Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Konkrétan miket mondtok/mondta...

Konkrétan miket mondtok/mondtatok a gyereketeknek, ami a pelusról a bilire átszoktatásra, szobatisztaságra ösztönzi?

Figyelt kérdés

Kérem, ne azt írjátok, hogy pl. "elmagyarázom neki az előnyeit", hanem konkrétan az érdekel, hogy milyen szavakkal mondjátok/mondtátok!

Milyen eredménye lett eddig, mennyi idős gyerek?

Akinek a gyereke már szobatiszta, mit tartott a leghatásosabbnak?


2010. okt. 11. 12:07
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Mi azt mondtuk, hogy csak akkor mehet óvodába, ha már mindig a bilibe/wc-be pisil. 2.5 éves, nagyon szeretne oviba menni, és ezzel pár nap alatt eljutottunk addig, hogy az esetek 90%-ában szól, ha pisilnie kell.

Ezen kívül mutogatjuk neki a szép bugyikákat, amin a kedvenc mesefigurái vannak.

2010. okt. 11. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Most 2 éves. Bár nyáron is hideg a mostani lakásunk (nagyrészt északi ablakok, a járólap így sosem melegszik át és a levegő sem, csak a szellőztetés után délutánra), akkor próbálkoztam pelus nélkül hagyni fél-1 órára. Peluscserekor, bilire ráültetéskor mondogattam neki, hogy ha nagylány lesz, mint az unokatesók, akkor nem lesz pelusa, WC-be/bilibe fog pisilni/kakilni, mint a nagy gyerekek és a felnőttek. 7 hósan kezdett menni (kapaszkodva), így azóta ki-be járhat a vécébe, akár én, akár apa van bent, ezért régóta tudja, mi hogy "működik". A vécét (utánam is) ő akarja lehúzni, engedem is. Vettünk bilit, WC szűkítőt is, de mindegyikből a legegyszerűbb fajta. Bármikor kipróbálhatta őket, de sosem erőltettem, viszont eleinte én MONDTAM. Mindig ugyanakkor, reggeli után, délelőtti órákban levettem a pelust és ráült, MONDTAM, hogy ide pisiljen, ha jön a pisi, kaki. Majd előfordult, hogy ő szólt, ettől fogva tehát ő is szólt, én is mondtam. Gyakran nem történt semmi fél óráig sem, majd itt egy kérdés kapcsán rájöttem, hogy elég10-15 percig a bilin hagyni, nehogy játéknak tekintse, ekkortól 10-15 perc után szóltam, hogy szálljunk le, ha nem kell pisilni. Amikor sikerült a bilibe pisilni, kakilni, mindig megdicsértem, még apát is gyakran felhívtuk, félretettük neki az eredményt...stb, ő is agyon dícsérte.

Már az egyik nagymamánál is kérte a bilit (szerencsére volt ott az unokatesóktól megmaradt és szerencsére anyu egyszerre "kapcsolt"), és ott is agyon lett dicsérve, anyu is agyon dícsérte, miután sikerült. (Sajnos a távolság miatt őt ritkán látjuk, külföldön lakunk.)

Hirtelen jött a hideg idő, és az északi lakás miatt itt ez még jobban érezhető, viszont még nem kezdtünk aug. végén fűteni, 2-3 hétig húztuk. Így ruhában megfelelő volt a hőmérséklet, de pelus nélkül nem erőltettem negyed órákat ücsörögni a bilin és pelus nélkül hagyni sem mertem, náthásak is voltunk (mástól elkaptuk). Azt terveztem, ezidő alatt talán majd magától mondja, így "kihúzzuk" a fűtésig. Így, hogy nem mondtam, egyre kevésbé foglalkoztatta a dolog, magától egyre kevesebbszer mondta. Kb. 3 hete, hogy újra fűtés van, és újra mondogatom: állandóan "nem" a válasz. Nem akar pelust se cserélni. Már nincs semmi "érdekes" újdonság, amivel korábban leköthető volt a figyelme, így a peluscsere is húzódik. Igaz, már régóta mindenre "nem" a válasz (aludni se akar...stb), mintha mostanában több nem lenne. (Észreveszem, amikor magával is ellentétbe kerül, sőt még éjjel álmában is "hadakozik".) A pisi és a kaki szót még keveri (a kétnyelvű környezet miatt ez szerintem rendben is), vagy még csak a pisit érzi ingernek(?), mert amikor eddig magától szólt, legtöbbször pisi lett az eredmény.

