Segítene valaki?

Figyelt kérdés
Mindenféle képpen 0-3 éves gyerekekkkel szeretnék foglalkozni!Az érdekelne, h itthon én alapíthatnék e valami saját napközi szerüséget ahova azok tudnák hozni a gyerekekt akik nem akarják bölcsibe vinni v csak pár órás elintéznivalójuk van. és h ehhez mi kell?

#baba #gyerekek #családi ovi
2013. jan. 2. 16:12
 1/6 anonim ***** válasza:

Ha csak simán bébiszitterkedni szeretnél, ahhoz nem nagyon kell semmi, bár ugye az is adóköteles lenne, de csak nem nyom föl senki.


Családi napközi kicsit bonyolultabb, van a CSANA-nak külön honlapja, ott megvannak a feltételek. De pl. valami tanfolyam is kell hozzá.

2013. jan. 2. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Igen. Családi napközi. Megfelelő ehhez meghatározott végzettség kell hogy legyen neked is, és azoknak is akik a kicsikkel foglalkozni fognak. Gyerkőc létszám is meg van szabva. Kellenek megfelelő helyiségek, minden jogszabályban rögzítve van, keress rá a googlin!
2013. jan. 2. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
2013. jan. 2. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A családi napközi a gyermekjóléti alapellátás része, a gyermekek törvényben rögzített napközbeni ellátásának családias körülmények között biztosított formája.

A 1997. évi XXXI. törvény (továbbiakban Gyvt.) a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról a 43§ (1) és (2) bekezdésében határozza meg a családi napközi mibenlétét. Miszerint a családi napközi a családban nevelkedő gyermekek számára nyújt életkoruknak megfelelő nappali felügyeletet, gondozást, nevelést, étkeztetést és foglalkozást.


A családi napközi 1-5 főig de állandó segítővel legfeljebb 7 gyermek részére a gondozó saját háztartásában, vagy más a családi körülményeket mintázó gondozási helyen biztosít napközbeni felügyeletet a családban élő 20 hetestől 14 éves korú gyermekek számára. A családi környezet, az alacsony gyermeklétszám miatt ez a gyermekjóléti alapellátási forma különösen alkalmas a kisgyermekek gondozására, de lehetőséget teremt nagyobb, iskoláskorú gyermekek fejlődésének segítésére is.


A szakhatóságok által is engedélyezett családi napközi hasonlít egy gyermekközpontú sokgyermekes családhoz, ahol a gyermekek biztonságos, otthonos környezetben élnek. A gondozó által kialakított - a gyermekek egyéni szükségleteit figyelembe vevő napirend, a közös játék öröme, a derűs légkör eredményeképpen a családi napközik nagyon népszerűek a szülők és a gyerekek körében.



A családi napközi létesítésének feltételei:


A családi napközi, mint a gyermekek napközbeni ellátását végző szolgáltató tevékenység egyik formája, engedélyhez kötött. A működésének engedélyezésére a gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltató tevékenység engedélyezéséről, valamint a gyermekjóléti és gyermekvédelmi vállalkozói engedélyről szóló 259/2002. (XII. 18.) Kormányrendeletben foglaltak irányadók.

A működési engedély kiadására a családi napközi fenntartójának székhelye, telephelye szerint illetékes kijelölt települési önkormányzat jegyzője jogosult.


2000. január 1-től a családi napközik működtetéséhez a szakképesítésre vonatkozóan a 15/1998. (IV.30.) NM rendeletben (2. sz. melléklet, II. sz. rész) foglaltakat kell alkalmazni, mely szerint a szolgáltatás nyújtása nincs szakképesítéshez kötve. Ugyanakkor a 47. § (2) és (3) és a 156.§ (2) előírja, hogy csak az kaphat működési engedélyt családi napközi működtetésére, aki az Országos Család és Gyermekvédelmi Intézet / Nemzeti Család és Szociálpolitikai Intézet (NCSSZI) által kiadott tananyagon alapuló 40 órás tanfolyamot elvégezte. ( A működtető számára a költséget 45.000 Ft értékben az önkormányzat átvállalja.)


Amennyiben a családi napközi fenntartója természetes személy, úgy a működtetésre engedélyt kizárólag szociális vállalkozói igazolvány birtokában kaphat, melyre a 188/1999. (XII.16.) Korm. rend. 18-20.§-ában foglaltak az irányadók azzal az eltéréssel, hogy családi napközi esetén a működtetésre jogosító vállalkozói engedély kiadásához szociális, vagy gyermekvédelmi, illetőleg közoktatási területen szerzett legalább 3 éves szakmai gyakorlat megléte nem szükséges, továbbá családi napközi esetén az engedély kiadásához nem szükséges előzetes szakmai gyakorlatot igazolni.


