Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Miért mondják egyes szülők...

Miért mondják egyes szülők degradálóan a gyereknek, hogy “neked csak tanulni kell”?

Figyelt kérdés
Én már évek óta dolgozó felnőtt vagyok, és szerintem a suli sokkal nagyobb szívás, mint a munka. Hazaérsz az egész napos órákról és még tanulni is kell. Ráadásul egy gyerek gyakran küzd önbizalomhiánnyal, megfelelési kényszerrel, vagy érik iskolai bántalmazások. A stresszt sem tudják még úgy kezelni, mint egy felnőtt. Egy felnőttnek munka után persze ott vannak a háztartás dolgai is, de nekem személy szerint a takarítás élvezet, stresszoldó, nem teher :D Mit éreznek azok a szülők, akik ezt mondják a gyereknek? Mit akarnak ezzel sugallni vagy elérni? Nekem is mondták anno jópárszor, de már akkor sem értettem, hogy az én problémáim miért lennének jelentéktelenebbek. Persze felnőtt fejjel nem tűnik problémának, hogy Petike meghúzta a hajamat, vagy hogy rosszul mondtam a szorzótáblát, de egy gyerek még máshogy éli meg a dolgokat és nekik ezek igenis nagy problémák…

2021. szept. 10. 07:28
1 2 3 4
 21/32 Derjaderja ***** válasza:
34%
18. Még mindig egyetértek, felnőttnek lenni könnyebb.
2021. szept. 10. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
70%

Dolgozó felnőtt vagyok. Az anyagiakkal járó stressz, meg a munkával, családfenntartása járó felelősség sokkal nagyobb, mint amit egy átlag gyerek átél az iskola miatt. (Ha a szüleinek nem irreálisak az elvárásai.)

Nem vagyok egy átlagon aluli képességekkel megáldott valaki, de egy Einstein sem, és még így is elmondhatom, hogy a lábujjaimat is beleértve, bőven meg tudom számolni az ujjaimon, hogy nettó kb hány napot kellett iskolaidőn túl a tananyaggal foglalkoznom az általános iskola és a gimi 12 éve, meg a főiskola 3 éve alatt. És ebben már benne van az államvizsga is. (Nem, nem büfészak volt.) Jó eredményekkel...

Nem hiszem, hogy a mai gyerekektől professzori szintű tudást várnának el az iskolákban, pláne hogy, és ne haragudjatok meg, de nagy részük még olvasni sem képes normálisan, a szövegértelmezésről már ne is beszéljünk. Oké, így elhiszem, hogy nehéz az órán felfogni a hallottakat. (Igen, nyilván minden az oktatási rendszer hibája, de ha első osztályban is már annyit de annyit gyakorolnak otthon, hogy játszani sem marad idejük, akkor vajon hogy létezik, hogy soknak mégsem megy még az olvasás sem? 🤔 Kevés a tanár, sok köztük a nem odavaló, ezt aláírom. Tudom, mert már én is csak kihalófélben láttam igazi pedagógusokat. Azonban én mégis inkább a youtube és társai mértéktelen használatát nevezném meg fő bűnösként a sötétség és a tanulásra való képtelenség miatt. Az hogy esetleg görnyedsz a könyv felett és üres tekintettel nézed a betűket, nem tanulás. Tudom, mert néha én is alibiztem így saját megnyugtatásomra, hogy márpedig én készültem...)

Egyébként nem kell mindenből jelesnek lenni, nem attól lesz valaki sikeres. Ezt a szülőknek sem ártana felérni ésszel, tisztelet a kivételnek.

2021. szept. 10. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 Derjaderja ***** válasza:
35%

Szerintem az a baj, hogy a tanulási módszerek nagyon értelmetlenek és nyomasztók.

Pl be kell magolni minden csatáját egy szabadságharcnak, ahelyett, hogy az okokkal, karakterekkel foglalkoznának.

A gyerekeknek nem tanítanak hasznos skilleket. Projektmunka stb.

Nekem herótom van a magolástól, én sem büfészakon végeztem. De pl a szakvizsgára tanulásba majdnem beledöglöttem, mert nem bírom el az ülve magolást. Előtte 3 állásban dolgoztam, ügyeltem, mentőn ültem (ellátókent), a felelősség nagyobb, de az öröm, siker is.

