Ha a szülők a gyerekhez babakorától fogva két nyelven beszélnének, meg tudná tanulni a gyermek mindkét nyelvet anyanyelvi szinten, vagy belezavarodna?
Valamint az lenne még a kérdésem, ha a szülők 2 nyelven beszélnek hozzá, melyik módon lenne jobb:
- ha az anya pl. csak magyarul beszélne, az apa meg csak mondjuk németül,
- vagy ha mindkét szülő beszélné mindkét nyelvet, felváltva, mikor hogy.
Melyik lenne könnyebb a gyereknek? Érdemes így felnevelni? Lehetnek ebből problémái, nehézségei, összezavarodhat?
Általában 5-6-7 éves korig keverik a két nyelvet,de utána szépen letisztul és csak előnye származik belőle.
Viszont csak akkor müködik,ha mindkét szülő a saját anyanyelvén beszél hozzá
Nekem anyukám orosz, apukám magyar.
Mindkét nyelvet anyanyelvi szinten beszélem én is, a nővérem is. Születésem óta két nyelven beszélnek hozzám, mindenki ahogy épp eszébe jut. (:
Általában úgy van, hogy anyu oroszul mond valamit én meg bele sem gondolva, hogy ez nehézség lenne megérteni, magyarul válaszolok, vagy oroszul, ahogy épp jólesik :) Az orosz nagyim majdhogynem csak oroszul tud, a magyar nagyim meg messze él :(
14L
Nem egy nyelvet tud megtanulni anyanyelvként, a másik mindig idegen lesz neki.
De meg tud tanulni két nyelvet, abban az esetben ha érdekli a nyelv. Mert például ott van a teniszező valami Mónika, sosem tanult meg rendesen magyarul és utálta is ezt a nyelvet, holott édesapja csak magyarul beszélt otthon meg erősített ezt a vonalat. De ott van Sárközi elnök, aki még azt is tagadja, hogy köze lenne a magyarokhoz. Holott itt élnek rokonai, akik magyarul beszélnek csak.
És csak abban az esetben működik, ha lelki kötödésed is van a nyelvhez, mert olvastam egy angol tanárról, aki így próbálta felnevelni a lányát és belebukott, soha életében nem beszéltek egy jót, mert nem tudta úgy átadni a nyelvet. És a második gyerekével már nem is próbálkozott.
Úgyhogy eleve csak akkor állnék neki, ha mindkét szülő anyanyelvként, gyerekkora óta beszéli az adott nyelvet. De még így sem biztos a siker. És úgy tűnik nem is a gyerek, de már ti belezavarodtok, úgyhogy nem is biztos, hogy annyira erőltetni kéne. Egy nyelvet bármikor meg lehet tanulni, vagy sosem.
Válaszolni sajnos nem tudok, csak annyit, hogy nekem a véleményem, hogy ennek akkor van értelme, ha vagy a két szülő más anyanyelvű (ekkor szerintem elvárás is a kétnyelvűség) vagy ha külföldön élt sokáig az egyik magyar szülő és nagyon jól beszéli a nyelvet. Gondolok itt arra, hogy nem elég szerintem egy felsőfokú nyelvvizsgával rendelkezni ehhez és itthon élni. Szerintem.
Én mostanában pont két anyukával is találkoztam, az egyikük angolul beszélt a kislányához, de tök magyar volt. És kérdeztem tőle, hogy miért, gondoltam, hogy talán az apuka, vagy majd angliába mennek vissza, de nem. annyit mondott, hogy tudjon angolul is. De annyira jó akcentusa volt, hogy ha hozzám nem magyarul beszél, akkor azt hiszem, hogy angol. Ugyanez volt a napokban, az anyuka németül beszélt a kisfiához. A kisfiú ugyan még magyarul válaszolgatott (ő már tudott beszélni az előző kislány még nem), de nála is nagyon kellett fülelnem, hogy halljam, milyen nyelven beszél, mert azt hallottam, hogy nem magyarul. Szóval szerintem így megéri.
És szerintem inkább így éri meg, hogy csak az apuka, vagy csak az anyuka folyamatosan az idegennyelven beszél hozzá... nem felváltva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!