Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hogyan és mikor mondjam el...

Hogyan és mikor mondjam el egy 14 éves gyereknek, hogy részben zsidó származású?

Figyelt kérdés

A szűkebb családjában erről nem beszéltek neki, formálisan katolikusok és evangélikusok, de nem tartják a vallásukat.

Egy lakáseladás előtti közös "lomtalanítás" során találtam meg tegnap a papírokat.

Ezek a családi iratok azért fontosak, mert bizonyos érthetetlennek tűnő nevelési problémákat megmagyaráznak nála. (Szülei nem törődnek vele, velem, mint nagynénivel van szoros kapcsolatban.)

A fiú pár hónapja megkérdezte tőlem, hogy zsidók vagyunk-e ?

Mondtam neki, hogy remélem nem ....(A zsidók között bizonyos lelki problémák nagyobb számban fordulnak elő, mint a nemzsidók között.)...nem, mert ami a közös felmenőinket érinti, tudomások szerint azok között egy zsidó sem volt. Viszont tegnap kiderült, hogy apai ágon viszont részben zsidó, mert az egyik nagyszülője biztosan izraelita volt, csak valamikor kitért evangélikusnak.

Aki találkozott már hasonló problémával, hogyan oldotta meg ?



2015. aug. 25. 14:59
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
32%
Kb.17 évesen tudtam meg, hogy igazából apai részről mindenki zsidó, de a vh után senki nem tarzotta a vallást, igazából mindig is éreztem, hogy van valami elhallgatott dolog. Nem változott meg bennem semmi. Ha feljön a családfa téma lehet erről beszélni, vagy te is felhozhatod, de nem kell ekkora feneket keríteni a dolognak.
2015. aug. 25. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
29%

Kedves 6-os. Sok buta dolgot hordtál össze(népfaj? emberi faj van, azon belül lehet vki pl. Europid. zsidók közül vannak az askenázi és szefard zsidók. Az európai zsidóság az előbbihez tartozik)

Valamint bárki kaphat izraeli állampolgárságot, akinek az egyik nagyszülője zsidó.

Az utolsó válaszoló voltam.

2015. aug. 25. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
32%
Ez mitől számít ilyen nagy dolognak, illetve problémának? Nem hinném, hogy különösebben meghatná majd a gyereket. Engem biztosan nem érdekelt volna, most sem érdekelne. De most komolyan, ez miért baj?
2015. aug. 25. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
68%

[link]

szerintem próbáld vele valahpgy úgy közölni, hogy... Kyle te mocskos zsidó!

2015. aug. 25. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

Jezusom!! Latom, jobb dolgotok nincs, mint szavakon lovagolni. Igen, nepfajt irtam, ugyanis igy erthetobb. Masreszt, nyilvan tisztaban vagyok vele, h a magyar sem ugymond "tiszta" nep, de aki "igazi" magyar, az nem tesz kulonbseget. Aki nem vette volna eszre, a zsidok egyfolytaban megkulonboztetik magukat amellett, h allitjak, h mekkora magyarok. Erre ertettem, h "igazi magyar"


Egyebkent pedig egyreszt olyan helyen dolgoztam, ahol tisztaban kellett lenni azzal, h milyen feltetelekkel kaphat vki allampolgarsagot, masreszt pedig tobb evig jartam egy zsido fiuval, akinek pontosan ez volt a gondja, h csak az apja volt zsido es nem kaphat ezert allampolgarsagot. Gondolhatod, kedves #12-es, h minden kovet megmozgatott azert, h megkaphassa. Amugy meg, persze, nyilvan kaphat barki izraeli allampolgarsagot, csak ugy, mint az osszes tobbit, ugy kb 10 ev utan, ha teljesiti az egyeb szigoru felteteleket...

2015. aug. 26. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
A kedves 12-es vagyok: A testvérem megkapta az izraeli állampolgárságot, pedig csak apai félről vannak zsidó nagyszüleink. Az más kérdés hogy például az ortodox zsidók nem ismerik el így azt, hogy zsidó lenne.
2015. aug. 26. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
Kedves 12-es es 16-os! Gratulalok hozza es nagyon kiralyok vagytok! Bar ahogy korabban irtam, barki megkaphat barmilyen allampolgarsagot, csak max a feltetelek nehezebbek...de ha nem haragszol, akkor ebbe nem mennek itt bele, m annal azert dragabb az idom :D
2015. aug. 26. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim válasza:

Szerintem minél elõbb. Félre ne érts, fogalmam sincs, mit tudsz, mit nem, csak elvileg: aki csak annyit tudsz a zsidóságról, hogy "volt egy Ábrhám, megölték az I-ten fiát, bankárok, ezért hitler ki akarta nyírni õket, de nem sikerült", az jobban teszi, ha elkerüli a tárgykört.

