Szerintetek mennyi alapja van annak, hogy az autizmus és az étrend összefügg, illetve megfelelő étrenddel az autizmus gyógyítható?
Szerintem semennyi.
Az autizmus nem a rossz táplálkozás miatt alakul ki, tehát nem gyógyítható bizonyos táplálással.
Az autizmus nem is gyógyítható.
Kb csak annyira lehet étrenddel változtatni a viselkedésén, mint minden gyereknek. Pl a sok cukortól bepörögnek. Meg ilyesmi.
Semmi alapja nincs.
Nekem a gyermekem autista (magasan funkcionáló), és engem kifejezetten irritálnak a "gyógymódok". Hogy miért?
Mert az autista gyerek is arra vágyik, amire mindenki más: hogy fogadják el és szeressék olyannak, amilyen!
Olyan nincs, hogy kiválogatom a gyerekemből a nekem tetsző tulajdonságokat, a többit meg félredobom! Azt írod, tanultál autizmusról, akkor tudod, hogy ez egy pervazív zavar, ami azt jelenti, hogy az egész személyiséget áthatja.
Na most nézd a gyerek oldaláról a dolgot... mit él meg akkor, ha azt érzi, hogy a szülő ki akarja gyógyítani önmagából?
Az én gyerekem elég értelmes ahhoz, hogy el tudja mondani, mire vágyik, és ő egyértelműen közölte, hogy ő márpedig autista, ő így jó, ahogy van, és elvárja, hogy a környezete fogadja el olyannak, amilyen.
De vegyük a dolog gyakorlati oldalát is... az autizmus egyik vezető tünete az érzékszervi túlérzékenység, ami a táplálkozásra is kihat. A legtöbb auti extrém válogatós, vannak, akik mindössze egy-kétféle ételt esznek meg, mások többet, de csak a megszokott módon elkészítve, a minimális változtatásnak is ellenállnak. És az auti nem olyan, hogy "majd eszik, ha éhes", hanem inkább éhenhal, de nem eszik meg olyat, ami nem ízlik neki. (Vagy megeszi, de kihányja.)
Innentől kezdve gondold végig, hogy milyen lehet egy autival speciális diétát folytatni... nálunk azt jelentené, hogy abból a 10 féle ételből, amit a gyerekem hajlandó megenni, 8 ki lenne zárva.
De ahogy írtam, nem szeretném kigyógyítani a gyermekem önmagából, hanem szeretem és elfogadom olyannak, amilyen. Nekem ez a "gyógymódom" és sokkal jobban bevált, mint bármilyen más módszer. A korábban NAGYON problémás (dühkitörésekkel küzdő, szabályokat betartani képtelen) auti gyermekem jelenleg normál iskolában tanul, semmi gond nincs vele, vannak barátai. Nagyon kevés autisztikus tünete van, és azok sem okoznak problémát a hétköznapokban.
És még egy dolog, amit a diéta kapcsán el szoktam mondani... sokan vallják, hogy a gyerekük a diétától javult. DE! Én ezt mindig kétkedve fogadom, mert semmi bizonyíték nincs arra, hogy TÉNYLEG a diétától történt. Az autizmus ugyanis soha nem egy standard állapot, vannak nehezebb és könnyebb szakaszai. 4-5 éves kor között a tünetek felerősödnek, aztán spontán javulás következik be az esetek túlnyomó többségében. Ez az, amit sokan a diétának tudnak be, holott a nem diétázó autiknál is ugyanúgy bekövetkezik.
Én minden autit nevelő szülő figyelmét felhívnám, hogy a diéta valójában arról szól, hogy ő képtelen elfogadni a gyerekét... és hogy bele kéne gondolni, hogy milyen érzés az a gyereknek, hogy a szülei meg akarják őt változtatni!
Leírnám egy konkrét tapasztalatomat, hogy hogyan éli meg az auti gyerek a "gyógymódokat".
Elsős korában a lányomnak koncentrációs problémái voltak az iskolában. Nem figyelemzavaros, hanem néha elmerült a saját kis fantáziavilágában (lány autikra jellemzőbb, hogy van egy saját világuk).
