Meddig tart a dackorszak? Normális hogy egy 3 evés nem tudna kezelni az indulatait?
Egy 3 éves gyereknek még nem érett azon agyi területe, amely az érzelemszabályozásért felelős. A legszomorúbb hogy csak kb 20 éves korra érik meg teljesen, de szignifikánsan 5-6-7 éves kortól lesz jobb.
Emiatt nem várható el, hogy ne mutasson érzelmet, amikor pl dühös lesz valamiért.
“ Idegen helyen olyan mint a kisangyal...csak otthon hisztis”
Iszonyú energiák kellenek, hogy máshol önkontrollt gyakoroljon, ami rengeteg feszültséget indukál benne. A feszültséget csak biztonságos közegben adják ki a gyerekek. És a hiszti egy feszültséglevezető eszköz számára. Sokszor a hiszti mögött nem a konkrét eset van, hanem a 8 órás anyahiány (amit az ovi okoz), egy benti konfliktus, egy bármi ami bennemaradt.
A hisztit “csak” meg kell tudni hallgatni. Tudom ez a legnehezebb, mégis ezzel segíthetsz neki a legtöbbet. Számomra iszonyatos megkönnyebbülést hozott az a mondat, hogy a “szülőnek nem feladata megakadályozni a hisztit”. A szülőnek az a feladata, hogy elhordozza azt a feszültséget, ami miatt hiszti van. És ez piszok nehéz. De ha megpróbálunk és megtanultunk a gyerek tényleges igénye mögé látni, ami legtöbbször az, hogy kapcsolódni szeretne (hozzánk), akkor tudunk már rá empátiával nézni, akkoris ha hisztizik.
“ , az azt jelenti hogy máshol van keretrendszer, képes alkalmazkodni, ha van mihez. Otthon nincs, ezért valakinek irányítani kell kell, amit ő nem kap meg, ezért ő atveszi az irányításr”
Ez orbitális hülyeség.
A gyerek biztonságos környezetben meri kimutatni a nehéz érzéseit (mint pl düh), mely hiszti formában jelenik meg.
Semmi vaj nincs. Egy 3 éves gyerek aki nem mer otthon hisztizni, az ijesztő, hogy milyen légkörben élhet. De nem elfogadóban az biztos.
Pont ahogy 3 írja.
Azért otthon ilyen, mert ott érzi magát biztonságba, ott meri kiadni.
És tök normális, hogy kiadja, mert így tudja kifejezni magát.
Nekem is 3 éves múlt a napokban a lányom, ő is ugyan ez.
Az oviba, barátnőméknél, mindenhol is egy kisangyal. Itthon meg tombol.
Ha anyáékhoz viszem, pl a nyáriszünetben, ott is első napokban kisangyal. De minél többet van ott, minél biztonságosabban érzi magát, úgy engedi el ott is az érzelmeit.
Fiam uggyan ezt csinálta ennyi idősen. Ő 5 éves. Kinőtte.
A hármas négyes jól megbukott logikából..
Pont most írta az egyik, nagyon helyesen, hogy a 3 éves nem képes szabályozni az érzelmeit, nem tudja visszafogni, késleltetni, megfelelően visszafogottan kiadni, mert éretlen az ezt kezelő agyi területe, ezért idézem az egyest:
“Emiatt nem várható el, hogy ne mutasson érzelmet, amikor pl dühös lesz valamiért.“
Nem tudja órákat késleltetni, elnyomni az érzelmeit, mert nem képes rá az agya. Amikor dühös lesz nagyon, vagy nagyon frusztrált, akkor NEM KÉPES elrejteni ezt az érzést és pláne nem órákig fapofával mosolyogva, hogy otthon majd a nap végén, érted órákkal!! Később-visszaemlékezve órákkal korábbi eseményre-kijöjjön belőle.
Gondoljátok már végig mennyire abszurd!
