Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mesenézés és kisgyerekek....

Mesenézés és kisgyerekek. Anyukák, ez most komoly?

Figyelt kérdés

Olvastam nemrég egy kérdést, már vagy 2 éves volt, hogy ki mit enged és ki mit nem enged a gyerekének nézni. Meg hogy milyen brutálisak a mai mesék és stb.


Nem vitát akarok szítani, és egyéb ilyen hátsószándékom sincs, de..én, a bátyám és nagyon sok korombeli (vegyük a 20-25 éves korosztályt) ilyeneken nőtt fel. És jelentem, soha senki nem tett semmi olyasfajta erőszakot senkin, amit egy átlagos kisgyerek ne követne el. Nem mondom, voltak "aranyosabb" részek is mesekorszakunkba, mint Vízipók, Dr. Bubó, de szerintem értitek mit akarok mondani. Azt is elismerem, hogy már elég sok az erőszak a mesékbe, de azt is gondolom, hogy túlfélti sok anya a gyerekét ezektől. Ha azt nézzük akkor a Disney mesék közül az Oroszlánkirály(amit rongyosra néztem VHS-en és mai napig szívszerelem) is elég sok felnőttek számára már érthető elemet tartalmaz (Hitleres karlendítés pl) mégis elfogadott mesének számít kicsiknek.


Ti hogy vélekedtek ezekről? Tényleg ilyen szinten szabályozni kell a kicsik mesenézését? Érdekelnek a véleményeitek, de lehetőleg nem provokatív, hanem normális stílusban!


Köszi! :)


2013. jún. 12. 21:11
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
76%
Szerintem sem kell ezt túlbonyolítani. A gyereknek el kell magyarázni, hogy az csak mese.
2013. jún. 12. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Amikor a lányom kicsi korában olyan agresszív mesét nézett (annak ellenére, hogy én nem találtam benne semmi agresszív elemet), amitől megijedt, és nem értett, akkor egy hétig rémálmai voltak, és nagyon nehezen aludt vissza. Éppen ezért pár évig erőteljesen válogattam a meséket...


És nem kell ehhez dragon ballra és társaira gondolni (ami tényleg nem gyereknek való). Neki elég volt egy sárkány, vagy egy boszorkány...


Egy kisgyereknek nem tudod elmagyarázni, hogy ez csak mese. Neki ez ugyanolyan valóság, mint a való élet. És gyakran ijesztő... és vannak erre hajlamos gyerekek, akik azt hiszik, ez a természetes.


Lehet, te nem lettél agresszív miatta... mások viszont igen. És előre nem lehet tudni, egy gyerekből ez mit fog kiváltani.

2013. jún. 12. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Jó persze nem is úgy értettem, hogy bölcsisnek kell elmagyarázni.

Magyar népmesékben is rengeteg erőszak van.

2013. jún. 12. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Második vagyok...


Találtam egy érdekes cikket... ebben pár sor, amin érdekes elgondolkodni:


"A megfelelő családi háttérrel rendelkező, jó érzelmi állapotban lévő gyerekeknek kevésbé ártanak az agresszív mesék. A rossz állapotúak azonban ,,buknak” a feszültségek levezetésére, a korlátlanul fogyasztott virtuális agresszió kifejezetten árt nekik – állítja Hogenbuch Gabriella óvónő. Szerinte ez utóbbi csoportba tartozó, így felnőtt gyerekek tizenkilenc éves korukra valóban agresszívak lesznek. A Pokémon-sorozat szerinte visszafordíthatatlan traumát okoz a gyerekeknél, teljesen kikelnek magukból, feszültek, és nem tudnak aludni. A sorozat függőséget vált ki, hiszen áthatja a mindennapokat, a hozzákapcsolódó játék pedig agressziót, mert mindenáron meg akarják szerezni a Pokémontazokat.