Akkoriban pszichológushoz hordtam, játékterápiára (imádta). Kitaláltuk, hogy a koncentrációs zavarok miatt kipróbáljuk a neurofeedback-et. Lányomnak eleinte tetszett, de aztán a második alkalommal, a pszichológussal folytatott beszélgetésem után sírva fakadt.
"Ti meg akartok engem változtatni!" - mondta, és teljesen kétségbe volt esve. Próbáltam elmagyarázni, hogy nem akarjuk megváltoztatni, csak segíteni próbálunk egy olyan dologban, ami számára problémát okoz, de hajthatatlan volt. Teljesen elkeserítette a gondolat, hogy bele akarunk piszkálni a személyiségébe!
Abbahagytuk a neurofeedback-et.
Eltelt egy év, a figyelme sokat javult. Nemrég voltunk szakértői bizottságnál a szokásos felülvizsgálaton, és ott nagyon elgondolkodtató dolgot mondtak a szakemberek...
Azt, hogy a lányom nagyon tud koncentrálni, akar is, de látszik rajta, hogy ez számára milyen iszonyatos erőfeszítésbe telik. Kb. tízszer annyi energiát fordít arra, hogy a figyelme ne terelődjön el, mint egy átlagos gyerek, de megoldja, mert ő akarja! Megvan rá a belső késztetése.
Nekem a sok éves tapasztalatom, hogy az autizmus kulcsa ez: meg kell várni, amíg a gyerek akar valamit. És bízni benne, hogy képes megoldani. Lehet segíteni, támogatni, de leginkább szeretetre és elfogadásra van szüksége, a többit megoldja magától. És minden "gyógymód" ez ellen hat, mert akkor a gyerek azt éli meg, hogy erőszakkal akarják megváltoztatni.
Sok mindet lehet táplálkozással gyógyítani, de az autizmus pont nem ilyan. Főleg, hogy nem betegség vagy kóros szervi elváltozás, hanem a mai világban a kívánatostól eltérő agyi struktúra.
Ez olyan, mintha gyógyítani akarnánk, hogy nem mindenkinek 39-es a lába. Persze marha kényelmes lenne a gyártónak, mert csak egyféle cipőt kéne gyártani. Az autizmussal is ez van. Az iskolában nem jó a kicsit is több figyelmet igénylő gyerek, örülnének ha mind egyforma lenne. Ezért egy halom hülye betegséget találtak ki a hiperaktivitástól kezdve az autizmusig, mert ha másoknak kényelmetlen akkor biztos nem normális.
De ezzel is az lesz, mint a homoszexualitással anno, x évig foggal körömmel gyógyítani akarják, aztán rájönnek majd, hogy vannak emberek, akik ilyenek és kész.
Kaptam egy privát üzenetet egy ellenvéleménnyel, amit szeretnék veletek megosztani. Reagálni lehet rá (örülnék is neki), de kérek mindenkit, hogy ezt konstruktívan és kulturáltan tegye! Köszi :)
"Én nagyon hiszek a dr. Natasha Campbell-McBride által kifejlesztett GAPS diétában. Saját autista fiát sikeresen meggyógyította, és a módszerével (ami diétából és viselkedésterápiából tevődik össze) a klinikáján sok-sok autista gyermeket kezelnek. Utánanézhetsz a neten, már van magyar alapítvány, amely ezzel foglalkozik. Gondolom, elértek már eredményeket, különben miért léteznének?
A könyvében részletesen leírja az autizmus és egyéb pszichés betegségek, sőt különféle allergiák, emésztőszervi megbetegedések és civilizációs betegségek szervi okait. Ezen nincs mit magyarázni, el kell olvasni a könyvet, és érthető az egész folyamat.
Nekem nem autista, csak ADHD-s a kisfiam, de reménykedem benne, hogy a könyvben leírtak alapján tudok javítani az állapotán. A "betegsége" sem neki, sem a családunknak, sem a környezetének nem jó. Járunk fejlesztő tornára, nevelési tanácsadóba, az ezzel járó idő és anyagi ráfordítás sem elhanyagolható. Nem tartom azt az álláspontot, hogy jobb, ha ilyen marad, mert ez az ő "személyisége".
