Ha az anya az apa tudta nélkül adja örökbe a babát, de még benne van az apa a 6 hétbe?
Ha a gyerek jogtalanul, az apa tudta nélkül lett örökbe adva akkor nem szamít a 6 hét. Viszont érdemes mérlegelni kinél lenne jobb helye a gyereknek...
Dns vizsgálat nem tudom mennyi idő
Házasok voltatok, vagy volt apasági nyilatkozat? Gondolom nem, mert akkor nem tudta volna örökbe adni, így ugye az apa ismeretlen.
Ebből apasági per lesz, ha jók a körülményeit, szerintem nyert ügyek van, más kérdés, hogy elhúzódhat egy darabig.
Menü
Örökbe.huMindent az örökbefogadásról
A vér szerinti apa jogai örökbeadásnál
Az örökbefogadott gyerekek nagy részénél a vér szerinti apa ismeretlen. Ma ennek a jogi hátterét járom körül. Visszakérheti, visszakaphatja egy később felbukkanó vér szerinti apa az örökbefogadott gyereket?
Főleg azzal az esettel foglalkozom, mikor a vér szerinti szülők hozzájárulnak a gyerek nyílt vagy titkos örökbefogadásához, általában újszülöttnél, ahogy a köznyelv tartja, „lemondanak” róla.
Mikor kell a vér szerinti apának is beleegyeznie az örökbeadásba?
Ha a szülőanya házas (vagy az volt a fogamzáskor), a gyereket csak akkor lehet örökbe adni, ha a férj is hozzájárul ehhez – függetlenül attól, hogy ki a gyerek vér szerinti apja.
Ha a szülőanya nem házas, az örökbeadásnál nyilatkozhat úgy, hogy nem kívánja megnevezni az apát. Ekkor az apát nem keresi a gyámhivatal, a gyereket örökbe adják.
Ha a szülők nem élnek házasságban, akkor is megteheti a vér szerinti apa, hogy apasági nyilatkozattal elismeri a gyereket, ebben az esetben az ő hozzájárulása is kell az örökbefogadáshoz.
Ha viszont a szülőanya megnevezi az apát, és az apa az apaságot elismeri, de nem mond le a gyerekről (nem járul hozzá az örökbefogadáshoz), akkor nem jöhet létre az örökbefogadás.
A hazai örökbeadások nagy részében nem jegyeznek be apát.
Nagyon sokszor valóban az az oka az örökbeadásnak, hogy az apa nem vállalja a felelősséget, nem akarja a gyereket, már a terhesség alatt kilép a kapcsolatból, és az anya nem tudja egyedül felnevelni. Előfordulnak viszont olyan esetek is, mikor a szülők élettársak, esetleg több közös gyereket is nevelnek, sőt az apa is elkíséri a gyámhivatalba az anyát. A közvetítő civil szervezetek gyakran ilyen esetben is lebeszélik az apát az apaság elismeréséről, hogy „ne kelljen még egy papírral vacakolni”.
Visszakérheti az apa a gyereket a hat hét alatt?
Ha az apa (férj) is lemondott az újszülöttről, akkor a hat hetes visszalépési időszak alatt ő is visszakérheti.
Ha ismeretlen apát jegyeztek be, és az örökbefogadás lezárulása előtt előkerül egy férfi, aki azt állítja, hogy ő az apa, akkor a gyámhivatal fel fogja függeszteni az örökbefogadási eljárást a kérdés eldöntéséig. Ha az anya is hozzájárul, akkor apasági nyilatkozatot tehet. Ha az anya nem járul hozzá, akkor perindítás esetén bíróság állapítja meg az apaságot. Ha ez megtörtént, és az egyéb feltételek teljesülnek, akkor ő (vagy a családja) nevelheti a gyereket. Az újszülöttek örökbeadásánál évi néhány visszalépés történt eddig, ezek többségében az apa előkerült, vállalta az apaságot és az anyával közösen a gyerek felnevelését.
Mi történik, ha az örökbefogadás után kerül elő az apa?
Ha az örökbefogadás lezárult, akkor már arra hivatkozva nem támadhatja meg az apa, hogy nem tudott a szülésről vagy örökbefogadásról. Ilyenkor már csak abban az esetben lehet kérni az örökbefogadásról szóló döntés visszavonását, ha a közigazgatási döntés tartalmát bűncselekmény befolyásolta (mondjuk, hamis papírokkal egy másik férfi jelent meg a gyámhivatalban a férj helyett), és ha a bűncselekmény elkövetését jogerős ítélet megállapította. A döntés azonban még ebben az esetben sem semmisíthető meg, ha az örökbefogadók jóhiszeműek voltak (azaz: nem működtek közre a bűncselekményben), és a döntés jogerőre emelkedése óta három év eltelt.
