Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Beszédfejlesztés 2 évesen?...

Beszédfejlesztés 2 évesen? Milyen praktikák, trükkök, gyakorlatok vannak?

Figyelt kérdés

Mondókázni természetesen szoktunk, nem mondja vissza. Énekelek is neki rengeteget, szereti, de nem mondja vissza. Olvasunk mesét, már amennyire leköti (nem túlzottan), nyilván nem jelnyelvet használunk, szóban kommunikálunk, sokat hallja a beszédet. És még mindig úgy érzem, hogy nem az igazi a beszéde. Korához képest "normális", mármint nem úgy van elmaradva, hogy kóros lenne, csak úgy érzem, többet kéne tudnia ilyen idősen. A nővére fiatalabb volt nála, amikor már simán mondókákat mondott magától, ilyen idős korában meg már 4-5 szavas mondatokban beszélt, igeidőket használt, ha nem is tökéletesen, és azóta is fantasztikusan jók a verbális és egyéb készségei. Nem azért, mert hasonlítgatni akarom őket, mert nyilvánvalóan mindkét gyerek más, de azért aggaszt, hogy főleg a kisebb gyereknél, akiről mindenki úgy gondolta, hogy majd sokkal hamarabb és ügyesebben megtanul beszélni, ő tart ott, hogy a beszéde ~80%-a még mindig hablaty-nyelv. Mert természetesen dumál ő nonstop, de leginkább csak a saját nyelvén, van néhány szó, rövidebb mondat, amit magyarul is elmond, de messze nem az a szint, amit a testvérétől tapasztaltunk anno. És most lehet engem itt szidni, de hát más tapasztalatom nincs, mi máshoz viszonyítsam a normákat :D Semmit sem csináltunk másképp a kicsinél, mint a nagynál, sőt, ha mást nem, hát őt még inkább kitettük a gyerekverseknek, mondókáknak, hiszen mikor megszületett, a nagy már bőven benne volt ezekben, már pocakon belül is ezeket hallgatta (bár lehet, itt rontottam el, a nagy még Sabatont hallgatott a hasamban, és a férjem Dante Infernoját olvasta neki esténként :D ).

Szóval érdekelnének trükkök, gyakorlatok, amik segíthetnek egy 2 éves gyerek beszédfejlesztésében. Házi körülmények között. Azon túl, amiket most is csinálunk, mert ha az interneten rákeresek, akkor vagy a logopédust meg az ilyen-olyan fejlesztőket találom meg, vagy a "mondókázz és olvass neki sokat" jellegű tanácsokat.


jan. 28. 20:12
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk a képes könyvek nagyon sokat segítettek. Jó hangsúlyosan mutatom neki, hogy mi van ott, ő neki pedig tetszik, így utánozza. És az ez mi? játék. Éneklem neki, hogy ez mi? ez mi? És mutatok valamire(szinte mindenre) és mondom, hogy “alma, alma”. Ez is tetszik neki, így könnyen tanul. De amúgy minden gyerek másképpen fejlődik. Unokaöcsém 2,5 évesen már mondatokban beszélt, az én fiam, meg akkor kezdett el szavakat mondani.
jan. 28. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
Kozossegnel nincsen jobb, en nem eroltetnem,ha amugy nem ul le "tanulni" konyvekbol szavakat. Az en fiam oviban hozta be magat de majdnem 1,5 ev kellett amig utolerte a tobbit. Ő sajnos nem ul meg konyv mellett 5 evesen sem, max. a vulkan-meteorit-dino vonalon, abbol meg nem igazan kell szokincs a hetkoznapokban.
jan. 29. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Az én fiam másfél évesen szinte folyékonyan beszélt, bölcsis társai bőven 2,5+-osan álltak neki. De ez nem feltétlen előny, mert például az én gyerekem, bár darálja a szöveget és a mondókákat, akik sokkal később kezdtek beszélni, sokkal tisztábban is beszélnek.

Teljesen kár hasonlítgatni, mert nagyjából 3-4 éves korukra lesznek közel azonos fejlettségi szinten pont a 2-3 év közötti időszak, amikor a legszélesebb skálán mozoghat a képességek tárháza. Az is tökéletes, ha pár szót mond, az is, ha folyamatosan beszél. Ugyanígy a mozgással, rajzolással stb.

jan. 29. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!