A lepontozottnak igaza van, ott tombol a gyerek, amelyik környezetben nem érzi jól magát, frusztrálódik. Nem feltétlen a keretrendszer miatt, bármi miatt. Ott jó neki, ahol nyugis, boldog angyalka és ott rossz neki, ahol nem
olyan. Az is lehet, hogy oviban lazázás megy, otthon szigorúbbak a dolgok, nem tudhatjuk, csak azt, hogy jobban érzi magát máshol.
Nem hiszem, hogy olyan rossz szülők lennétek, hogy kikészülne tőletek:)
Hülyeség fizikai ütéssel járó stresszlevezetésre szoktatni, nem lesz rá később lehetősége, ijesztő, akkor is, ha csak a falat ütné. Légzés, dúdoljon valamit vagy szorítsa ökölbe a kezét, dobbantson, szorítsa meg a saját kezét.
Biztosítsatok neki több mozgást és ingert. Akit sokminden ér, az ha besokall elvonulna nyugiban, akit kevés inger ér az fogja generálni a feszültséget.
Igen. Mi buktunk meg logikából, te meg a keretrendszereddel megmondod a tutit 🤦
Láttál már gyereket amúgy?
“ Amikor dühös lesz nagyon, vagy nagyon frusztrált, akkor NEM KÉPES elrejteni ezt az érzést és pláne nem órákig fapofával mosolyogva, hogy otthon majd a nap végén, érted órákkal!! Később-visszaemlékezve órákkal korábbi eseményre-kijöjjön belőle.”
Nincs benne logikai bukfenc, csak rosszul érted.
A düh ugyanúgy kijön belőle, ott és akkor - nem véletlenül van sírás és ordítás az oviban is. De egy ekkora gyerekben már az frusztrációt okoz, hogy el kell válnia és nem lehet egész nap az anyukájával. Ez egy tudatalatti dolog, egyáltalán nem tudatos. Neked is vannak tudatalatti dolgaid, amiket nem tudsz detektálni, megfigyelni, sokszor a létezéséről sem tudsz, mégis hat rád.
De térjünk oda vissza, hogy a 3 éves gyerek miért tud máshol viselkedni, és miért tombol otthon. Mert szabályokat - pl az ovi adta szabályokat már - tudja követni. Viszont ezek a szabályok eltérnek az otthonitól, plusz itt még 20 másik gyerekhez is alkalmozkodni kell. Ezek mind megtolják, lefárasztják az idegrendszerét, ami miatt sokkal érzékenyebb (ha úgy tetszik frusztráltabb) tud lenni, és ami miatt a megfelelő környezetben (ahol biztonságosnak ítéli - ezt se átgondolva, ezt tudatalatt tudja) apró cseprő dolog miatt is elpattan (értsd: hiszti lesz). Viszont ha nincs ilyen előzmény, akkor nem feltétlenül lesz baj hogy nem a kék pohárból kap inni.
Viszont a hangsúly azon van hogy engedem neki megélni a nehéz érzéseit is - és nem fojtom el azzal, hogy “jaj ne hisztizz már” vagy “ezt azonnal fejezd be, erre nem vagyok kíváncsi” - mert teljesen más az üzenete mint szeretnénk.
Én pont ezért irigylem/csodálom a gyerekeket, mert öszinték! Nem kontrolálja az érzéseit, mert nem tudja még teljesen kontrolálni, vagyis csak rövid ideig. Mi felnöttek, meg alkalmazkodnunk kell majdnem mindenhez, ma inkább kultúrált kommunikációnak nevezik.
Ne félj, kinövi, de a megfelelelö kifejezés inkább az lenne rá, hogy majd egyszerüä meg is fogja tudni felnött szavakkal fogalmazni, hogy mi a baja és mit szeretne és mit nem, stb. Még maga sem tudja, hogy mit érez, vagy mi váltja ko benne ezt az érzést. A gyerek csak reagáll az érzéseire.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!