Én többet már nem akarok az életben hatalmas anyagokat magolni, hasznos skilleket és rövid elméletet szívesen tanulok vagy pl szívesen írok cikket ilyesmi.


Mondjuk nálunk az egyetemen is azt szerették a szüleim, ha ötösről számoltam be, lehet ezért, de en teljesen értem, hogy mennyire terhelő a kamaszok élete. Az hogy van egy szakmám, kollégáim, gyerekek stb az pszichésen kevésbé fárasztó, mint az értelmetlen évek.

2021. szept. 10. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
53%

Én dolgozó felnőtt ember vagyok gyerekkel, és állítom, hogy még mindig fényévekkel könnyebb az életem, mint kamaszként volt.


Nekem nem volt éppen zökkenőmentes "laza" gyerekkorom, "csak" tanulással. Mivel nem vagyok fogyatékos, kristálytisztán értettem, hogy mi szegények vagyunk és szenvedünk minden nyomorult forint miatt. A pénzzavar és az ügyeskedés a hétköznapok része volt, és tűkön ülve vártam, hogy mehessek végre diákmunkázni, mert akkor legalább a turkálóból vehetek magamnak ruhát, ami "új". Mindezt úgy, hogy mániákusan tanultam, mert rettegtem attól, hogy nekem majd ez jut osztályrészül felnőve is. Elvégeztem az egyetemet, elég kemény szakon, miközben dolgoztam, főállásban. Utána már "csak" dolgozni kellett egy jó cégnél, magas fizetésért, ami azóta csak nőtt, pedig aránylag kevesebbet dolgozok, csak sokkal okosabban. Most épp a legnagyobb "problémánk", hogy milyen szárítógépet vegyünk. Hol van ez attól, amikor éveken át, kilátástalan jövőképpel küzdöttem, túl fiatalon, mert láthatóan másra úgyse támaszkodhattam magamon kívül. Nekem aztán egyáltalán nem volt könnyebb a gyerekkor... És az én életemben semmi kirívó nincs, az osztálytársaim többsége ugyanez volt. Akárkivel beszélek régről, mindig sóhajtozik, hogy végre felnőtt és mennyivel egyszerűbb.

2021. szept. 10. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
53%
Egyetértek, nekem is könnyebb felnőttként. Gyerekkel. Lakáshitellel. Sokkal jobb ez így, amikor magam élem az életem és én hozom a szabályokat, én osztom be a pénzt, mint kamaszként, amikor "csak" tanulnom kellett ugyan, de nem volt szabadon felhasználható pénzem (zsebpénzt sosem kaptam, ha kellett valami konkrétra, akkor kábé kisesszét kellett írnom az indoklással, hogy kapjak), nem volt szabadidőm (apám egy autoriter személyiség, ha azt látta, hogy nem tankönyv, hanem mondjuk szépirodalom van a kezemben, már kiverte a balhét, gondolhatod, hogy akkor így mennyi szórakozásban volt részem), egész nap ültem a suliban aztán hazaérve még ülhettem az asztalnál a házik fölött alvásig. És amúgy nekünk rendesen voltak házik meg otthoni tanulnivalók, szóval már általános iskolában sem, de egyetemen aztán pláne nem az volt, mint most a munkában, hogy bemegyek kényelmesen 9re, 5-6 körül lelépek, és ennyi volt a nap, csinálok amit akarok. Ez persze jellemzően a családot jelenti, mármint gyerekkel foglalkozni, a házassággal foglalkozni, családdal, barátokkal találkozni, programokat csinálni, házimunka, akármi, de ezek már inkább rekreációs tevékenységek, ritkán kötelezőek, ami meg elképzelhetetlen lett volna iskolás koromban. Szóval hiába a felelősség meg a tudomisénmi, szerintem is sokkal könnyebb felnőttként az élet.
2021. szept. 10. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
62%

Van jó és rossz is a felnőttkorban a tinikorohoz képest. De ugyanúgy van jó és van rossz a tinikorban a felnőttkorhoz képest.