Mi a vér szerinti apa joga akkor, ha az örökbeadott gyerek félrelépésből származik? Azaz, az anya és férje lemondott, de a szerető magáénak követeli a gyereket?
Peren kívül megállapítható az apasága, ha a házaspár már 300 napja nem él együtt, és mindhárom fél egyetért az apaságban, és mindezt az örökbefogadás jogerőre emelkedése előtt elindítják. Ekkor kérheti vissza ő a gyereket. Pert a szerető nem indíthat, de a gyámhatóság igen, ha úgy ítéli, a gyerek érdeke az apával felnőni. Mindezt csak az örökbefogadás jogerőre emelkedése előtt.
Mi a helyzet idősebb gyerek örökbefogadásánál?
Az örökbefogadhatóvá nyilvánítást is csak akkor lehet visszavonni, ha bűncselekmény történt (lásd 3. pont). Az idősebb (nem újszülött) gyerekek általában eltöltöttek már valamennyi időt állami gondozásban, a gyámhivatalnak volt ideje a családi helyzetük körüljárására, az apa előkerülése náluk egyáltalán nem valószínű.
Milyen előnye van, ha az apa is nyilatkozik az örökbeadásról?
Ha az apa is lemond, az tiszta helyzetet teremt: tudott a szülésről, örökbeadásról, nem a háta mögött történt, nem akarta volna maga felnevelni a gyereket. A gyerekben sem alakulhat ki ilyen fantázia. (Bár nem jellemző, de egy-két eset biztos előfordult, mikor az ismeretlen apa egyedül vagy a családja segítségével együtt felnevelte volna a gyereket, de nem is tudott róla.) Egyébként meg az apa gyereke is. Nem lehet úgy tenni, mintha az örökbeadás csak a nő ügye, döntése lenne.
A gyerek számára előny, hogy az apa adatai is megmaradnak. Mikor az örökbefogadott gyerek később a származása megismerésére indul (amihez joga van!), az apát is megkeresheti külön. Ha nincs apa bejegyezve, és a szülőanya meghalt, nem elérhető vagy elutasítja a keresést, akkor a gyereknek az apához sem lesz szála.
Az írás elkészítésében az Emberi Erőforrások Minisztériumának szakemberei és SN olvasó segítettek.
A fényképeken a francia Yoan Delorme látható, egy vér szerinti apa, aki örökbeadott gyerekéért harcol. A férfi börtönben volt, mikor élettársa örökbe adta közös kisfiukat, Celestint. A férfi az örökbefogadással nagyjából egy időben nyújtotta be apasági kérelmét, a gyámhivatal azonban nem fogadta el. Delorme pert indított, másodfokon a bíróság elutasította kérését és az örökbefogadóknál hagyta az akkor már másfél éves kisfiút (ennek két éve). Az apa további jogi lépésekre készült a gyerek visszaszerzéséért a két évvel ezelőtti cikkek szerint. (A magyar cikk hibásan nevelőszülőket emleget, de a kisfiú örökbefogadó szülőknél él.)
Ha tetszett, oszd meg másokkal is!
FacebookE-mail
Related
Visszakérik a babákat? - az első fél év mérlege"idézet"
„Vegyen kutyát, ott lehet pedigrét kérni”"interjú"
A láthatatlan szülők"rendszer"
2016. november 16.16 hozzászólás« ElőzőKövetkező »
Szólj hozzá!
Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük
Hozzászólás
Név*
E-mail cím*
Honlap
Kérek e-mail értesítést az új hozzászólásokról.
Kérek e-mail értesítést az új bejegyzésekről.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
2016. november 16. - 09:12 szerzője háztartásbeli andrea
Jaj, ez az “apa” a fotón! Úgy gondolja, hogy jó lesz a gyereknek, ha az örökbefogadó családjától elveszi???? Bár nyilván ez nem szempont.
A mi esetünkben teljesen ismert mind azt anya mind az apa személye, adataikat féltett kincsként őrzöm. Ők nem mondtak le a gyerekről, bíróság vonta meg a szülői jogokat és nyilvánította örökbeadhatóvá a gyereket. A vsz szülők tudtommal nem fellebbeztek, és azután már nem is keresték a lányomat. Simán el tudom képzelni, hogy nem is értették pontosan, mi történik velük….
