Hol találok beszédhibás gyerekeknek való - logopédusok által használt - segédanyagot a neten?
Kifejezett hangtanítással ne próbálkozz, azzal tényleg lehet ártani is. Viszont minden olyan játék, ami ügyesíti a beszédszerveket, előkészíti, és megkönnyíti a későbbi hangkialakítást. Üljetek a tükör elé, és ami trükköt ki tudsz találni a nyelved tornáztatására, azt mind próbálhatja utánozni a kislányod. Naponta 10-15 percet érdemes gyakorolni.
Körbenyaljuk a szánkat mindkét irányban,
a nyelvünk egy kis manó, amelyik ide-oda ugrál a két szájzug között,
megpróbáljuk elérni az orrunkat ill. az állunkat a nyelv hegyével, esetleg egy kistányérról nyelvöltögetéssel zizit felszedegetni (fejet előre hajtani tilos!)
nyitott szájnál a felső fogsor mögé emelgetjük a nyelvet
nyitott szájjal az alsó fogsor mögé illesztjük a nyelv hegyét, a nyelvhátat pedig előre domborítjuk, aztán hátra húzzuk, miközben a nyelvhegy nem mozdul el
a kinyújtott nyelvet "kihegyezzük és ellaposítjuk" (feszítés és lazítás)
a széles kinyújtott nyelv szélét kanál formán felpöndörítjük, és így tartjuk 5-10 mp-ig.(Ez nehéz, lehet egy szem tic-tac-ot vagy zizit tenni a kanálba, és ügyelni, hogy ki ne essen.)
Nagyon jó r-előkészítő gyakorlat a nyelvcsettintgetés is. Mondókák, énekek ritmusát érdemes így végig csettintgetni, esetleg visszhangjátékot is lehet játszani, a csettints fiam 50-et módszert nem javaslom.
A logopédus is ilyen gyakorlatokkal kezdi a munkát, csak ő figyelembe veszi, hogy milyen hangot akar kialakítani, és célzottan végzi az előkészítést.
Szia!
Itt felrakta egy anyuka a hasonló kérdését és a 10. válaszban segít Neki egy logopédus.
Remélem hasznát veszed!
Sok sikert Nektek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!