Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Minden 1,5-2 év közötti...

Minden 1,5-2 év közötti kisfiúval ennyire nehéz? Mi ez, dackorszak? Mikorra múlik el?

Figyelt kérdés

A kisfiam - bár ő a mindenem - valami iszonyúan nehezen elviselhető személyiség, olyan, aki egy pár perc alatt teljesen leszívja az ember összes energiáját. Teljesen kimerültem már az elmúlt hónapokban.

Reggeltől-estig megállás nélkül, kiabálva rohangászik a lakásban és minden fiókot, szekrényt rámol ki, dobál mindent szét. Ha próbálom megakadályozni a "rohamot", hosszú ideig elviselhetetlen hangon ordít és még néha dühében még kárt is tesz magában. Mostanában már szót sem fogad egyáltalán, semmit nem csinál meg, amit mondok. Az utóbbi időben már alig tudom fegyelmezni, pedig elég határozott és szigorú vagyok. Annyit hisztizik és ordít egész nap, hogy már alig bírom cérnával. Komolyan mondom, szégyellem, de sokszor alig várom, hogy elaludjon egy kicsit. Félek, hogy hogyan fogok tudni belőle így normális felnőttet nevelni? Mit csináljak? Mi ez, dackorszak? Más gyerek is ilyen?


2009. nov. 10. 14:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk is így van, de én ráhagyom. Próbálkozik keményen. Most 1,5 éves és 33 hetes terhes vagyok. Néha nehéz velük, de az én fiam alapban nyugodt. Őrá néha tör ez rá és akkor a fejét is a földbe veri. Hagyd hadd sírjon. Majd rájön hogy nem ér el vele semmit. Van úgy hogy 101. szerre is el kell mondani ugyanazt.
2009. nov. 10. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Köszi! :-)

Most végre alszik, de ma például még egész nap mindenért 5 percenként ordított. Az állandó rohangálást, rámolást még tudomásul is veszem, de az egész napos ordítás... Már majd szétszakad a hangzavartól a fejem. Létezik, hogy egy ilyen idős gyerek még ennyit ordít?

2009. nov. 10. 14:58
 3/12 anonim ***** válasza:
Szia! Az én kisfiam 17 hónapos, de el sem tudom képzelni, hogy úgy viselkedjen, mint a te kisfiad. (Legalábbis eddig , így volt...)Akkor csinál rosszságot pl. kiszedi a virágföldet, amikor már jó ideje nem figyelünk rá és figyelmet követel - szerinem. Azt, hogy ordítson el sem tudom képzelni. Hogy telik a napotok, foglalkozol vele sokat, játszotok, nézegettek könyvet pélául, segít neked a főzésben, takarításban?Eleget vagytok kint levegőn, van hol levezetnie a felesleges energiáit?Mi sokat vagyunk kinn (még rossz időben, hidegben is), hogy menjen, nézelődjön, fáradjon. Mivel szeret pélául játszani, sokat néz tv-t,írd meg, ha tudok segítek.
2009. nov. 11. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod, aranyos vagy, hogy segíteni akarsz!

Az alapvető helyzet az, hogy a kisfiamnak valami hihetetlenül nagy mozgásigénye, és rengeteg energiája van. Emellett pedig ragaszkodik hozzá, hogy egyfolytában csak rá figyeljen az ember.

Amellett, hogy minden nap főzök, mosogatok, mosok, takarítok, mindenbe igyekszem bevonni őt. Együtt főzünk, mosunk, takarítunk. De ha egy fél percre nem figyelek rá, már olyasmit csinál, hogy hihetetlen.

A mai nap például: mondtam neki, hogy menjünk mossuk ki a ruhákat (nem gépben, hanem kézzel). Engedtünk együtt vizet, segített emelgetni a nagy vödröt, öntöttük együtt a mosószert, beraktuk a ruhát a vízbe. Erre gyorsan kirohant a fürdőszobából. Kimentem megkavarni a levest a tűzhelyen. Körülbelül 1 percet voltam a konyhában. Megyek vissza a fürdőszobába, hát mit látok? Vödörrel meri ki a vizet és önti bele az összeset a centrifugába, aminek ugye "orrán-száján" folyik kifelé a sok-sok víz. Szóval az egész fürdőszobát eláztatta egy perc alatt. Próbáltam neki megmagyarázni higgadtan, hogy ez így nem jó, kézen fogtam és kivezettem a fürdőszobából. Na erre hatalmas ordítás, mert eltiltottam ettől a fantasztikus játéktól. Ez csak egy dolog, és száz ilyen van naponta. Nem tudom már biztonságosabbá tenni a lakást, mert mindent felér és elér. Kinyitja a vízcsapot, mert virágot locsol és "elfelejti" elzárni, telepakolja a sütőt műanyag tálakkal ("süt"), összeszedi a lakásban lévő összes szőnyeget egy csomóba ("takarít"), a konyhában mint a szélvész, úgy pakol, és "főz" az edényekben, telerakja őket krumpihéjjal, kavargatja, benyúl a hűtőbe mustárért, azt önt a krumplira, meg persze a fél konyha mustáros. Szóval nagyon eredeti és aranyos ötletei vannak, csak egyszerűen mindig kárt csinál. És olyan tempóban végzi mindezt, hogy nem tudok mindent megtiltani és megakadályozni! Olyan, mintha hozzá képest le lennék lassulva. Amíg összetakarítom a konyhai tevékenysége eredményét, már szét is szedte a hálószobát... Rohan mindenfelé. Egy üldözéses "játék" az egész napom. Hiába vagyok vele szigorú, nem győzöm megakadályozni a "rohamot". Hiába, egy másfél éves elmúlt gyereket meg nem zárhatok be a szobába, ha nem játszik el egyedül.

