Ha lefotozkodom egy kis lehet belőle gond?
általános szabály (törvény: 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről 1:5§), hogy engedély nélkül készült VAGY publikált képpel megsérted a másik ember személyiségi jogait és ezért polgári perben bíróságon felelhetsz. ahhoz, hogy bárkit lefotózz, vagy vele fotózkodj, szükség van az engedélyére és ahhoz külön is kell az engedélye, hogy az engedélyével elkészült képet valahol publikáld. ugyanis különbség van aközött, hogy neked emlékbe megengedi, hogy képet készíts és különbség van aközött, hogy hol és mire, kiknek akarod a képet megmutatni. lehet, hogy a privát emléket még megengedi, de FB vagy más felhasználást már nem. de még ha enged pl. privát FB megjelenést, egy újságcikket, vagy mondjuk az óvoda weboldalán bárki által látható módon már nem akar engedni. ezért kell a megjelenéshez külön és célhoz rendelt engedély. egyesek különösen érzékenyek rá, hogy hol és mire használják a képüket. pláne gyerekek esetében fokozottan igaz lehet ez.
mivel a gyerekeknek nincs önrendelkezési joga, így 18 év alatt a gyerek hiába engedi, sőt akár kéri, a szülő engedélye mindenképpen szükséges és a bizonyíthatóság érdekében célszerű azt előre beszerezni, hogy később ne legyen belőle vita, hogy tényleg engedélyezték-e, mit is engedélyeztek és ki hogyan értette azt a beleegyezést. ha egyértelműen le van írva, hogy mire adtak engedélyt, akkor nem számít, hogy ki mire emlékszik és mit hogyan értelmez, mert ott van papíron, bármikor elő lehet venni. egyébként az engedélyt vissza is lehet vonni, de ezt már az engedélyezőnek kell kezdeményeznie és ugyanúgy írásba kell foglalni, hivatalosan jelezni és az engedély visszavonása utáni dolgokra vonatkozik, nem visszamenőleges hatályú. (pl. ha hozzájárulsz, hogy megjelenhet a képed az újságban, megjelenik a képed az újságban, rájössz, hogy mégsem volt jó ötlet, akkor jelezheted az újságnak, hogy visszavonod az engedélyed, de az a már megjelent képre nem érvényes, mert annak a közlésekor megvolt az engedélyed, csak az újabb megjelenéseket tudod vele megakadályozni).
ráadásul elvált szülők esetén még abból is lehet gond, hogy az egyik enged valamit a másik meg nem és akkor most kinek a szava erősebb, ezért célszerű az ilyen dolgokat konszenzusos, két szülős engedéllyel megoldani, ha az egyik járul csak hozzá, akkor azt nem hozzájárulásnak tekinteni, persze ez egy csomó mindent megnehezít, de legalább beperelni nem tudnak érte.
óvodák és iskolák esetében érdemes lehet a tanévkezdés, beiratkozás, egyéb hivatalos aktusok valamelyike során kitöltetni egy (lehetőleg jogász által írt) nyilatkozatot a szülőkkel, hogy engedélyezik-e vagy sem (és akár különféle kategóriákra bontva külön külön kezelni), hogy a gyerekükről bizonyos iskolai helyzetekben (osztályfotózás, évnyitó, évzáró, ballagás, tanulmányi versenyek, iskolai ünnepségek, stb) fotók, vagy akár videó is készülhessen és ezek nyilvánosan megjelenhetnek az iskola publikus megjelenéseiben, weboldalon FB-n, akár sajtóban, vagy netán promó filmben is. például sok iskolában előfordul, hogy tévések forgatnak, sajtónyilvános rendezvényeket tartanak, vagy bármilyen egyéb okból felvételek készülnek. ha van egy ilyen általános nyilatkozat, akkor azzal előre lefedhetők ezek az események, vagy különben az adott esemény előtt kell ezt mindenkivel lepapírozni, hogy ne legyenek később problémák belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!