Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Meddig tart a dackorszak?...

Meddig tart a dackorszak? Normális hogy egy 3 evés nem tudna kezelni az indulatait?

Figyelt kérdés
Van egy kisfiam aki kezdetektől fogva nagyon kis önálló, akaratos gyerek. Ennek rendkívül sok előnye amúgy nagyon okos is. Babának nem volt könnyű eset aztán 1.5-2 evés kora között volt egy jó időszak amit imádtam. De mióta elmúlt 2 év 2 hónapos brutális. Ha valami nem úgy történt ahogy akarta vagy abba kellett valamit hagynia vagy elveztünk valamit üvöltött sikított hatalmas hisztiket csapott ez tartott nagyjából fel évig, akkor született a tesója kb. Most mar ezek a hosszú sírós uvoltesek nincsenek ellenben agresszívebb. Barmi nem tetszik kiabal, mondja hogy meg fog utni vagy rúgni, apját néha meg is üti vagy belemar kezébe pedig mi nem verjük őt. Kezdetek óta meg vannak húzva a határok neki , nincs elkapatva, brutális energiákat fektetek a nevelésébe és látom hogy ő sem szeret ilyen hirtelenharagu lenni, utána bocsánatot kér, de nem tudja az indulatait kezelni. Ez normális 3 evésen és el fog ez múlni És mégis mikor? :( Idegen helyen olyan mint a kisangyal...csak otthon hisztis. Amúgy mindenben nagyon impulzív az örömben a bánatban nagyon érzékeny lelkű is. Valaki mondjon nekem valami reménykeltő dolgot vagy akár tippet, rengeteg beszelünk vele így kéne kezelni ezeket, kapott mesekönyvet is ehhez ami segít ebben. De úgy felek nehogy ilyen maradjon.

okt. 18. 21:36
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:

“ majd egyszerüä meg is fogja tudni felnött szavakkal fogalmazni, hogy mi a baja és mit szeretne és mit nem, stb. Még maga sem tudja, hogy mit érez, vagy mi váltja ko benne ezt az érzést. ”


Nem teljesen. Ez történik ha nem tanítjuk neki az érzések kifejezésére.

Mi a kezdetektől beazonosítjuk a lányunk számára az érzéseket, és 4,5 évesen egyre jobban képes rá.

Csakhogy ne a dühvel kapcsolatos példát hozzak. Egyik nap szülő-gyerek nap volt az oviban (szüreti mulatság néven). Bújócskáztunk és a lányom egyik kis barátnôjével én bújtam el. Míg ott lapítottunk a bokor mögött, adott nekem egy pitypangot. Amikor a lányom meglátta a kezemben kérdezte, hogy ez honnan van, mondtam hogy kitől kaptam. Nem azonnal, pár perc múlva, egy más szituban már, mondja nekem: “anya, én féltékeny vagyok, hogy mástól virágot kaptál”

Egy szó mint száz, a kis gyerekek is képesek tudnak lenni erre (és felnőttként is akkor lesznek azok), ha tanítjuk rá őket, illetve ha mi magunk is képesek vagyunk rá.

okt. 20. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

11-es

Pontosan. De nem mindenki tudja ezt, vagy tanitja igy a gyerekét. Te megtanitottad neki, hogy ezt az érzést igy hivják. De hidd el, hogy nagyon sok felnött se tudja megfogalmazni azt, hogy pontosan mit érez.

okt. 20. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:
Na itt sok okoskodónak hadd mondjam már el hogy ő meg nem óvodás a nagyszülők sem vittek el soha szóval ő meg nem volt nélkülem soha sehol idegen helyen. Ezt úgy kell itt erteni hogy boltban ha megyünk vagy utcán vagy ahol épp ügyeket intézünk nagyon jó ügyes, kozelekedesben mindenben és nyilvános helyen sosincs hiszti. Tehát amit második irt nem játszik és nálunk nagyon is van keret szabály minden. Nekem csak annyi bajom hogy szüleik akik tanárok mindig mondják hogy mi nem voltunk anno ilyenek dacosan de ők is látják hogy neveljük és nem azért van mert ne nevelnem.
okt. 20. 11:57
 14/22 anonim ***** válasza:
50%
Ha jól értem, akkor kistesót kapott. Ez egy óriási változás egy gyerek számára. Nem minden gyerek fogadja egyformán. Valaki rögtön elfogadja, valakinek meg kell szoknia.
okt. 20. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:

Amiket írtok amúgy ezt mind olvastam, tudom és használom. Én nem vagyok ám ilyen IQ0s hülyegyerek. 3 éve minden de minden energiám a gyerekem nevelésébe fektetem. A kedves 2es válasza akasztott ki nagyon, tipikus unatkozó idióta aki frusztrációját mások fikázásában vezeti le, de semmi konstruktivat nem írt, sőt az ő szavaiból süt hogy nem sokat olvasott témában.