Egyébként rengeteget sétálunk és megyünk levegőre. Minden nap legalább 2 órát vagyunk kint. De a házimunkát el kell végeznem, nem lehetünk mindig csak kint...

Na most jó sokat írtam, már lassan fel is ébred, biztos!

Még egyszer köszi az érdeklődést!

2009. nov. 11. 16:03
 5/12 anonim ***** válasza:
Mintha az én fiamról írnál... 23 hónapos és dettó, mint a tied. Az egyik "rosszaságát" mire eltakarítom vagy rendbe rakom, már kettő másikat csinál helyette. Vannak napok, amikor "szó nélkül" tűröm a sorsom:-), aztán rosszabb napokon sajnos kiabálok. Én bízom benne, hogy ez "csak" a két év körüli dackorszak kezdete...ami kb három éves korig tart:-)))
2009. nov. 12. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Szia, az én kisfiam is másfél éves, és ne haragudj ha kicsit erősebben fogalmazok, mert nem akarlak megbántani, de én abban nem hiszek, hogy egy gyerek ilyennek születik. Abban valóban vannak különbségek, hogy az egyik gyerek elevenebb, több energiája van, több mozgásigénye stb., de arra egész pici korától kezdve meg kell tanítani, hogy amit a szülő mond, az "szent, sérthetetlen és megváltoztathatatlan". Azért van a szülő, hogy szeressen, óvjon, védjen és: HATÁROKAT SZABJON!. Mert ő még nem tudja a határait, és minden gyerek persze hogy próbálkozik. A viselkedés amit leírsz már nagyon el van fajulva, ilyenkor már nagyon nehéz is ezt megváltoztatni. A legelején, a legelső próbálkozásoknál kell még az ilyesminek gátat szabni, ugyanis ha az első pillanattól az ordítozást, a szétpakolást és a sorozatos engedetlenségeket nem hagyod, nem engeded és megbünteted, a kis agyában fel sem fog merülni, hogy ezt ő megteheti, egyszerűen tudni fogja, hogy: nem szabad!! Attól időnként minden gyerek próbálkozik persze, és az nem is baj, okosak, értelmesek, de a szülőnek következetesnek kell lenni. Az a baj, a mai szülők már nem hisznek a fegyelmezésben. Én bizony rácsapok a pelusra ha nem csinálja amire megkértem, pedig tudom hogy ÉRTI, HOGY MIRE KÉRTEM, ÉS AKKOR SEM TESZI. Tehát csak olyankor büntetem, amikor tudatosan engedetlen, hiszen ha ezt nem teszed meg, valóban soha nem fogsz tudni neki parancsolni, és azért érdemes azon elgondolkozni, hogy most még ilyen dolgokban engedetlen, de mit fogsz tenni akkor amikor majd óvodás lesz, aztán iskolás, aztán teenager...? Akkor már nem lehet egy gyereket megnevelni. A kiabálás nem segít, azt megszokják a gyerekek, egyébként ő is azért kiabál, mert tőled is ezt látja. Még most sem késő változtatni, én elmondanám neki hogy mostantól nem teheti ezeket a dolgokat, és századszor sem engedném, és oda kell kicsit csapni a pelusra. Nem fáj az nekik, nem a fájdalom a lényeg, de megretten, és megérti, hogy nem tehet meg mindent. Egyébként annak idején még az én Anyámnak azt mondta a védőnő, amikor mi (a bátyámmal) kisbabák voltunk, hogyha nem akar idegbeteg gyereket, akkor a hisztit meg kell fékezni, nem úgy kell tekinteni mint szükséges rosszat ami elmúlik, mert lehet hogy ebben a formában el is fog múlni, de az engedetlenség megmarad. Az engedetlenségből pedig tiszteletlenség lesz előbb-utóbb, és akkor mit csinálsz majd? A gyermeked érdekében legyél szigorúbb és következetes ha az én tanácsomat megfogadod. Remélem nem bántottalak meg, hiszen ezek nem könnyű dolgok, és mindig minden szülő a legjobbat akarja a gyermekének. Még Anyámra visszatérve (bár én ezt még nem próbáltam) neki azt javasolta védőnő, amikor kimondottan hisztizik egy gyerek (a bátyám még földhöz is verte magát) pohárba pici hideg vizet kell tenni, és az arcába loccsantani, és attól magához tér, hiszen ugye pont azt történik a hisztinél, hogy a gyerek egyre jobban belelovalja magát. Sok sikert és kitartást kívánok. Még annyit szeretnék kérdezni, mert erre nem tértél ki, hogy egyedül neveled-e a kisfiad, vagy a pároddal? És ha vele, rá sem figyel? A párod sem tudja leállítani ezt a viselkedést? Mert esetleg az apai szigor is segíthet szerintem.... de ez nagyon hosszú téma, ha van kérdésed, szívesen fogadom. Még egyszer: kitartás, biztos sikerül majd túljutnod ezen a helyzeten!
2009. nov. 12. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
A 14:37-es vagyok. Eszembe jutott, hogy a minap egyik este a fiam mikor leültünk vacsizni végig kiabált a székében, éhes volt, de enni nem akart csak ordított, feszítette magát. Egy idő után bevittem a szobájába, betettem az ágyába és mondtam neki, hogy amíg nem nyugszik meg itt marad. Végig kiabált persze (mi azalatt legalább megvacsiztunk) mikor visszamentem és kihoztam 10 perc múlva, betettem a székbe és megvacsizott szó nélkül. Legközelebb mikor kezdte volna a műsort mondtam neki, hogy beteszlek az ágyba és egyből tudta mi van, nem is próbálkozott. Próbálj vmi. büntetést kitalálni neki, korlátokat szabni neki. Most ennyi jutott az eszembe. Férjedre sem hallgat?
2009. nov. 13. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat!