Az étrend bevezetése rendkívül nehéz, de erre is ad segítséget a könyv. Nálunk egyelőre annyi történt, hogy az ajánlott ételekből és étrendkiegészítőkből próbálok minél többet bevinni a gyerekeim étrendjébe, a tiltott ételekből pedig minél kevesebbet. A kisfiam megérti, miért van erre szükség, és kellőképpen motiválom a szükséges ételek elfogyasztására, így már a (más eü. problémákkal küzdő) kistestvére is önként beszállt a "buliba", esténként versenyeznek, ki eszik többet az egészséges ételekből :)
És igen, látok már javulást, pedig csak három hónapja olvastam el a könyvet..."
Reagálnék én is,kedves kérdező...
Nagyon divatosak mostanában ezek a diéták és ámblokk az alternatív gyógymódok, de mindenki, aki tanult kutatási módszertant, az elolvassa az erről szóló kutatási eredményeket is.
Az elkeseredett szülő olyan, mint egy gyógyíthatatlan rákos beteg, a szalmaszálba is belekapaszkodik.. ha olvas valami olyat, ami jól hangzik, elég tudományosnak LÁTSZÓAN le van írva, akkor abban hinni akar. Egy nem kellően képzett emberrel ezeket a tudományosnak látszó dolgokat el lehet hitetni elég egyszerűen.
Hiába a kész érvek és a tények, hogy tesztelték ezeket a diétákat és nem volt szignifikáns különbség a diétázó és nem diétázó csoport között...
Ezek mögött a módszerek mögött rengeteg pénz áll. Nálunk is van orvos, aki ehhez a nevét adja és több százezer forintért küld ki mintákat egy számunkra ismeretlen laborba.
Ezen én teljesen fel vagyok háborodva!
Az ADHD meg eredményesen kezelhető gyógyszeresen és viselkedésterápiákkal.
Az autizmus remekül kezelhető autizmus specifikus terápiával, ha időben elcsípik és kellő magas számú fejlesztési órát kap a gyermek. A gyenge értelmi képességű és/vagy súlyos autisták nem egyszerű esetek, bárcsak egy diétával kezelhetőek lennének...!
Köszönöm a te válaszodat is. Megosztó téma, de engem pont érdekel mindkét oldal véleménye, mivel nem vagyok nagyon járatos a témában. Még nincs gyerekem, de abszolút megértem az olyan szülőket is, akik mindent elkövetnek a gyerekük egészsége érdekében, és minden szalmaszálban megkapaszkodnak.
Ugyanakkor azok az érvek is teljesen jogosak és igazak, amiket te és más válaszolók már leírtak.
"a gyerekük egészsége érdekében"
Erről van szó. Az autizmus nem betegség. És a lelki egészséget úgy lehet elérni, ha a gyerekem LEHET önmaga.
Engedtessék meg egy idézet Ranscburg tanár úrtól, minden (autit és nem autit nevelő) szülő figyelmébe ajánlom:
"Azt soha nem tudtam elérni, hogy ha elültettem egy hamisciprust, abból tuja legyen. Az teljesen lehetetlen, mert ő hamisciprus akar lenni. Ő hamisciprusnak készül, nem lehet más. Abban az esetben, ha kellőképpen gondozom és szeretem - mert én hiszek benne, hogy azt a növény is érzi -, ha megfelelő tápanyagot adok neki, és gondoskodom mindenről, ami szükséges, akkor gyönyörűséges növény lesz belőle. Ha nem, akkor nyomorult növény - de ugyanaz a fajta, másik nem lehet! Az a mélységes meggyőződésem, hogy az ember gyerekénél pontosan ugyanez a helyzet. Hogyha érteni akarom őt, akkor az első dolgom, hogy megértsem: tujának vagy hamisciprusnak született-e."
Ez kb olyan téma, mint hogy a homoszexualitás és az étrend összefügg-e, és megfelelő étrenddel a melegség gyógyítható... mert egy szülőnek a gyerek egészsége a legfontosabb...
(elnézést ha valakit megbántok a hasonlattal)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!