A vállalkozói engedély kiadására a vállalkozó székhelye szerinti önkormányzat jegyzője jogosult.


Működési engedélyhez szükséges:



- a felkészítő tanfolyam elvégzését bizonyító okirat hiteles másolata,

- három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány

- nyilatkozat arról, hogy gyermekei nincsenek ideiglenes hatályú elhelyezésben, átmeneti vagy tartós nevelésben

- háziorvostól igazolás arra vonatkozóan, hogy a családi napközi gondozója, és a vele egy háztartásban élő személynek egészségi állapota nem veszélyezteti az ellátandó kiskorúakat.

- szakmai program amelyben megfogalmazzák a szolgáltató tevékenység célját, alapelveit, módszereit.

- a családi napközi helyszínéül szolgáló épület használati jogcímére vonatkozó okirat

- az illetékes tűzoltó parancsnokság és az ÁNTSZ szakvéleménye

- rendelkeznie kell a szolgáltató tevékenység során okozott kár megtérítésére vonatkozó felelősségbiztosítási szerződéssel,

- az illetékes építésügyi hatóságoknak az építéshatósági követelmények teljesítését igazoló szakvéleménye,


Tárgyi feltételek:


A családi napközinek otthont adó helyiségeknek meg kell felelni a gyermekek napközbeni gondozásával kapcsolatos előírásoknak, melyet a gyermekvédelmi törvény és a 15/1998-as Népjóléti Minisztérium rendelete előír.


Az önkormányzat a működési költségekhez támogatást biztosít. Ezen felül az állami normatívát is minden működtető igényelheti.

A családi napközik kialakításához az önkormányzat pályázati forrást kíván bevonni, ami sikeres pályázat esetén a működtetők rendelkezésére fog állni.


A családi napközi létesítésének és működtetésének közegészségügyi követelményei



1. Általános követelmények


 A családi napközi működési engedély kiváltásához szükséges megkérni az intézmény (szolgáltató) székhelye, illetőleg telephelye szerint illetékes területi ÁNTSZ szakhatósági engedélyét illetve állásfoglalását arról, hogy az épület és annak belső kialakítása és tárgyi feltételei, megfelel a közegészségügyi követelményeknek. A szakhatósági kérelem beszerzése a 259/2002.(XII.18.) kormányrendelet 9.§-a értelmében területileg illetékes önkormányzat feladata.

 A családi napközi működhet kertes családi házban, lakásban illetve e célra kialakított helyiségben, épületben. A családi napközi létesítésekor biztosítani kell a helyiségek rendeltetésének megfelelő szellőzési, fűtési, természetes és mesterséges megvilágítási lehetőségeket. A gyermekellátás céljára használt területek, helyiségek balesetmentességét biztosítani kell.

 Csak egészséges, világos, jól szellőztethető és fűthető, tiszta és rendezett lakás vagy családi ház nyilvánítható alkalmasnak gyermekek ellátására.

 Az engedély megadásának feltétele, hogy ivóvíz-minőségű víz legyen a lakásban. Ezenkívül, folyamatos melegvíz ellátásról kell gondoskodni. A szennyvizet közcsatornába kell vezetni, ennek hiányában a területileg illetékes hatóságok előírásai szerint kell elhelyezni. A tároló a játszóudvar területén nem alakítható ki.

 Az épület bejáratához vezető útnak, valamint az épület telkén lévő közlekedő útnak biztosítani kell a zavartalan, biztonságos közlekedést, lehetővé kell tenni az épület gépjárművel történő megközelítését.

 Amennyiben a lakás többszintes, az egyes szinteket összekötő lépcsőkhöz ajtót kell felszerelni, ami megakadályozza a kisebb gyermekek felügyelet nélküli fel-le járását.

 Ha lehetőség van a terasz kialakítására célszerű, ha a gyermekszobához szintben közvetlen ajtókijárattal kapcsolódik és a kerthez lépcsővel. A terasz burkolata csúszásmentes, fagyálló anyagból készüljön. A szabadban történő altatásnál a gyermekágyak árnyékolását is biztosítani kell.


Nem kötelező, hogy a családi napközi rendelkezzen játszóudvarral, hiszen a levegőzés sétával és játszótéren is megoldható. Ha azonban a családi napközi rendelkezik játszóudvarral, akkor a következő elvárásoknak kell megfelelnie az esetleges balesetek megelőzése érdekében:


 Olyan kerítéssel kell körülvenni, amely megakadályozza a gyermekek felügyelet nélküli kijutását, illetve a bejárati ajtónak, kertkapunak zárhatónak kell lennie.

