Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mi a jó? Nálatok a "nevelésete...

Mi a jó? Nálatok a "nevelésetekben" megjelenik, hogy később elkerüljétek azt a viselkedést, amit manapság lehet tapasztalni a tinik körében?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy 15-20 évvel ezelőtt a mi korosztályunknak is (nekem is) megvoltak a maga "csintalanságai", "szemtelenségei", de ennyire nem szalad el velünk a ló, mint manapság. Voltak kötelezettségeink (iskola!!!), amit el kellett végezni. Ma már az iskolában sem kell teljesíteni lényegében, csak ott lenni.

A testvéreim ebbe, a tini korosztályba tartoznak: bukdácsolnak, nincs jövőképük és nem is tudják mi az a felelősség, kötelesség.(az osztálytársaik többségét ugyanez jellemzi)

Ez nevelés/nevelés hiánya, nem? Vagy csak fogjuk a "korra"?

Ti nem féltitek ettől a gyermekeiteket? Mi a tervetek, hogy a gyermeketek kötelességtudó és felelős felnőttek legyenek?

Szerintetek mit kell tenni ehhez?

(Bocsánat, hogy ilyen hosszú, de ez engem nagyon nyomaszt. Nem akarom, hogy ilyen legyen a fiam, de nem akarom "katonának" nevelni sem.)

Minden választ előre is nagyon köszönök!


2011. máj. 18. 21:57
 1/10 anonim ***** válasza:

Szerintem a titka az első két év, de ebből is az első fél év. A korai kötődés és az ősbizalom kialakulása.


Sajnos manapság divat lett a gyereket minél hamarabb lepasszintani a szülőről: nem veszik fel, hagyják sírni, járókába teszik, elvárják, hogy egyedül aludjon el, külön ágyban, külön szobában. És azt hiszik, hogy valami baj van vele, ha a gyerek nem játszik el egyedül a járókában, vagy felébred éjszaka és az anyját keresi. Aztán ugyanezek a szülők csodálkoznak, hogy a tinédzser korú gyerekük miért lép le otthonról, miért falrahányt borsó neki, amit az apja-anyja mond.


A másik nagy veszélyt a tévében, illetve a számítógépben érzem, ami átveszi a családi kapcsolatok, a családi beszélgetések, közös idők szerepét. Ahelyett, hogy egymással foglalkoznánk, közösen bámuljuk a képernyőt...

2011. máj. 18. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Igen, Erikson elméletét én is ismerem és elismerem. De pont ez az: ott van, hogy legyen erős a kötődés, akár a testi kontaktus minden következetességtől mentesen az első 2 évben. De az a 2 éves már nagyon okos. Nagyon!(Már az 1 éves is.) Már felismeri, hogy pl. nem kell külön aludnom, ha nyafizok, hogy bújjunk össze, mami. Azt is gondolom, hogy ezt nem fogja 17 évesen már igényelni, de azért pl. 6 évesen igen, amikor a munkába járó anyának (és az ovis/iskolás gyermeknek)lehet pihentetőbb lenne a külön alvás. És ez csak feszültséget szül. Ha ezáltal megadjuk amit a "lelke kér", magyarán burokban felneveljük, nem lesz gyakorlatias. Ha szándékosan "keményítjük", hogy szigorú, következetesek vagyunk (nem testi keménység!!!), akkor nem-e akar kitörni és jutunk a dacoló pl. punk gyerekhez?

És itt jön, tudom az aranyközépút, de az hol van PONTOSAN?

Én egy szigorú ember vagyok: magammal is, a párommal is. A gyerekemet imádom, és ha kell szigorú vagyok vele, ha kell ölelem (néha ha nem kell, akkor is és csak bontakozik ki a karomból).e nem tudom, hogy jól csinálom-e, ez az igazság. A párom azt mondja, jól csinálom, de én nem tudom (szigorú vagyok magammal).

Annyira félek, hogy nehogy a következetes liberalizmus miatt vagy a következetes szigorúság miatt ilyen,a mai korra jellemző fiatalt "termelek ki".

Hogy jó a gyakorlatban?

(elnézést, de ez úgy kifordult belőlem)

2011. máj. 18. 22:23
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha olvastad az elméletét, akkor tudod, hogy minden életkornak megvan a maga feladata.


