Kell különóra vagy sem?
A gyereked szeretne? Szerintem egyféle különóra nem veszi el az időt a játszástól, hiszen ovin kívül más dolga sincs. Van olyan, ami érdekli? Én ráhagynám a döntést, ha szeretné, legalább hadd próbálja ki. Nem biztos, hogy sokáig tart, de az egy jó dolog, ha mellette állsz, és hagyod, hogy kipróbálja magát, hogy körbenézzen, mi érdekli.
Az én gyerekem öt lesz hamarosan, középsős, szeptember óta karatézik. Imádja. Hatalmas lelkesedéssel megy, és heti két edzés mellett is sok ideje marad. Úgy veszem észre, nagyon is jó hatással van rá, az étvágya is jobb, és a mozgásigényét is ki tudja élni.
A kislányom sok helyre jár,mert kötelező neki (fejlesztés). Néha nagyon zokon veszi, hogy kimarad sokmindenből miatta. Pl ovis szülinap,stb. Valamint nem tud eleget játszani a csoportban sem.
Én azt látom rajta,hogy a felére kellene csökkenteni a foglalkozásainak a számát. De sajnos nem lehet. Már beszéltem a gyógypedagógussal erről.
De ha elment volna iskolába (6.5 éves), akkor is érné ennyi terhelés. Sőt.
Tudom, hogy a kérdés nem egészen erről szól. De nincs sok különbség.
Oviban néptánc és foci volt, ott helyben, tehát nem vett el plussz időt. Elsőtől táncolni járt, majd később gimnasztika. Mindegyiket ő választotta, szeretett jó csapatban táncolni, sportolni. Heti 2 nap simán belefér, a tanulással, házival mindig hamar végzett. Nekünk felnőttként sem elég a munka-háztartás lét, kell valami plusz, amit kedvtelésből csinálsz.
Én egyébként tagozatos iskolába jártam, heti 4 nap volt edzésünk, plusz hétvégén meccsek. Én sosem éreztem úgy, hogy sok lenne. Sokkal jobb volt a csapattal tölteni a délutánt, mint csak úgy lógni valahol.
Nekem még csak csecsemőm van, de Vekerdy szerint nem szakkorokre van szüksége az ovodas/kisiskolás gyereknek, hanem szabad játékra, futkosasra, fára maszasra, semmittevésre, nem pedig tervezett tevékenységre (mint pl a tánc, balett, gimnasztika).
Ettől függetlenül ha a gyerek szeretne járni valahová, beiratnám. Erőltetni nem erőltetném óvodás korban. Iskolaskent már ők-mák tűnik, én is 1.osztalyos voltam, mikor beirattak zongorára és rajzra.
Nem kötelező de szerintem hasznára válik. Nyilván ki lehet próbálni több dolgot, de valamilyen zene és sport mindenképp kell az alapműveltséghez.
Ebben a korban úgyis kb játszás az is. Ha nagyobb lesz és van a suliban szakkör, majd jelentkezik rá ha érdekli. Én is jártam mindenfélére, zongorára, néptáncra, énekkarba, gitárra, kosarazni, sportgimnasztikára, színjátszó szakkörbe, rajz szakkörbe, földrajz, fizika, kémia, kézműves szakkörbe... Annyi előnye lett hogy nem ijedek meg ha kottát kell olvasni, konyítok a zenéhez, sportos lett a testalkatom és a többi szakkörökön meg olyanokat csináltunk ami az órán nem fért bele, de érdekes kísérlet vagy anyag volt, vagy pl kirándulásra mentünk.
Ezen kívül jártam korrepetálásra matekból és felkészítőre nyelvtan és irodalmi versenyekre. Nyilván ezeket több év alatt, nem egyszerre, de mindent általános iskolában. Sosem éreztem hogy túl lennék terhelve, jól szórakoztam és jól is tanultam mellette.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!