Viszont jobb elõbb, mint késõbb, nehogy így járjon, mint Szegedi Csanád.


Mivel úgy látom, támadt némi zavar, néhány dogot feltétlenül tisztázni kell:

1) A zsidóság nép is meg vallás is, pontosabban olyan nép, melyet kb 3500 éve a vallás tett nemzetté.

2) Mivel nép, mint ismeretes a sémi népcsoporthoz tartozik, vannak genetikailag örökõdõ külsõ jegyek, így vannak zsidók, akikre ránézésre azonnal rámondjá, hogy zsidó. Gyorsan megjegyzem, hogy vannak olyan zsidók is, akik sok száz évre visszamenõleg rendelkeznek a zsidóságukat bizonyító iratokkal, viszont ránézésre senki nem gondolná.

Ezt azért írtam, hogy, ha a gyerek "úgy néz ki", mert attól, hogy csak távoli, még nézhet úgy ki, pl nekem barna szemem van és sötétbarna hajam ( sajnos már cs ) volt, gyerekem annyának szintén, ehhez képest fiam szeme zöld, haja, ha nem is szõke, de világos.

Szóval, ha a gyerek "úgy néz ki", akkor minél hamarabb, DE

3) Fontos, hogy ha beszélsz róla, tudd, mirõl beszélsz.

4) Ami a hogyant illeti, szerintem elõször is tudnod kell, hogyan gondolkodik a gyerek a zsidokról, azután ahhoz képest kell megfogalmazni. Ha értelmes képe van, tehát tudja, hogy a zsidók pont olyan emberek, mint a nem zsidók, akkor nyilván nem fogja megrázni, ha már "megfertõzték" elõítéletekkl, akkor érdemes elõbb ezeket helyretenni. ( Ha Te is rendelkezel ilyenekkel, akkor elõbb magadban :) )

5) Igaz, hogy a zsidó vallási közösség szerint "zsidó az, akit zsidó anya szült, vagy aki betért". Tehát akinek "csak" az apai ága, azt a vallási közösség nem tekinti zsidónak. ( Viszont a betértet ugyanolyan zsidónak, mint aki bizonyítani tudja, hogy mindkét ágon Jákob õsanyánk lesarmazottja és felmenõi 3600 évre visszamenõleg mind zsidók, már, ha volna ilyen ember. :) )

Részletkérdés, hogy viszont a zsidóságon belül az, hogy kohén ( pap, vagyis Áron fõpapnak, Mózes testvérbáttyának egyenesági leszármazottja, az féfi ágra vonatkozik, ugyanígy az, hogy Lévi törzsébõl származik. Viszont aki nem zsidó ( anyai ágon ), az hiába férfiágon Lévi törzsébõl, esetleg magától Árontól, akkor se levita, kohén, mert nem zsidó.


6) Viszont nem igaz, hogy Izrael Állam hazatérési tövény, tehát a születés jogán sorn kívüli izraeli állampolgárság lehetõsége csak a vallási értelemben zsidóra vonatkozik.

Bár azt, hogy zsidó a törvény ugyanúgy fogalmazza, mint a vallás, csakhogy van némi kiegészítés:

1) ha nem tagja más vallásnak.

2) a zsidó identitást örkli a zsidó gyermeke, unokája és ezek házastársa.

Így ad abszurdum az is elég, ha feleségének apai nagyapja zsidó volt, feltéve, hogy nem tért ki saját akaratából. ( Hogy a felmenõ, vagy csak akirõl szó van, azt nem tudom. )

A szóbanforgó tövény angol fordításban a Knesset ( Izraeli Parlament ) oldalán: [link]

2015. aug. 26. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim válasza:

Jujjjuj! Lényeges: az elején azt, hogy "tud", elfelejtettem idézõjelbetenni, tehát helyesen így néz ki:


... aki csak annyit "tud" a zsidóságról, ...

:)

2015. aug. 26. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Ne mond el.

Látod itt is csak vitát szít ez a kérdés.

Nem azzal kell érvényesülni, hogy zsidó-e vagy sem.

2015. aug. 27. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!