 A terület menetes legyen az ártalmas (pl. mérgező, tüskés, erősen allergén, testnyílásba helyezhető bogyók stb. ) növényektől.

 A gazdasági udvart és a játszóterületeket el kell különíteni. Az udvaron levő, de a játszóterületen kívül eső helyiségeket (pl. gazdasági épület, szerszámtároló stb.) zárva kell tartani.

 A balesetet vagy veszélyhelyzetet előidéző tárgyak (pl. kisgépek, vegyi anyagok, rovarirtók, stb.) elzárt tárolásáról gondoskodni kell.

 Az udvaron elhelyezett játékok, legyenek az életkori sajátosságoknak megfelelőek, épek és ne legyenek balesetveszélyesek és feleljenek meg az MSZ-EN 1176-1:1999 szabványban foglaltaknak. Az udvari játékok folyamatos karbantartásáról gondoskodni kell. A mászókák, és hinták alatti területet ütéscsillapító védelemmel kell ellátni (pl. laza homok, finom faforgács). A mobil udvari játékok megfelelő tárolását biztosítani kell. Amennyiben az udvaron homokozó is van, akkor a homok teljes cseréjéről kétévente gondoskodni kell. A homokot legalább hetente egy alkalommal át kell forgatni (felásni) és használaton kívül le kell takarni.



2. A helyiségekkel szemben támasztott létesítési és üzemeltetési követelmények


2.1. Előszoba-öltöztető

 Legyen alkalmas arra, hogy minden gyermeknek külön lehessen tárolni váltó ruháját és cipőjét és gondoskodni kell valamilyen üllőalkalmasságról is.


2.2. Lakószoba:

 A helyiség több funkciót is betölt, játszó-, foglalkoztató-, tanuló és pihenőhelyiség, melyben minimum 2m2 alapterület szükséges gyermekenként. A helyiség 12 m2-nél kisebb nem lehet.

 A szobapadozat résmentes, könnyen tisztítható, fertőtleníthető melegpadló legyen. Padlószőnyeg nem alkalmazható.

 Azoknak a gyermekeknek, akik még napközbeni alvást igényelnek, koruknak, fejlettségüknek, testméreteiknek megfelelő fekvőhelyet kell biztosítani. Külön takaró és párna szükséges - a bölcsődés és az óvodás korosztály számára jellel ellátva - melyet szükség szerint, de legalább kéthetente ki kell mosni. A gyerekek ágyneműjét úgy kell tárolni, hogy az alvófelületek ne érintkezzenek egymással (pl. textilzsák).

 A lemosható játékokat szükség szerint, de legalább hetente - fertőző betegség előfordulásakor naponta - le kell mosni és fertőtleníteni. A fertőtlenített játékokat meleg folyóvízzel többször, alaposan le kell öblíteni.

 Az iskolás gyermekek számára megfelelő helyet kell biztosítani a tanuláshoz és a tanszerek tárolásához (tanulóasztal, szék, tárolási lehetőség, helyi megvilágítás, olvasólámpa). Az asztalok, és székek mérete igazodjék a gyermekek testméreteihez.


2.3. Fürdőszoba, mosdó, WC

 A gyermekek számára 1 db mosdókagyló és WC, illetve bili rendszeresítéséről (felszereléséről) gondoskodni kell (7 gyermekre egy mosdókagyló és egy WC). Abban az esetben, ha gyermek kisméretű WC és mosdó felszerelése nem megoldható, a normálméretű WC-ülőkére helyezett gyermekülőke és dobogó is elfogadható.

 Pelenkás gyermek gondozásakor a pelenkázó asztalt minden gyermek pelenkázása után fertőtleníteni kell (felületfertőtlenítésre alkalmas fertőtlenítőszerrel, a szer használati utasításában leírtak szerint).

 Textilpelenka használata esetén, a széklettel szennyezett pelenkát, átöblítés után fertőtlenítőszeres, fedett tárolóedényben kell tárolni a mosásig. A vizeletes textilpelenkák részére külön, fedett tárolóedény szükséges.

 Amennyiben papírpelenkát alkalmaznak, a használt pelenkát nylon, vagy fólia tasakkal bélelt fedeles, lehetőleg lábpedálos tárolóedényben kell gyűjteni, majd a települési hulladéktárolóba tehető.

 Bilik használata esetén, azokat a WC-be kell üríteni, majd minden használat után ki kell mosni és fertőtleníteni.

 Minden gyereknek külön törölközővel és fésűvel kell rendelkeznie, melyet hat éves korig jellel kell ellátni. A törölközők cseréjét szükség esetén, de legalább hetente egyszer biztosítani kell.


2.4. Festés

 Évente meszelni kell a konyhát, a mosdót és az élelmiszertárolót.