Eleje óta megnevezem az érzéseit, mondom, hogy tudom hogy te most dühös vagy, adok tippet hogyan vezessük azt le, van ilyen társasunk is ami segít az érzéseinek a felismerésében és meg is tudja nevezni az érzéseit nem ór

kat tombol csak az elsó reakcioja mindig borzasztóan heves, mivel a szókincse és beszéd stílusa nagyon nem 3 éves szinten van, sokszor jobban kifejezi szavakkal magát mint egy felnőtt, higyjétek el mindent megteszek és nem nem buta....a családomban csupa intelligens, sok diplomás, doktor stb ember van, a szüleim tanárok és láttak már pár gyereket és ők is mondják hogy hasonlót még nem, nem pont indulatai miatt hanem kreativitása, logikája, beszéde stb nagyon nem jellemző egy ennyire pici gyerekre. Arra is gondoltam már hogy van valami egyéb gondja, pl. szenzoros mert vannak nagyon furcsa dolgai...most beszéltek majd szakemberrel. Pl. nagyon zavarják a szagok, emiatt nagyon válogatós alig kóstol meg valamit és olyan, mintha füle is jobb lenne az átlagnál mármint a hallása. Millió órát töltöttem már azzal hogy olvasgattam a szenzorosság, ADHD stb kapcsán de azért nem értem mi lehet vele, mert semmiben semmilyen elmaradása nincs se mozgásban se semmiben, pont hogy mindenben megelőzi a kortársait. Mindent amit hall azonnal megjegyez, több száz verset, dalt, mondókát vagy sok oldalas mesét tud kívülről, tud számolni, ismeri madarakat hangról, képről tényleg nagyon értelmes, és pl megyünk boltba nagyon szófogadó vagy vendégségbe ha vagyunk, és pontosan látom,hogy ő totálisan tisztában van azzal hogy kell jól viselkedni...amikor nem viselkedik jól az mindig olyan hogy elönti a düh az agyát. Azért keserít el ennyire mert tényleg iszonyatosan sokat foglalkozom vele 3 éve és nem tudom hogy segíthetnék neki vagy mit rontottam ennyire el.


Utolsónak írom, hogy igen én is gondoltam arra is hogy kistesó is lehet az oka, de amúgy bántani nem szokta, mostanában hogy a pici is nő néha féltékeny már rá.

okt. 20. 14:24
 16/22 anonim ***** válasza:
51%

Ha ennyit olvastál akkor tudnod kell, hogy a hisztit nem megakadályozni kell, hanem keretek között teret adni neki, hogy a hiszti nem olyan dolog, amit csírájában el kell fojtani, és nem az a jó, ha a gyerek sosem hisztizik.


A tesó érkezése meg konstans feszkó (fele annyi figyelem jut rá, osztoznia kell, többször hallja a nemt stb), ebből következik hogy sok feszültséglevezetés is kell neki.

okt. 20. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
100%

Ez komoly kérdés?😊 Legtöbb ember 35 évesen se tud kezelni egy olyan helyzetet, amikor "elönti a düh az agyát", nemhogy 3 évesen! Ne legyenek túl magasak az elvárásaid. Attól, hogy te átlagon felüli mértékű energiát fektetsz ebbe, a gyerek ugyanúgy átlagos marad. És lehet, hogy teljesen más vérmérsékletű is, mint te, és nem is fogsz tudni rajta változtatni soha.

Azt fontos megtanítani az ennyi idősnek, hogy hogyan Lehet viselkedni, hogyan Kell, és hogyan Nem lehet semmiképp, amikor dühösek vagyunk.

