Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Mi az autizmus? Hogy lehet...

Mi az autizmus? Hogy lehet észrevenni egy 2,5 - 3 éves gyereken, hogy autista?

Figyelt kérdés
2008. jún. 5. 11:16
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
96%

Az autista mintha egy üvegbúra alatt élne; nincs valódi kapcsolata az emberi külvilággal (nem képes átlátni a másik ember, a többi ember gondolkodásának és viselkedésének okát, célját, szerkezetét, nem tudja, hogy milyen helyzetben mi várható, ez szorongóvá, időnként izgatottá teszi). A tárgyak érdeklik, nem a személyek. Az őt körülvevő tárgyak, szokások állandósága fontos számára.

Az autisták sokszor nem, vagy késve tanulnak meg beszélni. Furcsán beszélnek. A hallott mondatot visszhangozzák. "Kérsz kakaót?" – kérdi a szülő, mire az autisztikus zavarban szenvedő gyerek válasza, ugyanazzal a hangsúllyal: "Kérsz kakaót?" –, amit ahelyett mond, hogy: "Kérek." Ez azzal is összefügg, hogy nem használnak – vagy sokáig nem használnak – "én"-t; harmadik személyben beszélnek magukról. A viselkedésben és a beszédben gyakran jelenik meg az ismételgetés. Bizarr szokások, szertartások alakulhatnak ki. (Körbeforgás, pörgetés, bizonyos útvonalak kényszeres bejárása.) Ha ezekben akadályozzák a gyereket, dührohamban törhet ki (ilyenkor a külvilág számára "rosszul neveltnek, hisztisnek" tűnhet). A környezet megváltozása (például a szoba átrendezése), vagy a napi szokásos tevékenység egy mozzanatának megakadályozása (például egy meghatározott tévéműsor megnézése) szintén ilyen rohamokat válthat ki.


Bővebben olvasgathatsz az autizmus.lap.hu-n.

2008. jún. 5. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
89%

Én olvastam egy érdekes megfogalmazást az autistákról, ami szerintem jól érzékelteti, hogy milyenek.

"érzelmi fogyatékosok" Vagyis nem értelmi (bár sokszor társul hozzá) a hiányosság, hanem érzelmi. Ami nem azt jelenti, hogy nincsenek érzelmeik (mert nagyonis vannak!), de nem tudják kommunikálni őket. Ugyanígy nem képesek felismerni a másik emberen az érzelmi reakciókat, ettől nem értik az őket körülvevő világot, mert rengeteg érzelmi megnyilvánulásunk van, ami egy egészséges embernek fel sem tűnik. Nem érti, ha valaki szomorú, ha vidám, ha csak mogorva, vagy kedves, de azt sem, ha a másiknak épp nincs kedve valamihez, vagy ha tetszik egy virág, vagy jólesik a zuhanyzás. Ezekhez mind társulnak érzések, amiket ő nem tud kommunikálni és nem érti a másik ember részéről sem. Sok hétköznapi apró dolog, amihez érzések kötődnek, bár észre sem vesszük, az ő számukra érhetetlennek tűnik. Ennek a kompenzálára alakulnak ki náluk a rituálészerű, ugyanúgy ismétlődő viselkedésformák, ettől lesz biztonságérzetük.

Szerintem egy 2,5-3 éves gyereken ezeket a jeleket már észre lehet venni.

2008. jún. 5. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
67%
Barátnőm kislánya autista,ezt állapíttták meg nála!5.éves és még nem beszél.Nagyon aktív,mintha nem bírna leállni!Olyan,mint egy hiperaktív gyerek!Tudjuk,hogy nem ő tehet róla,de mintha piszok rossz lenne,így lehet leírni kb.!Ilyen már 2-3 éves kora óta!
2008. jún. 5. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
88%

Az én nagyfiam aki most 15 éves gyermekkorában visszahúzódó és autista jeleket produkáló egyszóval "más" volt.Elküldtek az Autista központba is többször,de nem találtak semmit.

Mai napig "más",de elfogadta mindenki,de nagyon okos és jó tanuló mellette.

2008. júl. 26. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
93%
szerintem az is fontos, hogy szemkontaktust nem vesz fel másokkal. nem lehet olyat sem nagyon csinálni vele, hogy rámutatunk egy dologra és ő utána néz
2008. júl. 27. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
91%
szia! nekem a párom nővére autista....ha érdekel a dolog irj privit
2008. aug. 19. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
95%
nem vesz fel szemkontaktus, nincs szociális mosoly, vagyis nem mosolyog vissza az anyára, nem kommunikál semmilyen úton másokkal, beszélni nem beszél, nem jelzi ha éhes vagy szomjas, látszólag nem érdeklik a külvilág dolgai azoban ha bármi változás történik környezetében vagy napirendjében egyből hevesen jelzi. Étkezésnél nem fogad el minden nemű táplálékot, pl csak húst vagy csak kenyérféléket eszik. A játékkal nem úgy játszik, mint más gyerekek sorbarakja őket, tologatja, de nem játszik vele. Nincs szerepjáték. Tárgyak ismételt mozgatásával játszik. Mozdulatsorokat is ismétel, ha beszél papagájszerű a beszéde, néhány mondat megragad benne és ezeket ismételgeti olyan helyzetben is amelyben nem odaillőek. Figyelmét nem lehet lekötni, ha viszont ő foglalkozik valamivel nem is hallja ha szólnak hozzá és órákig el van vele. Csak egy-két rövidke példát írtam ,de ha érdekel keres meg emailen.
2009. jan. 12. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
89%

Szia

Az autizmus egy nagyon tág fogalom. Diplomás ember is lehet autista vagy mutathat autisztikus tüneteket. Ne az csak az esőembere gondolj. Van az autisták honlapja ott nézd meg a leirást és azt mondják ha 3 vagy több jelemző a gyerekre akkor lehet autizmusról beszélni. De még akkor is sok fokozat van sulyoságot mérlegelve.

2009. márc. 22. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:
35%
hát azér a normális emberek is néha kettyósok :D szoval néha gyurcsány ról is el lehet mondani ezt :P
2009. szept. 20. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
95%
Azt gondolom, hogy a fent említett válaszok mind megállják a helyüket és választ adhat kérdésekre. Azt azonban mindenképp javaslom, hogy tartsátok szem előtt: -az autizmus egy fejlődési rendellenesség, amely minőségben és mennyiségben eltér a normálistól. Nagyon sokszor társul mellé értelmi fogyatékosság is, de az autizmus súlyosságát tekintve ezt nagyon nehéz megállapítani, s mindenképpen olyan szakemberre kell ezt bízni, aki ebben a témában már régóta jártas és ezzel foglakozik. - autista spektrum zavar, ami azért nagyon fontos, mert a spektrum jelentése: színkép, széles választék, sok lehetőség. Így aztán az eddigi válaszok mind helytállóak, de egyiket sem lehet ráhúzni egy-egy autizmussal élő személyre. Amit még fontosnak tartok és sokszor megüti a fülem egy-egy szó, jelző: pl., hogy az autizmus állapot és nem betegség (hiszen utóbbiból felgyógyulunk, előző pedig egész életünkön végig kísér, bár mindenképpen fejleszthetők bizonyos területek, képességek), valamint autizmussal élő és nem szenvedő (nem mindegy milyen szemlélettel állunk a dologhoz).
2010. márc. 27. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!