A mai rajzfilmek legnagyobb hibája, hogy a gyerekek elhiszik, hogy a valóságban is megtörténhetnek azok az események, amelyek a filmben játszódnak. ,,Az igazat mondd, ne csak a valódit!” – írta József Attila Thomas Mann üdvözlése című versében. A szó klasszikus értelmében vett mesék ennek a felszólításnak olyannyira eleget tesznek, hogy a valódit nem is mondják, az igazat viszont nagyon. Az egyes véleményekkel ellentétben az igazi mesét hallgató gyerek tudja, hogy a mese csodás eseményei nem történhetnek meg a hétköznapi életben, a lelki folyamat azonban, amit ábrázol, nagyon is valóságos. A mai rajzfilmek nagy része nem tartalmazza azokat az elemeket, amelyek egyértelművé teszik a gyereke számára, hogy ami itt zajlik, az a valóságos életben nem így történik"


Forrás: [link]

2013. jún. 12. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Pont a Dragon Ball-ra gondoltam, hogy az az én gyerekkoromba mennyire kultusz anime volt és hogy mindenki nézte és semmi sem volt tőle. De persze én is hallottam róla, hogy leugrott egy kölyök az erkélyről, mert azt hitte tud repülni, ami hát nem jött be. Neveltetés kérdése vagy elmagyarázás kérdése szerintetek? Mert nekünk semmit nem magyaráztak el rajta, értettük, pedig nem vagyunk zseni gyerekek, sőőőőt..:)


Én pl ettől a figurától: [link] halálra bömböltem magam, pedig ez a Gumimacikban van, ami elvileg gyerekbarát..

Úgy látszik akkor én is úgy működtem kicsiként, mint a 2. válaszoló gyermeke, abba láttam a félelmet, amibe nincs, amibe meg esetlegesen látthattam volna, azt könnyedén viseltem. Vajon ennek is mi az oka..?! :)

2013. jún. 12. 21:39
 6/14 anonim ***** válasza:
azt nem, mondanám, h. semmi sem történt a dragon ball miatt. a mi sulinkból egy fiú kiugrott a 8.ról, mert azt hitte tud felhőn utazni. és az is az országban történt, h. az emeletről a másik nyakába ugrott a gyerek, h. karatézva megtámadja a másikat.... szóval igen, kell szűrni a meséket. attól ,h. neked nem okozott gondot, más gyereknek okozhat. a linkelt cikkel pedig egyet értek.
2013. jún. 12. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
De ez a kérdés, hogy miért? Másnak vajon miért nem volt egyértelmű a dolog? Szülő a felelős, hogy engedi vagy a tv társaság hogy (az én időmben) délután 2-kor vetítették a DB.-t? Ezért van a kérdés, hogy talán mások okosabbak..
2013. jún. 12. 22:02
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Még mindig a második vagyok, közben eszembe jutott még pár gondolat...


Alapból egyetértek a cikkben leírtakkal...


A legnagyobb probléma, amit már írtam, hogy a gyerek nem meseként éli meg, hanem valóságként...


És itt még pár gondolat: egy mese nem a benne lévő tartalomtól káros. És ez igaz a régi mesékre is, nemcsak a maiakra. Hanem attól, amit ez az adott gyermek felé közvetít.


Ha a szülő odaül a gyereke mellé, és van, aki válaszoljon az esetleges kérdéseire, akkor nem lesz gond..


De ha csak odaültetik a TV elé, és nem ért dolgokat, és nincs kitől megkérdezze, ha valóságként fogja fel, akkor már okozhat problémákat.

2013. jún. 12. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

És még mindig a második vagyok... kicsit belemerültem a témába, és általam személyesen ismert, és nagyra tartott gyermekpszichiáter tollából olvastam egy bűvös szót: "TV érettség". és szerintem ez lesz itt a varázsszó... ennek kapcsán kezdtem keresgélni, és találtam egy prezentációt, ami szerintem sok kérdésre választ ad:


[link]

2013. jún. 12. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm neked, tényleg jó diasor volt, tetszett :)
2013. jún. 12. 22:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!