Szerintem a következetlen liberalizmus a leggyakoribb. :P


Én azt vallom, hogy mindent a maga korában, a maga szintjén. 14 éves a fiam, kötődően nevelem, de egyben önállóságra is. Ez azt jelenti, hogy mindent megadom neki, amire szüksége van, a szükséges ölbenlétet, ölelést, hordozom, együttalszunk, de: amit nem szabad, azt nem szabad. Sohasem, nincs kivétel. Olyankor felveszem, elviszem, mondom a tiltást, elterelem a figyelmét. A másik: ha elesik, nem csapok nagy hűhót körülötte. Így sokszor ő se sír, csak gurul egyet és felül. Nem járkálok a sarkában aggodalmasan (ahogy pl az anyám teszi). Viszont megtanítottam biztonsággal le-és felmászni az ágyon és a pár fokos lépcsőn. Az ő életkorában, az ő fejlettségi szintjén az önállóság ezt jelenti.


A felelősség majd később jön, de már most tanítom neki a maga szintjén, hogy amit tesz, annak következményei vannak. Ha eltöri a játékát, akkor az el van törve. Ha leejti az etetőszékből, akkor a földön van, hiába sír érte. Ha leönti magát vízzel, akkor vizes lesz stb.

2011. máj. 18. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Hülye vagyok, nem 14 éves, hanem 14 HÓNAPOS. :-)))))))))
2011. máj. 18. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
hát ebben van tapasztalatom.van egy 19 éves fiam és egy 2 éves is.Első fiamat is annyira szeretetben,annyira békességben neveltük,mint a mostani 2 évest.Szigoruk voltunk vele,de ugyanakkor engedtük,hogy önálló is legyen.Bevontuk a házi munkába,és voltak kötelességei amiket el is vártunk tőle,rengeteget kirándultunk,sok helyre elmentünk igyekeztünk megmutatni neki a jót és a rosszat is.Minden este olvastunk még 10 évesen is,amikor kamasz lett nem voltak nagy kilengései,nem bulizott szinte sehová nem járt,rengeteget gépezett,amit ha tiltottunk vagy kikapcsoltunk akkor tévézett,alig lehetett kimozdítani.sokat beszélgettünk vele,de sajnos apja természetét örökölte,magába zárkózott magának való ember.most 19 éves,és nincs jövő képe,nincs egy terve,már jár szórakozni,sose jött még haza részegen,de annyira igénylen lett,hogy rá sem ismerek,nem törődöm nem figyelek oda lett,pl visszarakja az üres margarinos dobozt a hűtőbe,nem húzza le maga után a wc-t.iszonyatos mi van a szobájába,szellőztetni még nagy veszekedések árán sem akar.a ruháit ott lesznek 2 hét múlva ahol leteszi,ismerősnek köszönni nem szokása,az ajtót becsukni nem szokása,éjjel 11 or még bömbölteti a zenét,aludni nem tudunk tőle,éjjel fél 2-kor még eszik ami azzal jár,hogy megy villany,a mikró,csapkodja a hűtött stb.Sorolhatnám még.És garantáltam mondom nem ilyen volt,és nem ilyennek neveltük.ha szóváteszem ezeket a személyes sértésnek veszi.ha elmondom,hogy bizony 4-en élünk 1 keresetből,legalább nappal ne használja a villanyt,húzza fel a redőnyt,azt mondja jó,bemegy és felkapcsolja a villanyt.Tehetetlen vagyok és roppant csalódott.öt már nevelni nem lehet,de ha valaki látja azt mondja ezt a gyereket senki nem nevelte.Most szerintetek mit rontottam el?
2011. máj. 19. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Kedves Utolsó!Mintha én írtam volna!Az én fiam 18,de pont ilyen.Kamaszként kezdett megváltozni.Addig jól tanult,az ő kérésére ment egy 8 évfolyamos gimibe,mert ő jogász szeretett volna lenni.Ekkor még volt jövőképe.

most egy zeneiskolába jár.Utcazenész akar lenni.Hol rontottam el?Nem tudom.Sportolni járt,barátok jöhettek hozzánk,sőt vittük őket is sokszor programokra.Sokat beszélgettünk.

Talán csak feladatot nem kapott.Soha nem kellett kimennie a boltba,kivinni a szemetest,elrakni a tiszta ruhákat.

Ez hiba volt,de ennyi,amit ma úgy érzem,hogy rosszul csináltam,amire a 2 évesemet meg fogom tanítani.