Lehet, hogy még nem érett meg a bilire, de valahogy mondogatni kell neki, hogy érdekelje, de hogyan?

(Én csak 5 évesen lettem szobatiszta, igaz, ezt más lelki dolgok is befolyásolták.)

2010. okt. 11. 12:58
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm az első választ!

Nálunk az ovikezdés a költözéstől függ, hogy mikor találunk anyagilag is jó megoldást. És úgy tudom, valóban csak szobatiszták lehetnek ovisok, viszont ha sokáig kell várni, akkor meg becsapva érzi magát, visszaszokhat, vagy??

A bugyikkal nem vagyok teljesen tisztában, sok használtat kaptunk. Vannak elég "kivágottak", aminek vékonyabb pántja, és "kinyomná" 2 oldalt a tele pelust, de vannak zártabbak, amibe a pelus is belefér - akkor ebből az első kategóriát mutogattad? Vagy a második típus is ilyen, csak a használat miatt "kitágult"?

2010. okt. 11. 13:07
 4/11 A kérdező kommentje:
Most olvastam egy jó taktikát: "Ha a lányom ráült a bilire, mindig kiabált a manónak, hogy jöjjön, mert most pisilni fog. Ez azért jó, mert így a gyerek ügyesnek, és nagyobbnak érzi magát, ha Ő taníthat meg valamit valakinek." Ezt is ki fogom próbálni, és várom továbbra is a tapasztalatokat, válaszokat!
2010. okt. 11. 13:09
 5/11 anonim ***** válasza:

Jó úton jártok, de hidd el magától is rájön majd hogy az úgy neki jobb. Mondhatsz bármit, amíg maga nem akarja, addig nem fog menni. Nekem 3 évesen és 3 hónaposan lett szobatiszta a lányom. Sokan mindták, hogy vegyek zenélős bilit, meg ültessem rendszeresen a bilire, de nem fogadtam meg a tanácsukat, mert nem gondoltam, hogy ez hasznos lenne. A dokinénink azt mondta, hogy nyugodjak meg a nyáron majd sikerül. De én nem akartam elhinni,hogy csak olyan soká... Májusban volt 3 éves és onnantól felpörögtek az események, egyre jobban akarta és szinte hetek alatt sikert értünk el. Pedig előtte még véletlenül se sikerült a bilibe. Most már biliről hallani sem akar, mert az ovisok már nem pisilnek bilibe, csak WC-be.

Szóval nem akarlak elkeseríteni, de szerintem nyáron biztosabb a siker. Még ha úgy is érzed, hogy az még nagyon messze van. Persze lehet azért próbálkozni, de ne voidd túlzásba. Én volt, hogy hetekig szóba sem hoztam, ha ő nem említette.

2010. okt. 11. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm Neked is!

Engem pont az bizonytalanít el, hogy sokszor szólt már magától, és sokszor sikerült is neki, főleg a pisi, és ezek után van ez a "nem érdeklődő" állapot!

"Lehet azért próbálkozni, de ne vidd túlzásba. Én volt, hogy hetekig szóba sem hoztam, ha ő nem említette". Mivel már voltak sikerek, ilyenkor azt javasolják, hogy "mondani kell".