3 éves gyerek még nagyon pici, totál fejletlen idegrendszerrel.

okt. 20. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
76%

"Attól, hogy te átlagon felüli mértékű energiát fektetsz ebbe, a gyerek ugyanúgy átlagos marad. "


Ez egy kulcsmondat. A gyerek fejlődésben természetes lépcsőfokokat átlagon felüli energiabeftetéssel sem fogod tudni átugrani. Viszont mivel te átlagonfelüli energiát teszel bele, ezért egy ponton elkezd frusztrálni, hogy annak "nincs eredménye" - pedig 1. van, 2. másik nem biztos, hogy jó dolgot vársz el. Jelen esetben azt várod, hogy ne legyenek kiborulásai, hisz te rengeteg energiát fordítasz rá. Viszont a kettő között nincs olyan fajta ok-okozati kapcsolat, mint amit te gondolsz (vagyis minél több energia, annál kevesebb/kisebb hiszti - ez nem így működik). Viszont az is jól látszik, hogy frusztrálni kezdett, hogy a gyerek nem úgy működik, ahogy elképzelted. Ami szintén egyáltalán nem biztos, hogy igaz, de te így éled meg. Mert a leírásodból egy teljesen normális 3 éves gyerekről van szó.


Illetve (ez egy picit átvittebb értelemben tartozik ide) akkor tedd bele az extra energiát, ha azt nem várod vissza, ugyanis azt nem (feltétlenül) a gyerekedtől fogod visszakapni, hanem az unokáid (vagyis a gyereked szülőként a saját gyerekeinek adja tovább).

okt. 20. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:

Az köszönöm szépen nagyok aranyosak vagytok, persze tudom hogy totálisan igazatok van és az is igaz lehet hogy sokat varok mert rettentően kritikusan neveltek engem és borzasztó perfekcionista vagyok. A fiam vérmérséklete hát.. az apja és én is forró fejűek tudunk lenni ez is igaz. Engem csak az rémiszt meg mikor a családom mondogatja hogy mi (tesóm és én és szüleim amit ugye nagyszülők mondanak) nem ilyenek voltunk. Nem is az a gond hogy én nem tudom elviselni a hisztit, hanem hogy néha nagyok aggódom hogy estleg van valami rendellenes vele amit én nem veszek majd eszre mert első gyerek. Egyébként születésé óta rettentő izgága, és sokat elégedetlenkedő fajta. Most hogy van a tesója főleg látom azt hogy az alaptermeszet igenis nagyon nagyon korán megmutatkozik. És nyilván másodiknal is lesz dackorszak de nagyon kétlem hogy ilyen lesz..de majd két ev múlva beszámolók:D Nagyon köszönöm az utóbbi pár választ.


Abban esetleg tudtuk meg ötletet adni, hogy ha csúnyán beszél velem mármint nem káromkodik hanem ilyen mesékből tanult szidalmazásokat alkalmaz stb mit lehet tenni?

Azon túl hogy elmondom hogy nem szabad és hogy miért és hogy én se beszelek vele így? Próbáltam már hogy ilyenkor egyszerűen úgy teszek mintha eltűnne esnem veszek tudomást róla eddig ez vált be legjobban általában rögtön abbahagyja ha úgy látja oda se figyelek. Mert a célja az hogy felbosszantson vele és ha nem sikerül akkor nem folytatja szerintem ez lehet talán az oka. Az biztos hogy ha én is turelmetlen vagyok mert pl nem aludtam éjjel vagy ilyesmi és rákiabálok mondjuk akkor még agresszívebben csinálja. Az én lelkiállapotom nyilván rögtön leveszi és átveszi tőlem.

tegnapelőtt 20:05
 20/22 anonim ***** válasza:

“ Mert a célja az hogy felbosszantson vele”

Nem, nem az a célja hogy felbosszantson, hanem hogy rádöntse a dühét. Nekem is mond ilyet, hogy “hülye anya”. Én ezen nem húzom fel magam. Elmondom, hogy látom dühös vagy rám, és affelé terelem, hogy normál keretek között adja ki, illetve elmondom, hogy attól, hogy dühös, még ne bántson meg másokat, és elmondom hogy ezt ne tegye. De a megkérem hogy mondja el miért dühös rám.


A szülők meg az ő emlékezetük 😄😂 megszépül - ez az egyik. A másik hogy anno csírájában elfojtották a hisztiket. A gyerekek nem mertek hisztizni. (Sokan még mindig a jó gyereket úgy definiálják aki nem hisztizik.) Ami igazából annyi volt hogy a gyerek nehéz érzései (dühe, csalódottsága, szomorúsága stb) el lett fojtva, ezekkel az érzésekkel magára lett hagyva. Te meg engeded neki megélni, nem tiltod - legalábbis elmondásod alapján - így belőle kijön ami belőled kicsiként nem jöhetett ki.

tegnapelőtt 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!