Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ez beszédben való visszafejlőd...

Ez beszédben való visszafejlődés vagy egy normális fejlődési szakasz egy kisgyereknél?

Figyelt kérdés

Kislnyom három éves. Nemrégiben kezdett el olyan módon előadni kis történeteket, hogy azokban önmagát a nevén nevezi. Pl.: a szobámban ott van a farkas, elbújt az asztalom alá, Timike utánament és elűzte. Vagy: Felkészülni, vigyázz, rajt, és most Timike nagyot ugrott, átugrotta az akadályt és folytatta a versenyt. Vagy: Timike felpattant a biciklijére, tett két kört és újra a szobába biciklizett be. Előfordul, hogy a vacsoránál mondja, hogy "Timike ülj szépen az asztalnál". Ezt a bölcsis gondozók szokták neki és a társainak is mondani, gondolom ez innen jön. És ehhez hasonlókat mond még.


Erre korábban nem volt példa, kb. 1 hónapja észleljük. Szólunk neki, hogy ha magáról beszél, akkor mondja, hogy "én", de úgy tűnik, hogy ezekben a szituációs kis mesemondásokban vagy történetelmesélésekben jobban szereti a nevét használni, ezáltal a mondat ragozása is változik.


Egyébként szépen, választékosan, bő szókinccsel beszél, ragozása is megfelelő. Szereti a meséket, mondókákat, élvezi a könyveket. Többször előfordul, hogy az ezekben lévő szituációkat játsza el magában.


Ez csak valami mesemondási, szitációs dolog, vagy nagyon helytelenül csinálja? Nem tudjuk eldönteni, hogy javítsuk-e ki, vagy hagyjuk, hogy így mesélgessen?


Aki tapasztalt már ilyet, megírná, hogy náluk hogyan volt?


2014. febr. 12. 09:26
 1/9 anonim ***** válasza:

nem kell kijavítani, ez teljesen természetes, pont azzal zavarnád össze, ha elkezdenéd javíthatni

szépen magától fogja használni az E/1-t, nagyon sok kisgyerek E/3-ben kezd el magáról beszélni

az egyetlen teendő, hogy ti továbbra is E/2 személyben beszéltek vele

2014. febr. 12. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ne szóljatok rá, ne vegyétek el a kedvét a beszédtől a javítgatással. Ne foglalkozzatok ezzel, háromévesen tök normális. És aranyos is :) És ennél nagyobb bajod ne legyen soha.
2014. febr. 12. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm.


Beszélni két évesen kezdett, minden probléma nélkül bővült a szókincse és a ragozása is jó volt. Már egy éve tökéletesen beszél, csak ez az egy hónapja előjött mesélési dolog ijesztett meg, de akkor ezek szerint normális.


Igyekszem megállni, hogy ne javítsuk ki.

2014. febr. 12. 10:07
 4/9 anonim ***** válasza:
Én nem vagyok egy matekzseni, de ezek szerint amint beszélni kezdett, tökéletesen beszélt?
2014. febr. 12. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó, a kislányom kb. 1 évesen kezdett apróbb szótagokat mondani, majd ezeket egymáshoz fűzte. Sokáig csak ezeket ismételgette. Majd másfél éves korától két éves koráig egyre több szótagot, majd egyre több szót pakolt egymás mellé, hozzátette a kötőszavakat, stb., aztán két éves korában beindult az egész beszéd, és igen, akkor már szinte mondatokban beszélt. Nem dicsekszem, távol álljon tőlem, ezzel csak azt érzékeltettem, hogy a kis agyában szépen elraktározta mindazt, amit hallott tőlünk, aztán amikor megérett rá, akkor elkezdett szépen beszélni, mint írtam, egy éve tökéletesen beszél (nem kell matekzseninek lenni: két éves kortól három éves korig pont egy év). Ezután jött az általam felvetett kérdés.
2014. febr. 12. 10:19
 6/9 anonim ***** válasza:

3,5 éves a kisfiam.

Néha ő is szokott ilyen történeteket mondani, amiből egy idő után lejön, hogy róla szólnak.

Azt figyeltem meg, hogy gyakran a járműveivel, állataival stb. lejátssza az őt foglalkoztató eseményeket. Pl. ha összeveszett valakivelaz oviban vagy elvették a játékot vagy számára fontos, esetleg feszültséget hordozó dolgokat.

(igen, nekünk ez egy legyintés, de neki akkor az élete egyik legfontosabb eseménye)


Ilyenkor olyan, mintha ő lenne a "játékmester" és irányítja a történéseket- mintha ezért lenne ő nem ÉN, hanem a keresztnevén szólítja magát vagy az őt megszemélyesítő állatkát, vonatot stb.


Gyakran felismerhető a kiváltó történet a játékában, de a kimenetele sokszor más (pl. megszeretik egymást ahelyett, hogy csúfolódnának, vagy épp fordítva, jól megharapja, megbünteti az egyik a másikat, amire ugye a normál életben nincs lehetősége).


Szerintem ezek jó játékok, én nem avatkozom bele, nem javítom ki, mert úgy látom, hogy fontos része a napi élményeinek a feldolgozásában, a feszültségoldásban, a szociális készségek gyakorlásában.

Talán nálatok is ilyen lehet, nem?

2014. febr. 12. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó, köszönöm, nagyon hasznos volt.


Talán hasonló lehet a mi kislányunkkal is. Egyik-másik elmesélt története valamelyik mesekönyvben fellelhető, azt magával lejátszatja, egyik-másik szituáció szintén köthető valamihez (pl. ahogy fentebb írtam, szól magának, hogy szépen üljön az asztalnál), ez a bölcsis étkezésnél a gondozóktól biztosan elhangzott felé. Van, amelyik meséjében ő is említ bölcsistársát, hasonlóan a te kisfiadéhoz. De olyan elbeszélése is van, amit nem tudok kötni sehova, de valószínűleg elég, ha ő tudja, hogy honnan van a történet.


Hagyom, hogy így meséljen, nem javítom ki. Közben más okból kifolyólag beszéltem a gyermekorvosával, ő mondta, hogy ezek a meseelbeszélések jó dolgok, a fantáziavilága kivetül ezekben.


Köszönöm mindenkinek a válaszát.

2014. febr. 12. 12:05
 8/9 anonim ***** válasza:
Kis fiam 3 éves lesz,kb 1,5 évesen kezdett el tőmondatokban beszélni ekkor még E/2,E/3,E/1 személy váltakozott ha máról beszélt,majd 21 hónaposan egyik napról a másikra folyékonyan és összetett mondatokban kezdett el beszélni megfelelő személyben megfelelő ragozásban,azóta is ez van,de ha megkérdezem ki van az ölemben akkor azt mondja "Zaján",tehát nagyon ritka a nevén nevezi magát,szerintem ezzel nincs baj.
2014. febr. 12. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
*magáról
2014. febr. 12. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!