Mit tegyek, ha a 2,5 éves fiam mostanában mindig azt mondja magáról: én buta, én rossz?
Ha rosszalkodik rászólunk,megmagyarázzuk neki,miért nem jó ha ezt teszi. Ha nem tetszik neki,hogy rászólunk ledobál mindent az asztalról vagy a keze ügyébe kerülő dolgokat eldobálja. Ilyenkor mondjuk,hogy rossz vagy,nem szabad ilyet csinálni. Ez csak a buták csinálják,te nem vagy buta.
Mostanában viszont elkezdte mondani,hogy én rossz vagyok,én buta vagyok. Mérgében ledobja a párnját és mondja hozzá,én buta,én rossz.
Mit kellen tennünk? Anyósom mondta már,hogy ne mondjuk mindig neki,de mégis mit mondjunk ha rosszalkodik? Úgy jön le kivülállóként nézve,hogy rossz szülők vagyunk. Közrejátszhat,hogy nem a legjobb az itthoni légköt,a férjem válni akar. Eddig nem vettünk semmi negatív dolgot. 8 hónapja bölcsibe is jár,ahová szeret járni.
Mi is tanultuk, de mi pszichológián, hogy azzal, hogy ezt mondod neki: "Rossz vagy!" azt fejezed ki, hogy tényleg a pici rossz és menthetetlen az állapot.
Ahelyett, hogy azt mondanád, hogy nem Te vagy rossz, hanem az amit csinálsz!
Vagy nem azt mondod neki, hogy "Buta vagy!", hanem, hogy "Butaságot csinálsz!"
Nem a picike rossz, csak amit csinál.
Bocsi, ha nem tudtam érthetően megfogalmazni :)
Úgy vettem észre, hogy a gyerekek akkor rosszalkodnak, ha fáradtak, unatkoznak, nem figyelnek rájuk...
Szerintem, ha dobálja a dolgokat, akkor, csak annyit mondj neki, hogy ennek anya nem örül, de van egy nagyon jó ötletem, itt ez a labda, inkább ezt dobd a kosárba, vagy nekem. Vagy, ledobál mindent az asztalról, akkor is csak annyit mondj, hogy ezt nem szabad, gyere összepakoljuk, és utána megyünk legózni. Tehát: el kell terelni a figyelmét!!!!Nagyon beválik. Ne őt minősítsd. Ha a férjeddel gondjaitok vannak, akkor biztosan megérzi. Szeretgetsd sokat!!!
az en fiam is szerette mondani (harom lesz marciusban, kb par honapja), hogy o rossz.. aztan elmagyaraztam neki, hogy a jo gyerekek, es a rossz gyerekek kozti kulonbseget, mindig keri, hogy meseljem el, azota is :)) es azota azt mondja, hogy o jo gyerek.
ha valami rossz fat tesz a tuzre, rogton mondja, hogy "en jo gyerek vagyok, butasagnak vege, bocsanat" :)) amikor apa vagy en tovabbra is mergesek vagyunk, akkor mondja, hogy "igerem, betartom" :D nagyon aranyos (pedig nem vagyunk szigoruak)..
egyebkent valszeg azert is, mert amikor rosszat csinalt, akkor buntit kapott, es sosem volt szivem nagyon megbuntetni, mindig megkerdeztem, hogy butasagnak vege, es elmondtam neki, hogy miert rossz, amit tett.
(Egyebkent nem rossz gyerek,csak most van a dackorszaka, kopp kopp nem volt eddig semmi nagy rosszasag, a falat firkalta egyszer ossze ceruzaval, meg a harisnyajat vagta ki olloval (ugy, hogy a papa mellette volt, es nezte, igy nem igazan tudom a gyerkocot hibaztatni)).
szoval ne ot minositsd, hanem amit csinal, es tudom, hogy sokan azt mondjak, hogy csak a tekintelyelv a jo, de szerintem ha az o szintjen elmondod neki a dolgokat, az sokat segit, foleg ugy, ha ugy fuzod a szavakat, hogy erdekes legyen.
meg ajanlom a mazsola es tade meseket, ott a mazsola malacka nem igazan jo gyerek :))
Épp az imént írtam le egy másik válaszban veréssel kapcsolatban, de ugyanígy áll erre is (meg mindig nevelési problémára), hogy ha mostantól változtatsz, ő azért is folytatni fogja a rosszalkodást.
A baj már megtörtént, most vissza kell csinálni. Nem lesz egyszerű, mert ahogy eddig a rosszalkodással azért sikoltott, hogy ismerd be hogy szereted és hogy ő szeretetreméltó, mostmár azért fog tesztelni, hogy megtudja: biztosan megváltozott-e az üzenet. Bár minden gyerek helyzete egy picit más, így a teendők is, még akkor is ha a magja ugyanaz, mégis általánoságban: türelmesnek kell lenni és mindig azt üzenni a számára, hogy akkor is szerethető ha rosszat csinálj.
Alapvetően tudd, hogy minden rosszalkodással tesztel, minden rosszalkodás csak egy kényszerpálya, ezért egyrészt tekintsd őt bajtársnak, akivel közösen álltok szembe a problémával, miszerint rosszaságot tett, másrészt pedig tudd hogy mindez csak egy sikoly: "Szeretsz-e?"
Ennél többet csak személyesen tudnék mondani, tehát javaslom már most egyeztess gyerekpszichológussal, aki helyben közvetlenül tud ránézni a helyzetre és tud konkrét javaslatok tenni. :)
Ahogy a másik válaszban is mondtam: Mindig a szülő rontja el a gyereket, de ugyanígy: hatalmában áll teljesen helyreállítani a hibát. Minél később kezdi el, annál nehezebben és annál tovább tart, de képes rá.
És még valami: ha legközelebb azt mondja hogy "rossz vagyok", merd bevallani hogy tévedtél. "Nem, nem vagy rossz. Tévedtem, sajnálom, ne haragudj. Csak nem örültem annak, amit tettél." Előbb-utóbb felhagy ezzel. (Stádiumtól függ, hogy mennyi idő után, de kivezetheted. És nem utolsósorban: megtanulja beismerni ha hibázott.)
Persze megintcsak egy szemelvény, a lényeg hogy sok és minden múlik azon, hogy most mit teszel, érdemes szakértő segítségét kérni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!