Vidék vs. városban élni nagyobb gyerekkel: Mi alapján választottatok középiskolát? Mennyit kell ingáznia?
Én személy szerint azt gondolom, ez bizonyos kereteken túl nem lehet mérvadó egy költözésnél. Mármint, nem tenném ki a gyerekem (meg magunkat sem) annak, hogy napi 3 órát kelljen ingázni, de ha egy városi panel és egy picit távolabbi, de kertes ház között választhatnék (általában ezért költöznek ki az emberek), akkor nem élném le az életem panelban azért, hogy a gyereknek 15 percre legyen az iskola.
A saját helyzetünk a következő: amikor én gyerek voltam, kb. 1 órát kellett utaznom be a megyeszékhely melletti településről, a 6.40-es vagy 6.50-es busszal mentem, hogy beérjek fél és háromnegyed 8 között a suliba. Hazafele is hasonló volt. Akkor ezt szoktam meg, nem volt akkora divat kocsival vinni a gyerekeket, a többség így járt.
Nem mindig szerettem, de ha ezt szokja meg az ember, nem olyan nagy tragédia, azért egy kamasznak nincs iskola mellett sokféle tennivalója, bevásárlás, háztartás, gyerekekkel foglalkozás, satöbbi.
Mi is a megyeszékhely melletti másik településre költöztünk házba, itt általános suli van meg mindenféle program is, középiskola már nyilván nincs. Nekünk kicsi még a gyerekünk, de 30 perctől 1,5 óriáig bármennyi lehet a bejutási idő, attól függően, melyik suliba menne majd.
De azt gondolom, első körben neki kell érdeklődési köre alapján iskolát választania, nyilván el fogjuk neki mondani, hova mennyi idő bejutni, de nem fogom azt mondani, menjen eü-i szakközépbe, mert az közel van, ha ő kéttannyelvű gimibe akar menni.
Ismétlem, olyan borzasztó messzire nem mennénk, de az, hogy a kamasz gyereknek pár évig esetleg valamennyit ingázni kell, nem is határozta meg, hol fogunk egész életünkben lakni.
Gyálon lakunk. Most nyolcadikos, tehát még nem tudom, hova fog járni, de vagy Ócsára, vagy Pestre. Mindkét irányban 45-60 perc a közelkedés max. Még Pécelen nézelődtünk, de másfél óra lenne tömegközlekedéssel, itt már bennem felmerült a kollégium gondolata bevallom, de végül elvetettük az egészet.
Az iskolákat első körben érdeklődési kör, második körben elhelyezkedés alapján szűrtem, és így megmaradt az a 10 intézmény, ami érdekes lehetett, ezt szűkítettük a nyílt napokra mászkálás után.
Budapesten belül sem választanék olyan iskolát, ahová másfél óra az út, rengeteg idő elmegy vele, és baromi fárasztó lehet a gyereknek. Nyilván, ha ott van az egyetlen megfelelő ritka iskola, akkor valahogy megoldja az ember, de nem szerencsés.
"Nem szeretném, ha ingázással telne a gyerekem élete"
De a gyerekeknek nem az egész élete fog ingázással telni, max. pár éve. Ez nem határozhatja meg, hogy ti hol élitek le az egész életeteket.
13!
Nyilván újdonság lesz a számodra, így elarulom: nem Budapest a világ egyetlen városa. Sőt, kapaszkodj, Magyarországon is több város létezik ám.
Ahogy írtam, én kb. 1 órát ingàztam oda-vissza középsuliba anno busszal, nem mondom, hogy élmény volt, de azt a pár évet ki lehetett bírni, nem is volt más opció, nem lettek traumáim tőle. Ha volt hely, tanultam a buszon, ha éppen nem jött ismerős, bár mondom, mivel akkoriban mindeki busszal járt be a suliba, mindig volt.
Szóval, szerintem 50 perc nem sok, csak lássuk be, ma nagyon el vannak kényelmesedve az emberek és ezt adják át a gyereeiknek, itt már a párt percre lévő oviba is kocsival viszik be a gyerekeket, mert úristen, nehogy sétálni kelljen már. Múltkor találkoztam egy szomszéddal a község központjában, ami 1 km-re van tőlünk, teljesen elhűlt, hogy huh, én eljöttem ilyen messzire babakocsival gyalog? 😆
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!