Magánovi vs. állami?
Sziasztok!
Elsősorban azok válaszát várom, akik anyagilag megengedhetik maguknak, h magánoviba járassák a gyerkőcöt, és oda is jár, illetve, akik szintén megengedhetik maguknak, de ennek ellenére államiba íratták! Érveket ellenérveket várok, arról, h miért döntöttetek úgy ahogy!
Köszönöm szépen!
szia!
Köszi a válaszod!
Igen mi is elsősorban a nyelv miatt gondolkoztunk el rajta, a másik pedig a mozgás!
szia!
A gyerekem járt magánbölcsibe és most állami oviba és azt kell hogy mondjam az állami 100szor jobban tetszik. Jobb hogy többen vannak, hiába 28 fő a hivatalos,kb mindig 10 fővel kevesebben vannak.A kaja szuper jó és változatos, az óvónénik tündérek, a foglalkozások sokrétűek. De ez a mi ovink,úgy tűnik nagyon jó választás volt.Szóval ezen nagyon sok múlik,hogy hova és hogy kit kapsz óvónőnek.
Én (anyanyelvi kiejtéssel rendelkező) nyelvtanár anyuka vagyok, mégsem tartom jónak a gyermek azon életszakaszában idegen nyelvvel traktálni a gyereket, amikor még az anyanyelvét sem sajátította el a gyermek rendesen.
Természetesen más az, amikor két nyelvűek a szülők, vagy idegen nyelvterületen él a család. Az mind természetes szituáció, míg a magyar területen magyar szülők gyerekének nem az.
Minden más szempontból egyetértek azzal, hogy óvoda és gondozónő függő minden. Lehet szuper egy állami, é lehet pocsék egy magán intézmény is.
sziasztok!
Köszi a válaszokat!
Hány éves kortól ajánlod, h a gyerkőc elkezdjen idegen nyelven tanulni? Itt élünk Mo-n, és mindketten magyarok vagyunk!
Leírom, a szituációnkat!
A településen ahol élünk elég jó az állami ovi, sokan dicsérik elégedettek vele! De itt az ovis ellátáson kívül nincs semmi lehetőség, gondolok itt a nyelvre és a mozgásra! A szomszédos településen van a magán ovi, azt is dicsérik, és látom, h tényleg szépen bánnak a gyerekekkel (pl. együtt labdáznak az udvaron a gyerkőccel, nem 2-3 állnak és "csak felügyelnek, dumcsiznak". Jó minőségű a kaja, láttam, h kartonszámra szállítják a biotejet! Van lehetőség nyelvoktatásra, úszásra, néptáncra, rockyra stb. Azért vagyok bizonytalan, mert nem tudom, h ad-e a magán annyival többet a gyereknek, mint amennyibe kerül! Gondolok itt arra, ha azt a havi 80 ezret félretennénk neki későbbre, nem járja-e ő is jobban vele, felnőtt korában?
2 és 4 évesek a gyerekeim.
Egyes kedvenc mesefilmeket idegen nyelven néznek, illetve szoktam nekik énekelni dalokat, néha CD-t hallgatnak. De semmi szisztéma nincs benne, amikor kedvük van.
Rendesen tanulni csak iskolás korban fognak szerintem. 7-8 évesen.
Kamasz korig a hangszálak fejlődése még nem zárult le, így serdülőkorig ha jó kiejtést hallanak, még el tudják sajátítani, a szókincset meg bárki bármeddig megtanulhatja. (Természetesen fiatalon könnyebben és gyorsabban megy ez is, mint majdnem minden).
Úgy képzelem, hogy érettségi után, vagy egyetem alatt majd kimennek egy-egy évre, és könnyedén tökéletesítik a tudást.
Szuper jó nyelvtudásnak egyébként nem feltétele a teljesen akcentusmentes kiejtés!
Véleményem szerint ha ilyen kicsi korban tanulják az idegen nyelvet (hangsúlyozom mesterséges körülmények között!), akkor azáltal a magyarjuk lesz szegényesebb, ami nem szerencsés. A kicsiket engedni kell "gyereknek lenni", iskolás korban jön a tanulás.
Egyébként van olyan felnőtt ismerősöm, aki 3 nyelvű lett (két idegen ajkú szülő+ egy harmadik ország, ahol éltek), és azt mondja, hogy bár szuperül tud a háromból két nyelvet, mégis úgy érzi, hogy nincs anyanyelve.
Másik példa, amikor gy kisfiú még 10 évesen is csak úgy tudott mondatokat mondni, hogy keverte két nyelvből a szavakat. Azt nem mondom, hogy ez az általános, de előfordulhat, és ezt előre ugyebár nem lehet tudni...
Az összes fejlődést/fejlesztést egyre kisebb életkorra "nyomják" manapság, szerintem nem egészséges, de persze mindenki maga dönti el, hogy hány sport/nyelv/zen/kézműves stb. különórára íratja a (már ovis) gyerekét.
Én állami oviba írattam a fiamat. Talán két magánt néztem meg, de nem győzött meg.
Már pár hetes kora óta "úszik", és a mai napig járunk vele úszni, viszont a mi ovink is szervez úszást, így már heti kettő úszása van. 9 hónapos kora óta jártunk Cini-Cini muzsikára. Amikor nagyobb lett, felváltotta a torna. Sajnos a "torna tanára" megbetegedett és abba maradt a tornázás, viszont az ovi szintén szervez zenés tornát, ami december elejétől lesz. Kettő éves kora óta járunk angolra. Nagyon szereti a fiam! Itthon is szoktuk az alap dolgokat angolul mondani. Férjem nagyon jól tud. A pici korban való angol "tanulásnak" nem az a lényege, hogy minél több angol szót megtanuljon hanem, hogy ismerje meg a hangzását, és szeresse meg. Engem nagycsoportos ovisként anyukám beíratott németre, azóta sem felejtettem el azokat a szavakat, és az a bosszantó, hogy angol helyett állandóan a német szavak ugranak be. Angol majd jövőre lesz az oviban, középsősként, addig is járunk a megszokott angolos helyünkre. És ez mind állami oviban. Persze mindenért pluszban kell fizetni, de nem vészes.
Nálatok nem lehet megbeszélni, hogy legyenek plusz foglalkozások?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!