2011. máj. 19. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Hát köszönöm utolsó hogy írtál.Tényleg elkeseredett vagyok.amikor 10 éves volt arra jöttem haza a munkából hogy el van mosogatva,rend van minden hol,mindezt magától,segített szerelni fát vágni,füvet nyírni.bármibe,most meg 20*kell mindent kérnem,és akkor is gy csinálja meg,hogy sírok tőle.nem vagyok egy veszekedős,morgós típus,így sokadik kérés után magam csinálom meg.amikor éjjel eszik azt kértem legalább maga után rakjon már rendet.erre minden reggel egy káosz fogad a konyhába,kezdhetem elölről amit este megcsináltam,ha szóvá teszem nem szól ő vissza de egyik fülén be a másokon ki.Most fejezi be a sulit,szerintetek azon igyekszik,hogy munkát szerezzen??eszébe sincs,én olvasom a hirdetéseket,én töltöttem ki az önéletrajzát is,mert 50*mondtam neki,hogy tegye már fel,valahogy erre nincs ideje.sokat beszélünk vele,vagyis én mert a párom már ugrik ha róla van szó..viszont mindig azzal biztatom magam,hogy nem cigizik,nem iszik,de drogozott,nem beszél velünk csúnyán,és nem követelőző,de ami most van se jó.az időben bízok,hogy meg fog jövögetni az esze előbb utobb.

utolsó elötti voltam.

2011. máj. 19. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

azért mert "megadod amit a lelke kér", attól még nem kell burokban felnőni. pont arról szól a kötődő nevelés, hogy a gyerektől el kell várni, amire már képes, de csak akkor amikor már valóban képes rá. ha egy 2 éves fél a sötétben, akkor "joga van" a szülővel elaludni. az én kislányom pl. fél, mondja mindig, hogy nem szeretem sötétet, amúgy is ilyen érzékenyebb fajta, de eddig minden érzékenységét kinőtte, ha türelmes voltam vele, pl. félt a repülőktől még másfél évesen, ma már nem fél, sőt örül nekik, vagy a kutyákat nem merte megsimizni, most már megmeri stb. nem kényszerítettem, csak mindig megnyugtattam, ha úgy tetszik, burkot vontam köré, amikor igényelte. ettől nem lett semmi baja. 2 éves korig cicizett, együtt aludtunk....most már nem cicizik, és nem is alszunk együtt, csak azt igényli, hogy amíg elalszik, ott legyek mellette. szerintem is nagyon fontos, hogy a korai szakaszban olyan kötődés alakuljon ki, ami megalapozza azt, hogy a gyerek a későbbiekben is természetes módon bizalmasának , példaképének tekintse a szülőt. ehhez rengeteg figyelem kell, nagyon sok energia, törődés, de szerintem megéri.

a kislányom nagyon nyűgös kisbaba volt, később nagyon erősen szeparált...sokat foglalkoztam vele, megadtam amit kér, és most már van önbizalma, tudja mindig ott vagyok ha kellek. és nagyon empatikus, érdekli a világ, kíváncsi mindenre. továbbra is érzékeny, de látom a fejlődésében, hogy képes magát megvédeni a rossz dolgoktól a maga szintjén, és igénye is van a szépre, jóra.

2,5 éves amúgy.

2011. máj. 19. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, tényleg sokat jelentettek!

Az én fiam, habár még csak másfél éves, nagyon karakán (az apja is, én is határozottak, erős akaratúak vagyunk). Nem fél ő semmitől - ha ilyet tapasztaltam, akkor időt adtam neki és tényleg minimális idő alatt oldódott. (erre nem mondanám, hogy burokban nevelés, ez türelmes szeretet - szerintem)

Jó volt olvasni azokat, amiket azok írtak, akiknek nagy gyermekük is van. Tehát elkerülhetetlen, hogy a jó gyermek egyszer csak "megzizzenjen". Annyi a jobb, hogy nem nagyon "zizzen meg", ahonnan még van remény, hogy ha átéli ezt a korszakot, akkor ismét az a jól nevelt, kedves immár felnőtt lesz.

Én sok sikert és türelmet kívánok Nektek és nagyon sok boldog együtt töltött időt!

Még egyszer köszönöm a válaszokat!

2011. máj. 19. 14:59
 10/10 Galgóczy Anna ***** válasza:
A gyereknevelés első és legfontosabb dolga az, hogy önállóságra neveljünk. Ez ott kezdődik, hogy a gyerek tanulja meg, hogy kell egyedül aludnia. Én nem a kort tenném felelőssé, hanem a szülőket. Munka után elnyúlik a tv vagy a szgép előtt és elhessegeti a gyereket. A mi időnkben nem volt tv és számítógép. A szülő unalmában is a gyerekével játszott, ami jót tett nekünk, egy kis segítség: [link]
2011. dec. 21. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!