Nekem 1 sulis és 1 ovis gyerekem van. Megoldani, hogy mindenki időben beérjen és én és a férjem is a munkahelyre, már egy logisztikai feladat. De akkor ott van, hogy a sulisnak és az ovisnak ezt meg azt kell bevinni, persze 1-2 nappal előtte szólnak. Ha nincs itthon még azt is kitalálni, hogy suli, ovi, munka után hol tudjunk beszerezni. Mert ugye nem lehet, hogy pont ő ne vigye. Hiszen írtátok is, nem lehet ciki és ő valószínűleg úgy élné meg.

És ez is egy példa, hogy neki "csak" a lelkivilágával kell itt megküzdenie, nekünk szülőnek a többivel + a gyerekünk lelkivilágát is figyelnünk kell.

2021. szept. 10. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:
33%

24, de nyilván nem is kaptad meg ezt a mondatot, ugye? Nekem se mondták sosem, hisz egyrészt nem volt ok, mert jól tanultam noszogatás nélkül is, másrészt átlag diákhoz képest többet vállaltam otthon is, mert muszáj volt.

De az átlag, aki ezt megkapja, az nem ilyen.

Annak mondják ezt, aki azt az egyetlen egy dolgát se képes teljesíteni. Az ő fejükhöz vágják.

Ha egy gyerek nem a képességeinek megfelelően teljesít, akkor teljesen jogos.

2021. szept. 10. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
67%

Derjaderja!


A felnőttnek is meg vannak ugyanezek, már ne is haragudj. A felnőtt világképe is változik az eseménynek hatására, a külseje is foglalkoztatja, neki is van szociális élete, stb. A kamasznak ehhez a tanulás jön csak hozza, a felnőttnek viszont ne, csak a munka. Azt A kamaszt nevelni kell, meg kell oldani a vele kapcsolatos dolgokat, stb. Kb olyan ez, mint amikor a gyári szalagmunkas meg a vezérigazgató munkáját akarná valaki összehasonlítani. Más szinten állnak, más a feladatuk, mások a problémáik. Katika, a szalagmunkas azon aggódik, hogy még lesz e a norma, kap e prémiumot, ki tudja e fizetni a villanyszámlát. Béla, a vezérigazgató meg azon, hogy a szalagmunkasok kitermelik e a normát, hogy ki tudja fizetni belőle a lízingelt gépeket és ne kelljen bezárnia az üzemet

2021. szept. 10. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 Derjaderja ***** válasza:
35%

Ez egy parttalam vita lesz szerintem. Nem arányos, mert a kamasz bent van az iskolában, tanul otthon, edzésre jár, házimunkár végez, szocializálódik, kialakítja a véleményét a világról.

Neki életbevágó a párkapcsolati, baráti stb kommunikáció alapjait elsajátítani, de a modern világ vívmányait is megismerni.


Mi már elvileg tudjuk, hogyan kell működni, max fejlődünk benne, de azért sokan a felnőtt évtizedekben kvázi a platón furnak. A felnőtt teherbíróképessége arra van kitalálva, hogy bírja a munkát és a családot, nem ilyenkor alakul ki kb a frontális lebenyünk végleges működése, mint a kamaszoknak.


Abban igazad van, hogy az iskai ismeretek és jegyek sajnos számítanak a jövő szempontjából, de azért nem baj eszben tartani, hogy a jelenlegi oktatási rendszerben a társadalomban való beválás és önmegvalósítás, életvezetés, gondolkodási készségek, médiaedzközhasználat stb szempontból nagy arányban irreleváns ismereteket tanítanak.


Vsz ha egy jót beszélget a gyerek a barátokkal vagy a szülőkkel vagy egy értelmes filmet, múzeumot néz, az hasznosabb mint a házi feladat.

A mai gyerekeket agyobterhelik órákkal. De gondolkozni, élni, érvelni nem tanulnak.


Persze kell az is, de a fentiek miatt gondolom, hogy nem kell őket ilyen módon kioktatni, ha nem muszáj.

2021. szept. 10. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:
63%
Èn egyetértek a kérdezővel (még ha nem is felnőtt). Már régóta dolgozom, családom van, de ez nekem így sokkal könnyebb mint a tanulás volt. Iskola után még otthom is tanulás, hétvégén is tanulás, időben hazamenni mert tanulni kell stb... Jelenleg sokkal szabadabbnak érzem magam még a felelősségekkel együtt is, mint akkor.
2021. szept. 10. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!