Nem "tűntem el", csak az utóbbi 1-2 napban nem volt időm a gép elé leülni, olyan sok dolog összejött.

Természetesen nem sértődtem meg a 4. válaszon sem, sőt, több dologban én is hasonlóan gondolom a dolgokat. Az 5. és egyben már ez egyik korábbi válaszban leírt eset, meg szinte tipikus nálunk is!

Most egy kicsit jobb a helyzet, mert véget ért az esős idő és tegnapelőtt, tegnap ismét 2,5 órát játszhatott kint a szabadban a fiatalember. Szóval jól kijátszotta magát és nem is volt semmi gond. Rájöttem, hogy olyankor van ez a viselkedése, amikor itthon "kicsi neki a tér". Ilyenkor egyszerűen nem tudom a figyelmét hosszú időre lekötni, mert úgy érzi magát, mint egy ketrecbe zárt oroszlán. Szóval ha kint vagyunk, vagy esetleg a nagymamáéknál vagyunk, ahol nagy a kert is és a lakás is, ott nincs ilyen probléma.

Igazatok van abban, hogy a hisztit kezelni kell.

Idáig én is ugyanazt a módszert alkalmaztam, mint az 5. válaszban írtátok. Egyszerűen leraktam a szobában, hogy hadd ordítsa ki magát egy kicsit. Van ugyanis egy magas falú járóka, ahova "büntetésből leraktam" néha, de sajnos már befelé tud mászni és kifelé is boldogul lassan, így nem merem otthagyni, mert a kimászás közben fejreesne. A szobában meg féltem egyedül hagyni még egy pár percre is (ablak, szekrények üveges vitrin része, stb. elég veszélyesek lehetnek).

Te hogyan hova tetted/teszed a kisfiad a szobában, ha büntetésből hagyod ott? Csak a szobában, vagy a kiságyában van ilyenkor?

