Mikortól tanítjátok a gyereket magázódni?
Voltam egy baba-mama összejövetelen, és ott ott volt egy tanítónő, és felháborodva mondta, hogy a mai gyerekek már nem tudnak magázódni, bezzeg régen! Hát, engem 1. nap leírt a tanítónő, mert letegeztem, be is hívatta a szüleimet, iszonyú nagy balhé volt belőle, pedig soha nem mondták nekem előtte, hogy mi a különbség. A húgom viszont egész alsó tagozatban tegezte a tanítónőt. Ennyit a régi gyerekekről.
Mindenesetre nem akarom, hogy emiatt az én gyerekemet is leírják. Most kicsoportos, már mondogatom neki, hogy felnőtteknek csókolom, de néha mégis sziával köszön. (Örülök, hogy egyáltalán köszön, mert nem mindegyik gyerek.) Mikortól érdemes a magázódással foglalkozni? Ráér nagycsoportban?
Szia!
Az én lányom januárban volt 2 és fél éves és már tanítgatom neki. Mielőtt bemegyünk a boltba mondom, neki, hogy hangos csókolommal köszönjön mindenkinek. Azt is hozzáteszem, hogy aki azt mondja, hogy tegezhet annak szabad sziával köszönni.
Szerintem ha így szépen lassan elkezded neki Te is mondogatni akkor megtanulja. Nagyon "kedves" lehetett a tanítónőd, hogy egy 6-7 éves gyerekez ezért ír le. Szégyellje magát az ilyen!
Én a kezdetektől tanítom neki, hogy van különbség, meg hallja is, hogy én is egyik embernek így köszönök, a másiknak meg úgy.
A magyar nyelv nagyon szép és sok lehetőséget kínál a köszönésre. A csókolom, a jó napot kívánok, szia ... mind mind más emberhez köthető. Megkülönbözteti az embereket nem, kor szerint.
Én magyar-angol szakos tanár vagyok és borzalmas, amikor a gyerekek nem tesznek különbséget, mert ők a tegezéshez azt is társítják, hogy akkor a viszony nagyon közel áll a barátokhoz. Nem érzik a különbséget az emberek között. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a tanár egy felsőbb rendű lény, de az illemszabályokat, otthon kellene elsajátítani. Sajnos nincs mindenre idő az iskolában.
Most itt nemcsak azt kell nézni, hogy a tanárt letegezte, de azok a gyerekek, akik nem tudnak magázni, a 80 éves öreg nénit is letegezik.
Ha pedig nem kezdjük el idejében megtanítani gyerekeinkkel az illemszabályokat, amikre szükség van a társadalmi beilleszkedéshez, akkor hová fog fejlődni a világ. Manapság már az idősebbek sincsenek tisztában sok dologgal. Pl.: Nem kellene bezárni a bolt ajtaját egy kismama és a gyereke előtt.
Csak gondolj bele, hogy pl.: 45 évesen egy 6 éves kis gyerek odamegy hozzád és azt mondja, hogy: "Szia! Mit csináltál az este?" (Most láttad először a gyereket.)
A lányom lassan 5 éves, már 3,5 éves kora óta tanítgatom, hogy az idősebb embereknek "csókolom". Eleinte úgy tünt, hogy felfogta, de elkezdett a nagyszülőknek is csókolomozni. (tudom, hogy valahol ez szokás, de nálunk nem). Akkor elmagyaráztam, hogy a családtagoknak mehet a szia. De ezzel teljesen összezavartam. Pl ma is szóltam ,hogy ha bemegy az oviba, akkor "Csókolom Éva néni, sziasztok (gyerekenek)" Erre ő: "Szia Éva néni" De végülis én is tegezem az ovónéniket (ők kérték). Lehet ez is megzavarja. Azért próbálkozunk.
Azt is mondom mindig, hogy a többi ovis anyukájának is csókolomot mondjon, de pl ma itt volt a barátnőm és róla el nem tudnám képzelni, hogy csókolommal köszönjön neki. Szóval nem is javitottam ki, amikor sziát mondott. Akkor hogy is tanulná meg szegény gyerek kinek mit kell mondani!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!