egyébként a vizsgálati kérelmet a szülőnek is alá kell írnia, és a saját megjegyzéseivel kiegészítheti a tanítói véleményt. Az se nagy baj, ha akkor nem írtál bele semmit, veled is hosszan el fognak beszélgetni, elmondhatsz mindent, amit fontosnak tartasz.
Még az is megtörténhet, hogy a szakszolgálat a beutaló alapján egyeztet az iskolával, és javasolja, hogy vonják vissza a szakértői vizsgálat iránti kérelmet, mert ebben az esetben inkább pszichológiai tanácsadásra lenne szükség.
Ha mégis lezajlik a vizsgálat, a gyerek remélhetőleg annyit él majd meg belőle, hogy egy nap nem kellett iskolába mennie, kedves nénikkel/bácsikkal sok feladatot csinált és játszott, rendkívül ügyes volt, mindenki megdicsérte. Kaptok egy szakvéleményt arról, hogy a gyermeknél a tanulási, beilleszkedési és magatartási nehézséget kizárták, leírják hogy az értelmi képességei átlagos sáv alsó/ középső/felső harmadába esnek, egyenletes vagy szórt a képességstruktúrája és utóbbi esetben mik a gyengébb és a jobban fejlett területek.
Szükség esetén javasolnak valami beavatkozást. Pl. iskolapszichlógus kísérje figyelemmel, kapjon fejlesztést valamilyen részképességterületen, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!