Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Miért járnak speciális gyermek...

Miért járnak speciális gyermekek általános óvodákba? Miért nincs velük ott gyógypedagógus?

Figyelt kérdés

Sem szülő, sem óvónő nem vagyok, valójában életemben nem kapcsolódtam felnőtt fejjel az óvodai rendszerhez, viszont egy óvodával szemben dolgozom mint bolti eladó. Rendszeresen bejár hozzám pár óvónéni, a minap beszélgetésbe elegyedtünk és elmondták, hogy a 27 fős csoportjukból 5 gyerek speciális -van köztük súlyos autista is-, 3 kivizsgálás alatt van. Ez egy teljesen általános óvoda. Rákérdeztem miért nincs náluk gyógypedagógus, azt mondták nem kötelező, hogy legyen.

Az ilyen óvodákban miért nem hirdetnek meg gyógypedagógusoknak állást? Nem tudom miért veszem szívügyre, de engem valamiért nagyon zavar annak a tudata, hogy speciális bánásmódot igénylő gyerekekkel olyan óvónők foglalkoznak akik nem erre vállalkoznak, és nem is biztos, hogy értenek hozzá.



2022. febr. 10. 20:55
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
18%

Csak átfutottam a válaszokat, annyit tudnék minimálisan hozzátenni, kérdező, hogy a kovidmizéria előtt tudtommal ha átlagos csoportba integráltak középsúlyos fogyatékkal élőket (mivel ez teljesen szabályos!), akkor rendszeresen járT gyógypedagógus a csoporthoz.


2019-ben a "miniszterelnők" azonban hozott egy szakmaellenes rendeletet, mert már akkoriban is hiányszakmává vált erőteljesen az óvodapedagógus, miszerint már dajkák is vigyázhatnak a csoportra, és végső esetben pedig két ovpedes közül az egyik is elég, ha van ped.asszisztens - utóbbi meg bárki lehet, pedag. dipivel pl biosz tanár.


Mondom, igen nagy felelőtlenség volt egy ilyen rendeletet meghozni. Sajnos szó szerint nem tudom idézni.


A kovidhiszti alatt meg azon se csodálnkozék, ha tényleg nincs lehetőség már gyógypedesre minden állami oviban, míg integrálni ellenben muszáj, mert nem várható el ezen szülőktől, hogy fizetős spec intézménybe járassa a sérült gyermekét.


És igen, abban igazad van, hogy az óvodapedagógus nem gyógypedagógus - megfordítva is igaz-, tehát gyógypedessel együttműködve szabadott régen integrálni középsúlyos fogyatékkal élő gyermeket. Jelenleg nem tudom, mi a helyzet.


(Az ovped szakma szélesebb látókörű, összetettebb szakma, míg a gyógyped szakma specialista, azonban szűkebb körű. Más és más, egymást kiegészítő szakmák.)

2022. febr. 11. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
78%
Annyit tudok még hozzátenni, hogyha van egy fogyatékos gyereked, akit nem lehet integrálni, és nincs a közelben speciális iskola, akkor meg a szülőnek otthon kell a gyereket tanítani. Ehhez mit szólsz? Ismerek olyat, aki emiatt nem dolgozik, és van otthon a gyerekkel, kap valami minimális segélyt, és ennyi, oldd meg. A szülő még kevésbé gyógypedagógus!
2022. febr. 12. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!