A szobák és más belső helyiségek festését és/vagy újratapétázását, ill. a nyílászárók festését szükség szerint, de legalább ötévente kell elvégezni.


2.5. Takarítás-fertőtlenítés

 A családi napközi helyiségeiben naponta nedves, fertőtlenítőszeres takarítást kell végezni. A takarításhoz használt ruhát rendszeresen ki kell mosni. Más takarítóeszközt (vödör, felmosó ruha) kell használni a konyhai, és mást az egyéb helyiségekben.

 A takarítást úgy kell beosztani, hogy a gyermekek napirendjét ne zavarja. Nem szabad a helyiséget akkor takarítani, mikor abban gyermekek tartózkodnak.

 Az előírások szerint gondoskodni kell a rovar- és rágcsálóirtásról olyan időpontban, amikor a gyermekek nem tartózkodnak a családi napköziben. A gyermekeket csak a mérgezési határidő lejárta és az ezt követő takarítás után lehet újra fogadni.

 A gyakorlatban alkalmazható fertőtlenítőszereket és a fertőtlenítő eljárásokkal kapcsolatos kötelező módszertani irányelveket az Országos Közegészségügyi Intézet rendszeresen felújított "Tájékoztató a fertőtlenítésről" című kiadványa tartalmazza.


Alkalmazható fertőtlenítőszerek


Szer neve Alkalmazott koncentráció Behatási idő

kézfertőtlenítéshez pl.

ULTRA-SOL Töményen 1 perc

NEOMAGNOL tabletta 0,1.-0,2 % 1-3 perc

CLARASEPT folyékony

szappan Töményen 30 másodperc

padló- és falburkolatok, berendezési tárgyak, mellékhelyiségek felszerelési tárgyai, pl.

FLÓRASEPT 30 % 20-30 perc

NEOMAGNOL tabletta

Na-HYPOCLORIT 90 1-2 %

1-2% 20-30 perc

20-30 perc


A kloramin hatóanyag-tartalmú készítmények, pl. Neomagnol tabletta mikrobaölő hatása jelentős mértékben fokozható az oldat savanyításával, un. aktivizálással. Egy liter fertőtlenítő oldathoz két evőkanál 20%-os háztartási ételecetet adunk és alaposan összekeverjük. Ilyenkor az oldat tejszínűvé válik.

Fontos, hogy az oldat elkészítés után felhasználásra kerüljön, mert hatásossága - szobahőmérsékleten - 4 órán belül kimerül.

Minden gyermek pelenkázása után a pelenkázót Neomagnol vagy Nátrium-hypoclorit -90 oldattal kell fertőtleníteni.



3. Egészségvédelemmel kapcsolatos követelmények


 A családi napközibe csak olyan gyerek vehető fel aki:

• Az életkorhoz kötött védőoltásokkal rendelkezik (dokumentációval igazolható módon- védőoltási könyv),

• Fertőző megbetegedésben nem szenved (nem lázas, fejtetves, illetve serkés, rühes stb).

 A családi napköziben megbetegedett gyermeket sürgősségi ellátásban kell részesíteni, (lázcsillapítás, ágynyugalom, sebellátás), majd lehetőség szerint az egészséges gyermekektől el kell különíteni és a szülőt azonnal értesíteni kell.

 Biztosítani kell a sürgősségi ellátáshoz szükséges elsősegélynyújtó felszerelést, melyet elérhető helyen, de a gyerekek által nem hozzáférhető helyen kell tárolni.

 A tetvességről és a fertőző megbetegedésről nyilvántartást kell vezetni.

 Fertőző betegség előfordulásakor a területileg illetékes ÁNTSZ városi illetve fővárosi kerületi intézetét értesíteni kell.

 A családi napköziben csak egészséges személy dolgozhat. A gyermekfelügyeletet és egyéb tevékenységet ellátónak érvényes egészségügyi alkalmassági vizsgálattal, illetve egészségügyi nyilatkozattal kell rendelkeznie. Amennyiben a családi napközi a vállalkozó lakásában létesül, úgy a vele közös lakásban élőkre is vonatkoznak az előbbiekben leírtak. Az egészségügyi alkalmasságot igazoló dokumentumokat a dolgozónak meg kell őrizni, munkaideje alatt magánál tartani, az ellenőrző szervek kérésé

2013. jan. 2. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
ha lenen pénzem én magam inditanék egyett hiszen itt nálunk nincs se napközi,s e bölcsi,
2013. jan. 2. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
..egy családi ház szobájában is lehet csinálni, de kérdés megéri-e, hogy minimalizálva van a gyerkőclétszám.
2013. jan. 5. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!