Vannak it olyan emberek, akik értelmi fogyatékos gyereket ismernek/nevelnek?
Sok probléma van velük?
Alapban miben különböznek egy "normális" gyerektől ezek az emberek?
Inkább érzékenyebbek vagy fordítva?
Hajlamosabbak bűncselekményt elkövetni?
Bocsánat a hülye kérdésekért (tudom, hogy mindenki más), de érdeke a témal, mert nem ismerek fogyatékos gyereket és megszeretném ismerni a lelküket.
Így neten nem fog sikerülni, de írhatnátok 1-2 dolgot róluk. Mitől lesz valaki értelmi fogyatékos?
Az én unokatestvérem súlyos értelmi sérült. Már kamasz, de még nem szólalt meg. Mindent megért, ha kérsz tőle valamit és teljesíteni akarja, akkor teljesíti, ha nem, akkor különböző módokon utasítja el pl: elkezdi verni a fejét a falba. Ha ő akar valamit, mondjuk, hogy berakjam a DVD lejátszóba a mesét és elindítsam, akkor megfogja a kezem és bevisz a szobába, majd a kezembe adja a filmet.
Még szinte kisgyermeki szinten van, szobatiszta, egyedül eszik, de körülbelül ennyire képes. Mindig lefelé néz, szemhéjai csak résnyire vannak nyitva. Soha nem néz rád, akkor sem ha tőled "kér" valamit. Nagyon fél az állatoktól és a kisgyerekektől, menekül tőlük. És tényleg olyan mint egy kisgyerek, úgy viselkedik, (pl állandóan bele akar ülni az öledbe, pedig már rég nem bírod el, mert fiú és magas és nagy darab is). Ő intézetben fogja végezni, mivel a teste hibátlanul fejlődik és már a szülei kezdenek lassan félni tőle. Hajlamos bűncselekményt elkövetni, de csak azért, mert ő nem érti meg azt, hogy mi az, hogy fáj. Ha például hozzáférne egy éles késhez, kipróbálná rajtad, mert kíváncsi és megvágna vele és az fájna és vérezne, de ő ezt nem értené meg, így akár halálosan is megsebesíthetne.
Sok mindentől lehet valaki értelmi fogyatékos (pl. születési sérülés, genetikai probléma, mint pl. a Down-kór) és különböző fokozatai lehetnek. A személyiségük is más és más.
Volt olyan tanítványom, aki értelmi fogyatékosnak számított (70 alatti IQ-tól számít valaki értelmi fogyatékosnak), de leérettségizett, rajta alig lehetett észrevenni a fogyatékosságot. Mások teljesen kisgyermek szintjén lehetnek.
A lényeg, hogy ne próbálj általánosítani, mert nem lehet.
Valóban itt nem fogsz teljes képet kapni, hiszen nagyon összetett a probléma. Az értelmi fogyatékosság oka is különböző. Lehet terhesség során bekövetkezett hatás miatti fejlődési elmaradás, szülés közben fellépő oxigénhiányos állapot következménye, lehet kromoszómarendellenesség (pl. Down-kór) A károsodás mértékétől függ, hogy milyen kategóriába sorolják: enyhe értelmi fogyatékos 70 IQ alatt, középsúlyos 50 IQ alatt. Egy átlagember IQ-ja 90 fölött kezdődik. Emiatt ezeknek a gyerekeknek tanulási problémáik vannak és speciális segítségre van szükségük. A lelkükről: én 5 éve vagyok végzett gyógypedagógus, azelőtt tanítóként dolgoztam, s elmondhatom, hogy a sérült gyerekek sokkal ragaszkodóbbak, jobban kimutatják szeretetüket, nagyobb is a szeretetigényük. Egy idézettel zárnám:
"Az, hogy másképp látjuk a világot, nem azt jelenti, hogy te jól látod, én meg rosszul, vagy én látom jól, te meg rosszul. Azt jelenti, hogy tanulhatunk egymástól."
A nagyobbik lányom autista és középsúlyos értelmi fogyatékos.Amíg otthon vagyok vele a lakásban,addig nincs vele baj,de mihelyt betévedek vele egy boltba kontrollálhatatlan a viselkedése.Telepakolja mindennel a kosarat.Ha elveszem tőle akkor lefekszik a földre és ordít.Nem viszem csak ritkán magammal és csak a sarki boltba.8 és fél éves.Ezektől eltekintve aranyos és szép arcú gyermek.Ránézésre semmi nem látszik,csak a viselkedésén.
Dolgozni tőle csak akkor tudok valószínű,ha beadom intézetbe ugyanis állandó felügyeletet igényel és nyári szünetet itthon tölti.
Én Down-szindrómás gyerekeket ismerek (és a családjaikat). Sok szülő mondja, hogy nem a Down-szindrómás gyerekével van a legtöbb gondja :) Nálunk is úgy van, hogy a DS tesó érzelmileg kiegyensúlyozottabb, nem viseli meg annyira, ha valami nem sikerül elsőre, kitartó és optimista, de van, amit többször kell neki elmondani vagy másképp kell megértetni vele, mint a tesójával. Ha valamit nagyon nem akar megcsinálni, akkor nem lehet annyira számítani arra, hogy "erőt vesz magán", de megvan azért a módja, hogy rávegyem, amire muszáj.
Nagyon sokfélék az értelmi fogyatékosok is, a "szinte észre se lehet venni" szinttől a nagyon nehezen kapcsolatot létesítőig. Van egy ilyen mítosz, hogy mivel "nem fogják fel a tetteik következményeit" meg "könnyen befolyásohatóak", ezért hajlamosabbak a bűncselekmények elkövetésére, de ez csak ilyen logikusnak tűnő elképzelés, aminek megalapozatlan sztereotípiák az alapjai. Az értelmi fogyatékosok azért nem öntudatlanok, vannak gondolataik, látnak összefüggéseket, vannak érzéseik, empátiájuk, van akaratuk, személyiségük stb. és ezekben ugyanolyan sokfélék, mint azok, akiket normálisnak hiszünk.
Ha érdekel a téma, én szívből tudom neked ajánlani, hogy írd be a keresőbe a nevemet és pont hu a végére. Sokféle Down-szindrómás gyerekről és felnőttről olvashatsz érdekes cikkeket, még egy blogot is.
Alapban mitől különböznek a normális embertől?
Ez a súlyától függ! Van akit teljeskőrűen el kell látni
Én pl 70-es alatti IQ-val nem erhetem el a celjamimat, abban különbözök
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!