Használt már valaki jutalomtáblát? Bevált?
mi próbáltunk matricázni... 8 hónap alatt jött össze 30 matrica :D (ennyit válthatott be egy tetszőleges ajándékra). szóval azt gondolom, nem vált be.
most nézegetem egy ideje a plukkido/benefittot... de drága ahhoz, hogy aztán ne történjen változás :/
konkrétan jutalomtáblát még nem használtunk... de lehet, megpróbálkozom még vele.
Az előző család talán túl magasra tette a lécet. Ha 8 hónap kell az első tárgyi jutalomhoz, az nem valami motiváló egy kisgyereknek. Át se lát ekkora időt.
A rendszer bevezetésénél érdemes könnyen teljesíthető célokat választani, persze a gyerekhez illesztve (pl. hazaérkezéskor felakasztja a kabátját és elrakja a cipőjét) és 5-10 matricáért is ki lehet tűzni valami apró jutalmat. Ha a gyerek rákapott a dologra, és néhány kisebb viselkedési probléma már kiküszöbölődött, lehet nehezebben elérhető célokat is választani, illetve több matrica összegyűjtése esetére komolyabb megerősítéseket felajánlani.
"Az előző család talán túl magasra tette a lécet. "
nem, nem tettük magasra a lécet, csak valahogy elsikkadt a dolog a mindennapokban. Lehet pont azért, mert ennyire elhúzódott.
mi megbeszéltük, hogy akkor kap matricát, ha jó volt aznap. azt, hogy jó volt-e, a saját döntésére bíztam. Volt-e hiszti, kellett-e az oviban büntibe lennie, verekedett-e... rá volt bízva, hogy mit mond el belőle.
igen, talán túl szigorú volt a rendszer, ha most jobban belegondolok. viszont azt nem hinném, hogy azért jutalmaznom kellene, mert mondjuk a szennyesbe dobja a ruháját, felakasztja a kabátját, vagy összepakolja azt a játékot, amivel már nem játszik. (bár, kaptam már meg tőle, hogy -miután megkértem, hogy menjen el pisilni, vagy mosson fogat- mindig mindent neki kell csinálnia :D)
Igen, bár nem konkrétan tábla, hanem matricagyűjtő füzet. Tsmt-zünk, minden felafatsorért megy a matrica, és kaphat még megbeszélés szerint, ha pl. az óvónéni megdicséri nekem, vagy valamilyen számáta nem kedves feladat elvégzéséért. Megállapodás kérdése. Hét végén beváltható ehy apróbb ajándékra, pl. Lego figura, vagy gyűjtheti nagyobbra, megbeszéljük mennyi az "ára". És igen, bevált.
Én is azt látom, hpgy nem szabad nyújtani, merz a gyerek ennyire nem lát előre, elveszti a motiváló erejét, mire eléri a célt. Inkább elérhető távolságra tesz a kisebb jutalmat, az a lényeg, hogy akarjon érze dolgozni.
Vadaskertben szépen elmondta a doktornő, hogyan kell használni a jutalomtáblát. Sajnos Főnix program már nincs, pedig elmentem volna rá, ott családokra szabják játékos keretek közt a megfelelő jutalomtáblát, ugyanis baromira nem mindegy, mit hogyan csinál az ember. Tök család és gyerekfüggő a dolog. És menet közben is változtatgatni kell, amikor látja a szülő, hogy vmi nem működik. A lényeg pár szóban: napokra osztva 1 hét és van 2-3 feladat (nem több!), amit az adott családnak kell megbeszélnie, mik legyenek. Nyilván a problémás területek. Nekünk 3 van: - szépen beszélek mindenkivel, - szépen, nyugodtan, 1. szóra étkezem, - segítek, amiben tudok. A segítés legyen benne, azzal sok pontot gyűjthetnek. Fontos, hogy mindenre 2 pont jár, az egyik az igyekvésre, a másik arra, ha sikerült is kivitelezni. 15 pontonként motiváció. Ez minden gyereknék más. Lehet program, édesesség... Nálunk plusz gépezési időt tud vele nyerni (fél órát). Jutalomfüzetet is vezetünk párhuzamosan, 15 pontonként matricát is teszünk bele. MINDEN este értékelés, hogyan sikerült a nap! Elviekben semmi megvonásos bünti és társai. (Ami kivitelezhetetlennek tűnik.) Kiabalás helyett pedig le kell ültetni 10 percre magában, ha mégis gáz van.
Ne várjon senki csodát! De ha következetesen csinálja vki, működik.
(Amikor maximális 6 pontos egy nap, táncolunk és örömködünk nagyon - elég ritka, de hát nem is a tök problémamentes gyerekeknél van a módszerre szükség.)
"nem hiszem, hogy meg kéne jutalmazni, ha felakasztja a kabátját"
Alapesetben nyilván nem. De lehet olyan gyerek, kinél ilyen minimális követelményekkel kell indulni, mert ezekből is folyamatos harc van a szülő és a gyerek között. Ez nagyon konkrét és egyszerű feladat, kiválóan alkalmas arra, hogy a gyerek megtapasztalja, hogy tényleg érhet el sikereket, össze tudja gyűjteni a kívánt számú matricát. Később jöhetnek a nehezebb problémák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!