Miért halmozódik az autizmus egyes családokban?
Azt olvastam, hogyha az első gyerek autista, akkor megnő az esélye, hogy a következő is az lesz. De mégis miért? Mi aktivizálódik ilyenkor? Nem lehet, hogy azért mert az anyuka sík ideg, és ez befolyásolja a magzatot?
Nekünk asperger irányába vizsgálják a lányomat, ha vállalok még egy gyereket, akkor jó eséllyel ő is az lesz? A családban nem ismerek ilyet, de problémás szülés volt, és a terhesség alatt is sokat idegeskedtem.
Bocs, de olvass utána az autizmusnak. Amiket leírtál annak köze nincs hozzá. "Síkideg", "problémás szülés", ezeknek semmi köze hozzá. Ezek már az adott, meglévő genetikai állománnyal rendelkező magzatra vannak/lehetnek hatással, az autizmus pedig már a fogantatás idejétől fennáll.
Nekem a 2. gyerekem érintett, én nem vállalok több gyereket, de a te helyzeted nyilván más, mert az első gyermekedről van szó. Hány éves a lányod? Ki vizsgálja asperger irányban (ez a diagnózis már nem létezik, autizmus van) ?
Elég sokat olvastam róla, és nem állítják egyértelműen, hogy genetikus. Amikor bennünket vizsgáltak, akkor is végigkérdezték a szülés és a terhesség körülményeit.
Vadaskertben vizsgálták.
A testvérek öröklési rátája a legújabb kutatások szerint 20% körül van sajnos.
Az autizmus esetében több gén érintett, ezért nehéz genetikailag azonosítani, de az bizonyos, hogy az alapja genetika. A manifesztációja függ a környezeti faktoroktól. A környezeti faktorok azonban nem az anya szorongását jelentik, hanem bizonyos vírusokat, fertőzéseket méhen belül például, illetve gyanúba kerül a terhességi cukorbetegség is, illetve bizonyos immunológiai folyamatok jelenléte.
Ezek a környezeti faktorok triggerként hatnak, kedvezőtlen genetikai körülmények között okozhatják az autizmus. Tehát egy normál genetikájú magzat akkor sem lesz auti, ha ezek a környezeti faktorok jelen vannak.
Nekem a fiam auti (aspergeres), a lányom úgy néz ki normatipikus, másfél éves most, eddig teljesen élettani a fejlődése.
Én kockáztattam, de ez én vagyok, alaposan meg kell gondolni. Azért kockáztattam, mert a fiamon kívül senki nem érintett a családban autizmusban, még gyanú sincsen rá. Így távoli génekről lehetett szó az ő esetében, melyek sajnos aktivizálódhattak.
Én inkább úgy fogalmaznék, hogy autista gyermekek testvérei körében magasabb arányban alakul ki ADHD (hiperaktivitás, figyelemzavar), beszédfejlődési zavar, ekcéma, asztma, allergiák, egyéb autoimmun betegségek. Ezek hátterében hasonló okok állnak, azonban ugyanaz a betegséget kiváltó ok egy másik ember szervezetében más betegséget illetve más tüneteket okozhat.
Lányok között (valószínűleg genetikai okokból) alacsonyabb az autizmus előfordulásának kockázata.
Ha két gyermeknek ugyanazok a szülei, hasonló bélflórát "örökölnek", hasonló ételeket esznek, nagyrészt ugyanazon környezetben élnek. Nyilván ezek is befolyásolják egyes betegségek halmozódását családon belül.
Ha csökkenteni akarod a kockázatot, én azt javaslom, olvass utána a GAP szindrómának (GAPS), és lehetőleg a fogantatás előtt pár hónappal kezdd el a GAPS étrendet.
A GAP szindrómának semmilyen tudományos alapja nincsen, csak jó profitszerzési lehetőség a szerzőknek.
Amit a testvérek közötti öröklésről tudunk, hivatkozás:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!