A fenékre csapás ellen sem tiltakozom, ahogy a 4. válaszban olvastam. Néha ez is előfordul nálunk. Azzal is teljesen egyetértek, hogy ilyen korban, kisgyerekként kell megnevelni, mert később késő lesz. Csak vannak olyan gyerekek, akikkel könnyű bánni (a környezetemben csak ilyen van a mi fiunkon kívül), meg vannak akikkel nagyon nehéz. A "pici vízzel az arcába öntést" viszont én nem tartom helyes dolognak. Lehet, hogy hatásos hirtelen, de szerintem ez már veszélyes is lehet. Sokszor annyira belelovallják ugyanis magukat a hisztibe a gyerekek, hogy egy ilyen hideg vizes módszer akár egészségügyi kockázatot is rejthet magában. (Pl. elkezd levegő után kapkodni, fulladozik, stb.) Az apai szigor hatása nálunk nem működik, mert a férjem sokkal lágyszívűbb a gyerekkel kapcsolatban, mint én. Sajnos sokszor túlságosan is leveszi a kissrác a lábáról. Szóval nálunk előlem "menekül" a gyerek az apjához, ha baj van. Persze a helytelen dolgokat a férjem sem engedi, de sajnos - mivel jóval kevesebbet van itthon - nem ismeri annyira azokat a nyilvánvaló trükköket, amiket egy ilyen idős gyerek már rafináltan alkalmaz. Így sokszor a hisztit is sírásnak fogja fel.

Szóval ez a helyzet. Köszi a válaszokat még egyszer!

2009. nov. 15. 07:34
 9/12 anonim ***** válasza:

Én nem tartom jó ötletnek, hogy egy pici gyereket túlzottan beszabályozzanak. Ha folyamatosan a "nem"-ekkel szembesül, főleg akkor, amikor még nem képes megérteni, hogy miért nem szabad csinálni valamit, az inkább csak elbizonytalanítja szegényt, vagy rosszabb esetben egyszerűen nem fog törődni egy idő után a tiltással... Az én fiam 20 hónapos, szintén igazi tesz-vesz legényke, mindenben "segít" idehaza. Ennek általában hasonló eredménye szokott lenni, mint a kérdező anyukánál... Vannak "kreatív rajzok" a bútorokon, néha ötször öltöztetem át egy nap, időnként szétesik a fiók, és háromszor annyi időbe tart kiteregetni, mint régen... Mégis úgy gondolom, inkább legyen ilyen a fiam, mint hogy egész nap a sarokban kucorogjon. Ráadásul hogyan is büntetném meg azért, hogy nekem akar segíteni?


Nálunk jól bevált, hogy megtanítottam "szerelni", vannak is kis "szerszámai", és ha már nagyon nem bírok vele, megkérem, hogy szerelje meg a szekrényt, vagy a mosógépet, stb. Ő pedig olyankor jó 10 percig azt játssza, hogy fúr-farag, és addig én tehetem a dolgomat.


Másik dolog, hogy időnként levisszük játszóházba, gyerekek közé, tombolni. Szerintem ez is nagyon fontos, főleg, ha nincs testvére. Szerintem egyébként az ennyire aktív lurkóknál kifejezetten áldásos lehet egy testvér, mi is tervezzük, csak még helyszűkében vagyunk...


A hisztivel kapcsolatban az a véleményem, hogy ez a korral jár. Ilyenkor szerintem teljesen felesleges "büntetni", a legjobb, ha nem vesz róla tudomást az ember, már ha képes rá... (És még csak véletlenül sem enged neki.) Hasznos lehet még a figyelem elterelése is a hiszti kiváltó okáról.


Én egyedül akkor szoktam határozottan, és tettlegesen szankcionálni, amikor verekedni próbál, csíp, harap, vagy hajat húz. Olyankor vissza szokta kapni, amit nekem okoz, és úgy tűnik, hatásos a dolog, mert egy ideje nem is próbálkozik ilyesmivel.

2009. nov. 16. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Neked is köszönöm, hogy írtál!

Azt hiszem ez a legutóbbi válasz fogalmazta meg a legpontosabban azt, amiről szó van.

Az én kisfiam is segíteni akar nekem, és persze kipróbálni mindent, amit csak megismer ezen a nagy, számára még ismeretlen világon! Tehát őt sem eleve a rosszaság vezérli, csak nehezen tudja még kezelni azt a helyzetet, hogy nem minden az ő akarata szerint alakul. Ebből adódnak a kiabálások, ordibálások. Sajnos sokszor az én türelmem is véges, és csak szeretnék olyan nyugodt maradni ezzel kapcsolatban, mint a legutolsó válaszoló anyuka. Szóval az a baj, hogy én sokszor "kiakadok", mert rengeteg a dolog, amit csinálni kellene, és úgy érzem nem jutok semmire. De valójában - a szándékos, "csakazértis" rosszaságot leszámítva - sok esetben nálunk is csak a segítő szándék és a megismerő, tesz-vesz tevékenység eredménye sül el rosszul.

Amióta a kérdést írtam, minden nap tudtunk hosszabb időre kimenni: boltba mentünk bevásárolni, játszótérre mentünk mászókázni, csúszdázni, hintázni, kimentünk a közeli tóhoz a kacsákat megnézni, stb. Nem is volt semmi gond egész nap. Nem volt bezártság, nem volt probléma.

2009. nov. 16. 21:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!