Kedvelés
2
0
Rate This
Válasz
2018. október 18. - 21:36 szerzője Kolompar andrad
Mi van akkor ha az anya kórházba hagyja az apa meg még megy a gyám hivatalnak apasági nyilatkozat ott tenni és a gyám hivatal állítólag cetlire ír ami a kislány aktajaba nem kerül be mivel át kerül másik megyébe az akta oda személyesen megy az apa kislány miatt azt hazudjak mindig nincs ittaktaja amikor utoljára megy azt mondják forduljon bírósághoz bíróság azt mondja végleg örökbe van adva akkor ez mi bűncselekmény..?
Kedvelés
0
0
Rate This
Válasz
2016. november 16. - 09:14 szerzője háztartásbeli andrea
ja, még annyi, hogy titkos örökbefogadás volt természetesen, de azért jó néhány adat kiszivárgott, ami tiszta szerencse, így sokkal könnyebb lesz keresni majd
Kedvelés
1
0
Rate This
Válasz
2016. november 16. - 09:22 szerzője Tigrisszem
Köszönjük ezt az összefoglalót, nagyon hasznos! Ami engem sokszor ki tud borítani, hogy a köztudatban az örökbefogadó szülő és a nevelőszülő ugyanaz. Nem értem, miért nem lehet ezt megérteni. Én akkor is tudtam, hogy van különbség, amikor még semmi közöm nem volt az örökbefogadáshoz. A szomorú az, hogy sok esetben a média torzítja el ezeket a tényeket…
Kedvelés
5
0
Rate This
Válasz
2016. november 16. - 09:27 szerzője Örökbe
Megjelent egy alapcikk franciául, amit valaki lefordított magyarra, és úgy gondolta, hogy ne legyen olyan unalmas, szinonimákat használ, csak nem tudta, hogy az örökbefogadó meg a nevelőszülő nem szinonimák…
Kedvelés
3
0
Rate This
Válasz
2016. november 16. - 09:38 szerzője Anyina
“A döntés azonban még ebben az esetben sem semmisíthető meg, ha az örökbefogadók jóhiszeműek voltak (azaz: nem működtek közre a bűncselekményben), és a döntés jogerőre emelkedése óta három év eltelt.”
Ez pontosan mit is jelent? Ha az öf. szülők jóhiszeműek voltak, de még nem telt el 3 év és megszületik a jogerős ítélet a bűncselekmény elkövetéséről, hogy a vsz. anya rosszhiszeműen járt el, a vsz. apa pedig kérné vissza a gyereket, akkor visszakérhetik a gyereket?
Kedvelés
0
0
Rate This
Válasz
2016. november 16. - 11:20 szerzője Örökbe
Igen.
Nyilván a bíróság mérlegeli, mi a gyerek érdeke, hol van jobb helyen.
Kedvelés
0
0
Rate This
Válasz
2016. november 16. - 12:34 szerzője SN
Azt jelenti, hogy semmis az örökbefogadásról szóló döntés. Azt, hogy ki neveli tovább a gyermeket, azt rendezni kell külön eljárásban. “A jogszabálysértő döntés megsemmisítése vagy megváltoztatása esetén a felügyeleti eljárásban intézkedni kell a döntéssel, illetve az annak alapján történt teljesítéssel vagy végrehajtással kialakult helyzet rendezéséről”.
Kedvelés
0
0
Rate This
Válasz
2016. november 16. - 12:35 szerzője SFanni
Nagyon jó lett az összefoglaló, gratulálok és köszönjük!
A gyámügynek/tegyesznek is látniuk kéne, hogy ne adjanak téves információkat…(nekünk nemrég azt mondták, hogy ha a vsz apa, amennyiben be tudja bizonyítani, hogy nem tudott a gyerekről, onnantól kezdve, hogy a tudomására jutott, 1 évig vissza kérheti. Erre a félelmemre/kérdésemre válaszoltál is a másik bejegyzésnél, amit ezúton is ismét megköszönök, mert akkor nagyon megijedtem…)
Kedvelés
Nem, nem egyértelmű hogy kinél van jobb helye.
Volt rá 9 hónapod hogy apasági nyilatkozatot tegyél és rendezd a gyerek körülményeit, akár már te vidd haza a kórházból.
Neked erre nem volt időd,míg az idegen öröknefogadónak igem, akkor mi is az egyértelmű???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!