Mikor jutottunk oda, hogy alap lett a 2 kocsi családon belül a gyerekvállaláshoz?
Egy megyeszékhely mellett községben élünk, kemény 10 km-re a belvárostól, ez a legközelebbi település, amolyan alvóváros, mindenki bejár a városba dolgozni. Viszont, ez 2 kocsi nélkül kb. lehetetlen, mármint annyira gyatra a tömegközlekedés, és annyira sok idő bejutni busszal, hogy kocsi nélkül nem is lehet hozni-vinmi a gyerekeket normál munkaidőben.
Pedig tőlünk csak 1 utcányira vannak, de akkor sem. Mert fél 6.40-kor nyitnak, de a buszmegálló nincs hozzá közel, szóval ha beviszem a gyereket és már megyek is (nincs beszélgetés a gondozóval meg ilyesmi), akkor a 6.55-kor induló buszt már nem érem el, legközelebb 7.05-kor megy, de az 7.35-40 körül ér be a belvárosi központba, de onnan még menni kellene tovább, viszont nem jön busz arra felé, csak úgy, hogy bőven elmúlna 8 óra, mire beérek. Hazafele ugyanez a majdnem 1,5 órás ingázás, ami meg azért gáz, mert 4-kor végezve negyed-fél 6, mire hazaérnék és 5-kor zárnak az intézmények.
Persze, egy fő éppen tudja vinni a gyerekeket, ha 8-4-ig dolgozik, de ha a másik fél nem ebben a munkarendben van, hanem akár 2-3 műszakban, akkor az meg azért nem tud busszal menni, mert kora reggel és később este megint nem jönnek úgy buszok, hogy be és haza lehessen érni.
De ha lenne is, 2 kisgyerek mellett azért kicsit luxus a 8 óra munka mellett még 3 órát ingáznia az egyik félnek.
Itt mindenkinek két kocsija van. De igazából a városban is ez a helyzet, ha nem a belvárosban lakik valaki, anyósomék az egyik kertházas övezetben élnek, ha nem közvetlenül a belvárosban dolgozik valaki, akkor simán van városon belül 1,5 óra az utazás, mert mindenhova csak 2 busszal lehet eljutni.
Budapesten 1 kocsi is elég, a férjem vagy home officeban van, vagy bent dolgozik a dzsungelben, a dugóban állna, annál sokkal gyorsabb a metró, így egyszerűbb azzal járni, nekem meg itt az autó amivel megoldom a gyerekeket meg minden egyebet. Ha úgy van, akkor felveszem a férjemet, ha együtt megyünk akkor pedig ő vezet. Jó lenne 2 autó, de az egyik nagyrészt csak állna a ház előtt, annak meg semmi értelme.
Nyilván abban a helyzetben amiben ti vagytok mindenképpen eszközölnénk még egyet, ez már nem a könnyen megoldható, még kényelmes kategória.
Na igen, belvárosi panellakóként sokszor irigylem a kertes házban élőket, de ha ilyet hallok/olvasok, akkor valahogy el is megy a kedvem az esetleges költözéstől. Tőlünk max 5 perc sétára van minden, ami "számít". Bölcsi, ovi, suli, gyerekorvos, felnőttorvos, bolt, posta, pékség, gyógyszertár, stb.
Teszem hozzá, hogy még így is 2 autónk van, és nem kicsi logisztika kéne, ha csak 1 lenne. Mert az nagyon szuper, hogy én 8-16:30-ig dolgozom, és meg tudnám oldani busszal még úgy is, hogy előtte elhelyezem a két gyereket az oviban meg a suliban; a férjem meg, aki általában 6:30-tól 15-ig, menjen kocsival. Csak ha valamelyik gyerek beteg, vagy épp szünet van, és reggel a mamához kell vinni őket, aki meg a külvárosban lakik, na akkor borulna is ez az egész.
Nem feltétele a gyerekvállalásnak a két autó, ahogy az se hogy kint lakj a világ végén. A te döntésed hol élsz ha te az "alsóvárost" szereted ahhoz hozzá tartoznak az ezzel járó problémák is.
Mi megyeszékhelyen lakunk a város közepén, van egy 16 éves autónk, de csak bevásárolni használjuk, ha nem lenne akkor nem a Lidl-be járnánk hanem a Spar, Coop, Interspar közül választanánk, amik mind 10 perc sétán belül vannak. A belváros szintén 10 perc séta, bölcsi itt van az ablak alatt, óvoda egy háztömbbel arrébb, iskola az út túloldalán.
Orvos, védőnő az utcában, ügyelet, kórház 15 perc sétára, ügyeletes gyógyszertár 5 percre.
Ha valahova nagyon menni szeretnénk a vasútállomás 10 perc séta, ahonnan 15 percenként indul vonat Budapestre.
A munkahelyem 10 perc séta szintén.
Nem véletlenül alakult így, hogy itt lakunk ahol, tudatosan kerestük, több mint fél évbe telt mire ezt a lakást megtaláltuk, de így tudjuk a családunknak a kényelmet biztosítani. (Drága volt a lakás, de az üzemanyagon évek alatt a többszörösét spóroljuk meg, az idő pedig felbecsülhetetlen érték)
Én is és a férjem is "egy autós" családban nőttünk fel, nekem anyukámnak jogosítványa sincs, ahogy a nagyszüleimnek se volt. Ahogy régen úgy most se feltétel nemhogy két, de egy autó sem.
Így van, attól függ, hol laksz. Mi 0 db autóval vállaltunk gyereket, a tesóméknak most 2 gyereke van és hamarosan megválnak az autójuktól, amit eddig is ritkán használtak. A trükk: városban lakunk. De a kisebb települések között is van olyan, ahol tűrhető a tömegközlekedés, még ha ez is a ritkább. Valamit valamiért. Sajnos erre tekintettel kell lenni a lakóhelyválasztásnál.
Ami még fölmerül, hogy biciklivel járjatok. De ha tényleg muszáj minden nap azzal menni, mert más alternatíva gyakorlatilag nincs (hiszen a busszal nem érsz be), úgy azért az durva, télen-nyáron, pláne gyerekkel.
Kinek mi az igénye..
1 autónk van 3 gyerek, férjemnek van csak jogsija, nekem nem lehet.
Férjem céges autóval jár, az autónkat így csak hétvégén használjuk, vagy ha valami fontos intéznivaló van hétközben.
Falun élünk ahol van iskola ovi, buszozni ritkán kell.
Nektek szükséges.
Általánosságban viszont még az egy autó sem elvárás.
Nagyon sok, kifejezetten jó anyagi körülmények között élő családot ismerek, akik 0 autó mellett nevelnek gyereket.
Nekünk sincs 2 gyerek mellett. Ha lenne is csak max. havi szinten használnánk.
Megyeszékhelyen élünk, belvároshoz közel, ovi, suli 5 perc, bevásárlási lehetőségek szintén a szánkban. Férjem ho-ban dolgozik, én nem, de 10 perc gyalog (!) a munkahelyem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!