2010. okt. 11. 13:46
 7/11 anonim ***** válasza:
Én nyáron kezdtem el. Abszolút nem hittem benne, mert ő remekül el volt a pelusával. A bilire rá sem akart ülni, pedig sosem erőltettük. A wc-be állandóan bejárt utánunk, de ráülni nem volt hajlandó. 23 hónaposan úgy voltam vele, hogy most van kánikula, most kell megpróbálni, ha nem megy egy hónapon belül, nem erőltetem, majd jövőre. Otthon nem adtam rá pelenkát, csak bugyit és pólót vagy ruhácskát. Sokszor elmondtam neki, hogy kell pisilnie vagy kakilnia, akkor szóljon, mert ha a bugyiba sikerül, akkor minden pisis lesz, a bili meg nagyon szeretné, hogy oda pisiljen. A nagyok nem hordanak pelust, a bölcsibe (most kezdte el) csak akkor mehet, ha már nem használ pelust. Eleinte sosem szólt, hogy kellene, de az nagyon nem tetszett neki, hogy pisis lett ő is, meg a padló is. Aztán eljött az az idő (kb. egy hét elteltével), hogy már nem szólt, hogy besikeredett. Nagyon elkeseredtem, fel is akartam már adni, mikor itt olvastam az egyik tanácsban, hogy nem szabad alulról semmit sem ráadni, mert azt hiszi pelus van rajta. Meg arra gondoltam, hogy ha elviszem vásárolni egy új bilit, hagyom hogy ő válasszon, csak meg jön a kedve. Választott magának egy 990 forintos bilit, alulról meztelenül hagytam, és rengetegszer elmondtam, hogy nagyon várja a macis bili, hogy belepisiljen. Egyik nap elmentem a WC-re, és amikor kijöttem nagy lelkesen jött hozzám, hogy sikerült. Először nem is kapcsoltam, mondtam, hogy persze, Anyának sikerült pisilnie. Erre ő elkezdett a szobájába ráncigálni, hogy nézzem meg, ő bizony a bilibe pisilt. Innentől kezdve ezzel a módszerrel rohamosan nőtt a bilibe pisilések száma. Kb. két hét alatt eljutottunk odáig, hogy csak alváshoz használtunk már pelust. Egyszer az egyik bevásárlóközpontban szólt, hogy pisilnie kell, ott sikerült először körbepapírozott wc-re ültetnem. Innentől kezdve már csak a wc-re járt otthon is. Volt már hullámvölgyünk, akkor rengeteget pisilt be, és a kakiláshoz még mindig kivárja, hogy pelus kerüljön rá, de én nagyon büszke vagyok rá, hiszen két éves, két hónapos és már csak alváshoz van szükség pelusra, úgy, hogy nem erőltettem, nem bántottam, csak biztattam.
2010. okt. 11. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm 14.06!

Ami nálunk más volt: kislányom már az elejétől ráült a bilire, pl. amikor szembe ültünk én vagy a párom a vécén. Amikor fél-1 órára nem volt rajta a lakásban a pelus, őt nem zavarta, ha a padlóra került a pisi, kaki. Egész napra nem tudtam megoldani pelus nélkül, ahhoz hideg ez a lakás még nyáron is, pelus nélküli időszakban pedig mindig figyelni kellett, nehogy belelépjen, mert csak 3 csúszásgátlós vastag zoknink volt, emiatt sem volt ez megoldás.

Most fűtést 20 fokra állítottuk, többre kell, ha pelus nélkül próbálkozunk?

2010. okt. 11. 14:37
 9/11 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok. Én ilyen időben nem hagynám pelenka nélkül. Nem lehetne őt hagyni nyárig így? Ha bírjátok anyagilag fűtsétek fel a lakást legalább 25-26 fokra. Olyan melegben elvan puccosan is. De ha nem olyan fontos még (nem kell az ovihoz), akkor szerintem rá ér még ő. Addig is lehet vele beszélgetni róla, lehet hangsúlyozni, hogy milyen nagy dolog, ha nem a pelusba hanem a wc-be pisil, milyen büszkék vagytok rá olyankor, esetleg valami jutalom félével kecsegtetni, étkezések előtt (a bölcsiben úgy szokták szoktatni őket) ráültetni a bilire/wc-re, hátha rákap az ízére.
2010. okt. 11. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nálunk úgy volt,hogy jártunk Baba-Mama klubba,még nem volt két éves a nagyobbik lányom.És ott ő "szerelmes lett" az egyik kisfiúba.Mikor próbáltam a bilire szoktatni,azt mondtam neki:"Látod a Sziszó is bilibe pisil,mit fog szólni,hogy te még pelusban jársz?"Na attól kezdve az én kislányom bilibe pisilt.A kisebbikkel könnyebb volt,ő utánozta a nagyot:)
2010. okt. 11. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!