Engem is minden meg illet, hogyha örökbe akarok fogadni? Mint egy kismamát?
Anyasági támogatás:
Kik jogosultak rá?
Anyasági támogatásra jogosult
a szülést követően az a nő, aki terhessége alatt minimum négy alkalommal – koraszülés esetén legalább egyszer – volt terhesgondozáson (akkor is, ha a gyermek halva született).
az örökbefogadó szülő, ha a szülést követő hat hónapon belül az örökbefogadást jogerősen engedélyezték.
a gyám, ha a gyermek a szülést követő hat hónapon belül – jogerős határozat alapján – a gondozásába kerül.
Ha az anyasági támogatásra jogosult nő a támogatás felvételét megelőzően meghal, az anyasági támogatást az anyával egy háztartásban élt apának kell kifizetni, ha pedig nincs apa, akkor annak a személynek, aki a gyermeket gondozza.
TGYÁS:
Kik jogosultak rá?
Terhességi-gyermekágyi segélyt az kaphat, aki a szülés előtti két éven belül 365 napon át biztosított volt, és
a biztosítás ideje alatt vagy
a biztosítás megszűnése utáni 42 napon belül szül vagy
a biztosítás megszűnése utáni 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül vagy
a biztosítás megszűnése utáni táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül.
Terhességi-gyermekágyi segélyt az a biztosított nő is kaphat, aki örökbefogadási szándékkal vett gondozásba csecsemőt, ha a gondozásba vétel napján rendelkezik a jogosultsági feltételekkel. Ilyen esetben a gondozásba vétel napjától a szülési szabadság még hátralévő időtartamára jár a terhességi-gyermekágyi segély.
Családi pótlék:
Kik jogosultak rá?
A nevelési ellátásra/ iskoláztatási támogatásra a háztartásában nevelt gyermekre tekintettel az jogosult, aki:
a saját háztartásban nevelt gyermekek vérszerinti, vagy örökbe fogadó szülője,
a saját háztartásban nevelt gyermek szülőjével együtt élő házastárs,
az, aki a saját háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van,
a nevelőszülő, a hivatásos nevelőszülő, a gyám,
akinél a gyermeket ideiglenesen elhelyezték,
a vagyonkezelői joggal rendelkező gyám vagy a vagyonkezelő eseti gondnok a gyermekotthonban, a javítóintézetben nevelt vagy a büntetés-végrehajtási intézetben lévő gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló gyermek tekintetében,
a Magyarország területén működő szociális intézmény vezetője (az intézményben elhelyezett még nem tanköteles gyermekre tekintettel),
a gyámhivatal által a szülői ház elhagyását engedélyező határozatban megjelölt személy.
A nevelési ellátásra saját jogán is jogosult lehet az a személy, aki:
a 18. életévét betöltötte és tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos (ennek tényét az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet szakhatósági állásfoglalásban igazolja a kérelmet elbíráló Magyar Államkincstár területi igazgatóságának megkeresésére), és az iskoláztatási támogatásra való jogosultsága megszűnt.
Az iskoláztatási támogatásra saját jogán is jogosult lehet az a személy, aki közoktatási intézményben tanulmányokat folytat, a tankötelezettsége megszűnt, és:
mindkét szülője elhunyt,
a vele egy háztartásban élő hajadon, nőtlen, elvált, vagy házastársától külön élő szülője elhunyt,
kikerült az átmeneti vagy tartós nevelésből,
a gyámsága nagykorúvá válása miatt szűnt meg,
a vér szerinti vagy örökbe fogadó szülőjével, szülőjével együtt élő házastárssal, nevelőszülőjével, hivatásos nevelőszülőjével, gyámjával nem él egy háztartásban,
a gyámhivatal szülői ház elhagyását engedélyező határozata szerint az iskoláztatási támogatást a nagykorúvá válása előtt is részére folyósították.
GYED:
Kik jogosultak rá?
A gyermeket saját háztartásában nevelő:
biztosított (részletes tudnivalók a biztosítottakról) anya, ha a szülés előtti két évben 365 napon át biztosítva volt.
biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylése előtti két évben 365 napon át biztosított volt.
terhességi-gyermekágyi segélyben (TGYÁS) részesülő anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének ideje alatt szűnt meg, akkor, ha a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállása alatt keletkezett és a szülés előtti két évben 365 napon át biztosított volt.
A jogosultság vizsgálata során szülőnek kell tekinteni
a vér szerinti és az örökbefogadó szülőt, a szülővel együtt élő házastársat, bejegyzett élettársat.
azt a személyt, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe akarja fogadni és az erre irányuló eljárás már folyamatban van.
a gyámot.
GYES:
Kik jogosultak rá?
Gyermekgondozási segélyre jogosult a szülő - ideértve a kiskorú szülőt -, a nevelőszülő, a gyám a saját háztartásában nevelt
gyermek 3. életévének betöltéséig.
ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig (amennyiben ikergyermekek esetén a tankötelessé válás éve nem egyezik meg, úgy a legkésőbb tankötelessé váló gyermeket kell figyelembe venni). A gyermek tankötelessé válásának időpontjaként legfeljebb a gyermek 10. életéve betöltésének napját kell érteni.
tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig. Tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyermek esetén - amennyiben rá tekintettel családi pótlékot még nem igényeltek - az igénybejelentéshez csatolni kell az 5/2003. (II.19.) ESzCsM rendelet szerinti igazolást.
A gyermek szülőjének vér szerinti, örökbefogadó szülője, továbbá annak együtt élő házastársa (a továbbiakban együtt: nagyszülő) is jogosult a gyermekgondozási segélyre, ha a gyermek
az első életévét betöltötte és,
gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik, valamint
szülei írásban nyilatkoznak arról, hogy a gyermekgondozási segélyről lemondanak és egyetértenek a gyermekgondozási segélynek nagyszülő részéről történő igénylésével.
A nagyszülő részére a gyermekgondozási segélyre való jogosultság a fenti feltételek fennállása esetén kizárólag akkor állapítható meg, ha
ő maga megfelel az ellátásra való jogosultság feltételeinek,
a szülő esetében is fennállnak a jogosultsági feltételek.
GYET:
Kik jogosultak rá?
Az ellátásra az a szülő, nevelőszülő és gyám jogosult, aki saját háztartásában három vagy több kiskorút nevel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!