Érdemes egy 9 éves gyereket "erőszakkal" zongoratanulásra fogni?
Vannak különféle hangszereim a pianínótól kezdve a szintin át a gitárig, én játszogatok is ezeken, de a fiamat ez az egész hangszertanulás-dolog abszolút nem érdekli.. számára a hangszertanulás (de úgy összességében a tanulás is mint olyan) egyenlő az inkvizíciós kínzással.
Amúgy jóeszű, ha valaminek úgy igazán nekiül, akkor rekordsebességgel tudja megtanulni, csakhogy sajnos utál tanulni, a zonogra elé pedig hat lóval sem lehet odavontatni.
én nagyon fontosnak tartom, hogy minimálisan értsen a hangszerekhez a gyerek.
de erőszakkal nem. valahogy meg kell hozni a kedvét, nem baj ha sok idő.
próbáld meg nem kényszeríteni, mókázzatok a hangszerekkel sokat, aztán majd csak megjön a kedve. én kamasz koromban tanultam gitározni, szóval semmiről nincs lekésve, főleg ha nem ezt a pályát szánja neki a sors :)
Teljesen fölösleges...
Nekem a bátyám zongorázott, 4 évvel volt idősebb, így alig vártam, hogy 8-9 évesen én is elkezdhessem. Aztán a lelkesedésem hamar elmúlt pár év alatt, de akkor már muszáj volt befejezni, anyukám erőltette hogy a zenei ált. képzést, ami 6 év, azt ugye kijárjam...hát utáltam :(
De megcsináltam a tisztesség kedvéért. Azóta sincsen semmi hasznom belőle, semmi értelme nem volt, csak az, hogy heti 4 délutánt szolfézson és zongoraórán meg énekkaron töltöttem, aztán meg persze gyakorlással.
És igen, inkább sportoltam volna valamit, és akkor talán nem kellett volna ducin kezdenem a gimit...
"Erőszakkal" semmit sem érdemes. Más az érdeklődési köre, és ezt el kell fogadni. Meg kell nézni, hogy mi az, ami őt leköti, és arra "ráerősíteni", tehát megteremteni a lehetőséget, hogy azon a területen ki tudjon bontakozni.
Nekem pl. semmilyen zenei tehetségem nincs, nincs hozzá hallásom, ha akartam volna sem tudtam volna, és nem tudnék semmilyen tehetséget felmutatni ezen a téren. Viszont az idegennyelvek tanulása könnyen megy, és élvezem, szeretek angolul, spanyolul, németül filmeket nézni, vagy ezeken a nyelveken olvasni. Ez a "hobbi" pl a munkaerőpiacon sem hátrány.
Nagyjából bennem is hasonló gondolatok fogalmazódtak meg, mint amelyeket a fentebbi válaszokban adtatok, csakhogy van egy sajátos vetülete is ennek a kérdésnek; az iskolába járás és az ott leadott anyag megtanulása is mind-mind kötelesség; olyan, amelyhez a gyerekeknek - a legtöbb esetben - semmi kedvük sincs, ergo kényszerítjük őket olyasmire, amit nem szeretnének csinálni.
Ha rajtuk múlna, leginkább nem tanulnának semmit.
A zenetanulást az alapműveltség részének tekintem, csakúgy mint az írást, olvasást, matekot. Ez nem hobbi, mint a kertészkedés, hanem olyan tudás, amely hozzátartozik (tartozna) minden ember életéhez, hiszen a zene az egyik legősibb és legerősebb kifejezőeszköz és kommunikációs forma.
Minden iskolát végzett gyerektől elvárjuk, hogy tudjon írni, olvasni, számolni - ez többé-kevésbé teljesül is. Azt viszont senkitől nem várjuk el, hogy pl. le tudjon fogni akárcsak néhány egyszerű hármashangzatot is zongorán. Neadj'isten gitáron egy E dúrt. Pedig szerintem ez is az alapműveltség része lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!